AGROTEC zemědělská technika Novinky New Holland 9 kroků ke správnému nastavení sklízecí mlátičky

9 kroků ke správnému nastavení sklízecí mlátičky

15. 08. 2018 , Ing. Aleš Petr

Žně naplno propukají a může se vám tak hodit návod od našeho technického specialisty, který krok po kroku popisuje, jak správně nastavit sklízecí mlátičku. 

9 kroků ke správnému nastavení sklízecí mlátičky
 

Žně naplno propukají a může se vám tak hodit návod od našeho technického specialisty, který krok po kroku popisuje, jak správně nastavit sklízecí mlátičku. Text jsme již dříve uveřejnili v našem časopise Partner č.13., ale opakování je matka moudrosti. Článek s obrázky si můžete stáhnout v PDF nebo si stáhnout i prezentaci v PDF.

Výkonový potenciál sklízecích mlátiček s každým novým modelem roste. Motory jsou silnější, mláticí ústrojí výkonnější, čištění účinnější, přesto sledujeme, že na řadě farem praktická výkonnost neroste. Zvláště ve složitějších sklizňových podmínkách denní hektarová výkonnost klesá a důvodem není jen vyšší výnos a orientace na nízké ztráty. Příčina, proč není využitý potenciál mlátičky, se zpravidla nachází mezi volantem a sedačkou. Pro kombajnéry, kteří jsou ochotní vnímat „tep“ své mlátičky přinášíme pár rad jak postupovat v opravdu složitých sklizňových podmínkách. 

Značka New Holland Agriculture jako jediná na trhu u svých strojů umožňuje řízeně „zabubnovat“ stroj.  O co je tato funkce méně známá, o to je užitečnější. V zatížení do 90% aktivujete funkci udušení motoru mlátičky přímo v dotykovém monitoru. Mlátička se zastaví a veškerá hmota v ní zůstane rozložená přesně tak, jak je tomu při sklizni – máte co hodnotit. Pokud nevyužijete tuto speciální funkci a standardně vypnete klíček, tak všechny systémy ještě „dojedou“ a mlátička je vyfoukaná tj. bez hmoty a nezjistíte nic. Celý proces trvá maximálně 30 minut a na konci se mlátička po otočení klíčkem sama v pohodě rozběhne. Čas věnovaný kontrole nastavení mlátičky se bohatě vrátí ve vyšší pracovní rychlosti, produktivitě a kvalitě sklizně.

9 kroků k perfektnímu nastavení sklízecí mlátičky.

  1. Kontrola začíná u vytřásadel, která jsou limitem stroje:
    1. Neobjevím-li v materiálu na konci vytřásadla „ani zrnko“, tak to znamená, že mlácení je příliš agresivní a přetěžuji sítovou skříň.
    2. Pokud najdu na konci vytřásadla 1 – 2 zrna, tak mám nastaveno správně.
    3. 5 a více zrn na konci vytřásadla znamená, že mlácení je málo agresivní. Musím přitáhnout koše a zvýšit otáčky bubnu (pozor na maximální otáčky bubnu pro danou plodinu, např. max. 900 ot./min. pro pšenici – pak se začíná štípat zrno).
       
  2. Kontrola materiálu na celé sítové skříni. Rozložení by mělo odpovídat nákresu tj. ideálně:
    1. Vynášecí deska plná
    2. Předsíto prázdné
    3. První ¼ horního síta je prázdná
    4. Druhá a třetí ¼ horního síta obsahuje plevy a zrno
    5. Poslední ¼ horního síta obsahuje pouze plevy
       
  3. Pro hmotu na vynášecí desce platí jednoduše zapamatovatelné pravidlo obráceného „Smajlíku“. Dosáhnete toho jednoduše – přidáním nebo ubráním přídavných lopatek prodloužení šnekovice příčného šnekového dopravníku lišty. U mlátiček CR toto řešit nemusím, proti sobě otáčející se rotory rozprostírají materiál na střed vynášecí desky.
     
