New Holland Agriculture

eAgrotec.cz úvodní stránka

Budoucnost a trendy v zemědělství, to je světová výstava EXPO 2015 v Miláně. Tady značka New Holland logicky nemůže chybět. + VIDEO

EXPO 2015

Světové výstavy vždy reagovaly na aktuální potřeby lidstva a snažily se ukázat to nejlepší, co lidstvo v rámci daného tématu dosáhlo.

Za historicky první „EXPO“ je považována výstava, která se uskutečnila roku 1851 v Londýně. V době vrcholící průmyslové revoluce tak logickým tématem bylo „Great Exhibition of the Works of Industry of all Nations“, jenž lze volně přeložit jako „Velká Mezinárodní výstava průmyslových výrobků“. A jednalo se o setkání vynálezců, výrobců a umělců z celého světa pod záštitou prince Alberta. Výstavy se účastnilo na 13.000 vystavovatelů.

V roce 1933 se konala další světová výstava v Chicagu. V této době nové technologie měnily chod domácností a tak logicky téma světové výstavy znělo „Vědci vynalézají, průmysl aplikuje do praxe a lidé se přizpůsobují.“ Krátce po druhé světové válce, v roce 1965, tématem výstavy v New Yorku bylo „Porozuměním k míru“. Pokud se podíváme do velmi nedávné minulosti, tak výstava EXPO v čínské Šanghaji pracovala s myšlenkou „Lepší město, lepší život“. Lidská populace na planetě Zemi dnes dosahuje bezprecedentní úrovně a téma výživy lidstva a trvale udržitelné výroby potravin a energie se dnes stává tou Aktuální potřebou lidstva. Hlavním heslem světové výstavy v Miláně je tedy „POTRAVINY PRO PLANETU, ENERGIE PRO ŽIVOT“

„Je možné zajistit trvale udržitelným způsobem dostatek energie a nezávadných a zdravých potravin pro celé lidstvo?“ Toto je hlavní otázka, na kterou má ambici nalézt odpověď světová výstava EXPO 2015, jenž se koná v italském Miláně. Odpověď na ni může nalézt zase jenom člověk, jako biologický druh, který stojí za neobvyklou transformací stále větší části planety z divoké přírody na „kulturní krajinu“. Po tisíciletí planeta Země živila lidstvo a nyní i ona potřebuje od člověka „potravu“ ve formě politické dohody všech národů, respektu k životnímu prostředí, využívání šetrných a trvale udržitelných technologií atd., aby byla v rovnováze naše spotřeba a zdroje, které nám Země může poskytnout. Jestliže 900 milionů lidí na jedné straně trpí hlady a stejný počet lidí je na druhé straně ohrožen civilizačními chorobami z přejídání, je téma „Potraviny pro planetu, energie pro život“ opravdu globální, hodné světové výstavy EXPO. Odpověď na otázku ze začátku odstavce spočívá v nalezení těch nejlepších technologií a postupů v oblastech lidské činnosti jako je výroba potravin, hospodárné využívání energie a výroba energie z obnovitelných zdrojů.

A takové technologie má samozřejmě k dispozici i New Holland Agriculture, jeden z nejvýznamnějších výrobců zemědělské techniky na světě. Proto se aktivně účastní výstavy EXPO 2015 a pro prezentaci svých řešení využívá samostatný pavilon o ploše 1.638 m2.

Specialitou pavilonu je obrovská travnatá plocha rozprostírající se na střeše budovy, které vévodí technologická novinka značky New Holland Agriculture – traktor poháněný na metan. Metane Power Tractor navazuje na vývoj značky New Holland v oblasti alternativních pohonů s určitým konečným cílem v dosažení „Energeticky nezávislé farmy“. Jeho předchůdci tak jsou traktor poháněný vodíkovými palivovými články a první generace traktoru poháněného na plyn, který se v zemědělské praxi na farmě La Bellota dostatečně osvědčil, takže se dostal do druhé generace vývoje. Metan Power je osazen klasickým šestiválcovým motorem od FPT Industrial s výkonem 179 hp a krouticím momentem 740 Nm. Motor je schopen pracovat na 100% metan, který vzniká úpravou (především odsířením, odloučením CO2 a vody a stlačením) plynů tvořených ve fermentoru bioplynové stanice. Průběh křivek výkonu je minimálně srovnatelný s klasickými dieselovými motory a navíc produkuje o 80 % méně skleníkového plynu CO2. Požadavky nejpřísnější emisní normy Tier4B navíc plní pouze s využitím klasického třícestného katalyzátoru. Při využití plynu z vlastní bioplynové stanice může farmář ušetřit mezi 25 a 40 % nákladů na pohonné hmoty.