  4. Kontrola kvality zrna:
    1. Zlomky na vynášecí desce – moc zlomků znamená, že mlácení je příliš agresivní tj. je potřeba povolit koš a snížit otáčky mláticího bubnu.
    2. V zásobníku jsou „fousky“ a nedomlácené špičky klasů. Je potřeba zvýšit mláticí efekt, ale ne otáčkami a mezerou koše, ale zavřením KLASŇOVACÍCH plechů. Jinak budete mít více zlomků.
       
  5. Kontrola materiálu v domlaceči. Pokud je v domlacečích hodně zrna, znamená to, že je málo otevřené spodní síto. Pokud jsou tam jen plevy, je naopak otevřené moc. Ideálně by to mělo být 50:50.
     
  6. Kontrola kvality slámy. Pokud je sláma moc nadrcená, je potřeba povolit koš rotačního separátoru.
     
  7. Kontrola ztrát. Ztráty je bezpodmínečně nutné přepočítat podle záběru lišty. Pokud jedu na menší než 0,5% ztráty, okrádám se o čas, kterého letos bylo opravdu málo. Jak na to. Aktivuji rozmetače plev a slámu ukládám do řádku. Za mlátičkou si vyberu tři místa, kde provedu měření – vpravo za lištou, vlevo za lištou a mezi koly. Na každém místě si odměřím na strništi čtverec o rozměru 30 x 30 cm a v tomto čtverci spočítám zrna. Výsledky zprůměruji. Výsledek porovnám s tabulkou na „Posouvátku“. U sklízecí mlátičky se záběrem 9,15 m bude povolené půl procentní ztráty v porostu s výnosem 8 tun/ha představovat 12 zrn pšenice.
     
  8. Rozjezd mlátičky – povolím koše, nastartuji a mlátička se sama bez problémů rozběhne.
     
  9. Na základě provedených zjištění jsem si přenastavil mlátičku, plošná výkonnost je odpovídající, kvalita sklízeného zrna je dobrá a ztrátyZJIŠTĚNÉ POMOCÍ TABULKY NA POLI jsou v souladu se všeobecně přijímanou půlprocentní normou. Zbývá tedy poslední věc a to překontrolovat citlivost ztrátoměrů.

Kvalitní kombajnér mění nastavení mláticího ústrojí nejméně třikrát za den – ráno je materiál vlhký, odpoledne přeschlý a večer znovu vlhne. Kromě toho je potřeba také reagovat na různou zralost porostu – místa u potoka, pod lesem. Na to musí obsluha reagovat, jinak stroj nevyužívá správně a na 100%. Právě proto mají sklízecí mlátičky New Holland na hraně loketní opěrky 5 nejdůležitějších tlačítek, která umožňují jedním pohybem rychle zareagovat na měnící se podmínky. Pokud vám někdo tvrdí, že jezdí mlátičkou třicet let a nikdy ji nepřenastavoval, tak těch třicet let jezdil s mlátičkou špatně!  

Pokud chcete vědět víc, můžete si stáhnout prezentaci i článek v PDF pod fotogalerií.

Máte zájem o vlastní „POSOUVÁTKO” pro kontrolu ztrát? Napište nám na email: lucie.hegerova@agrotec.cz kontaktní údaje a do predmětu dejte text „POSOUVÁTKO“.

Ing. Aleš Petr, Agrotec a.s., 29. 6. 2018

Fotogalerie



Novinka 15. 8. - 2 pdf / 2,4 MB Stáhnout
Novinka 15. 8. - 1 pdf / 5 MB Stáhnout

V případě jakéhokoliv dotazu nás neváhejte kontaktovat:

Kontakt - Zemědělská a stavební technika
rezacova@agrotec.cz
+420 519 402 191
 
Kontakt - Závěsná technika
poptavka@agrotec.cz
+420 519 402 391

 

Napište nám

Vaše osobní údaje budou zpracovávány v souladu se zásadami ochrany osobních údajů.