Uvnitř pavilonu jsou k vidění rozpracované projekty prezentované digitálními projekcemi a výsledky nejnovějšího výzkumu v oblasti moderního a trvale udržitelného rozvoje s reálnými exponáty, jako je motor FPT Cursor 16 s technologií Hi-efficient SCR oceněný titulem Diesel of the Year 2014. Velkoplošná projekce doplňuje reálné exponáty – novou generaci traktorů T7, nejnovější sklízecí mlátičku CR a sklízeč hroznů Braud a bere návštěvníky na rychlou cestu kolem světa. V rychlém sledu zažijete většinu kontinentů, všechna roční období a většinu agronomických prací, které právě na daném kontinentu a v dané sezóně probíhají. To vše zaměřené na trvale udržitelné zemědělství a využívání energie.

Spoustu zajímavostí najdete také v dalších pavilonech, kde jednotlivé státy a organizace prezentují to nejlepší. Zemědělce z Jižní Moravy určitě zaujme pavilon státu Izrael, který návštěvníkům přibližuje, jak lze efektivní zemědělství provozovat i v pouštních podmínkách. Jednotlivé světově důležité plodiny jako je káva, kakaové boby, rýže, koření, obilniny a podobně mají také vlastní prezentaci v rámci Clusterů – určitých množin, do kterých jsou spojené státy, pro něž je daná plodina typická. Pavilon OSN vás provede historií stravování lidstva od dob sběračů, po první domestikovaná zvířata, první nástroje až po dnešní nejnovější technologie v oblasti uchovávání jídla. Samostatná část výstavy je věnovaná „Jídlu budoucnosti“, které nelze ochutnat, ale také o něm nelze psát, to je potřeba vidět na vlastní oči. Co ochutnat lze najdete v části výstavy s názvem EATALY, kde je soustředěná špičková gastronomie z celé Itálie. Každý region v oddělení EATALY (slovní hříčka) prezentuje svoje typická jídla, takže si můžete dát skvělou pizzu, alpský špek s těstovinami, parmskou šunku v sendviči s listovým salátem a hoblinkami Parmezánu či nejrůznější ryby a plody moře. Samostatný pavilon má logicky víno, kde si můžete za 10 euro zaplatit degustaci nejlepších vín Itálie a vybrané lahve vám pošlou zásilkovou službou až domů. Pokud však máte radši pivo, tak se stavte do pavilonu České republiky, kde si na rozpáleném výstavišti u bazénku vychutnáte „Plzeň“ opravdu maximálně.

Čeká na vás spousta zajímavých věcí, takže neváhejte a vypravte se na světovou výstavu EXPO 2015 do Milána a určitě se zastavte v pavilonu New Holland Agriculture. Bude to stát za to, slibujeme!

Ing. Aleš Petr, AGROTEC a.s., 10. 7. 2015

EXPO_2015 EXPO_2015 EXPO_2015 EXPO_2015 EXPO_2015 EXPO_2015 EXPO_2015 EXPO_2015 EXPO_2015 EXPO_2015 EXPO_2015 EXPO_2015 EXPO_2015 EXPO_2015 EXPO_2015 EXPO_2015 EXPO_2015 EXPO_2015 EXPO_2015 EXPO_2015 EXPO_2015 EXPO_2015 EXPO_2015 EXPO_2015 EXPO_2015 EXPO_2015 EXPO_2015 EXPO_2015 EXPO_2015 EXPO_2015 EXPO_2015 EXPO_2015 EXPO_2015 EXPO_2015 EXPO_2015 EXPO_2015 EXPO_2015 EXPO_2015 EXPO_2015 EXPO_2015 EXPO_2015 EXPO_2015

Užitečné odkazy Přihlásit k newsletteru Foto a video galerie Diskusní fórum

cs sk