New Holland Agriculture
web_banner8
web_banner11
PE_Pracuj se stroji
web_banner1
web_banner2
web_banner3
web_banner4
web_banner5
web_banner6
web_banner7
web_banner9
web_banner10

eAgrotec.cz úvodní stránka

Do rychle rostoucích dřevin jako první!

AGROTEC a.s. jako první v České republice představil sklízecí řezačku s adaptérem pro sklizeň rychle rostoucích dřevin. Jedná se konkrétně o model FR9060 s výkonem motoru 571 koní, která je osazená adaptérem New Holland 130 FB, jenž se pro značku New Holland vyrábí v Německu.

Řezačku není nutné osazovat speciálním bubnem pro sklizeň rychle rostoucích dřevin, ale stačí zanechat na klasickém 12ti či 16ti nožovém bubnu každý druhý nůž. V této variantě je řezačka schopná sklízet porost vrb nebo topolů do tloušťky kmene 150 mm s délkou řezanky od 10 do 45mm. Základním předpokladem pro sklizeň rychle rostoucích dřevin je mráz. Sklízená hmota má vyšší sušinu (zpravidla kolem 50%), kmen se neštípe a nepoškozují se kořeny. Při dodržení výše uvedených podmínek provozovatel získá z hektaru 10 tun sušiny za rok, porost lze sklízet každé 2 – 4 roky a jeho životnost se pohybuje mezi 20 – 25 lety.

Další využití sklízecí řezačky kromě klasických senáží a siláží je pro zemědělské podniky určitě zajímavé, protože se jedná o drahý stroj s velkými ročními odpisy. Každá fakturovaná koruna mimo hlavní sezónu tedy přijde vhod, zvláště když není potřeba na stroji provádět rozsáhlé speciální úpravy. Ač se jedná v Evropě o relativně novou technologii, může značka New Holland vycházet z dlouholetých zkušeností s mechanizovanou sklizní cukrové třtiny, která je v Jižní Americe běžná a spolehlivě funguje již řadu let. Rychle rostoucí dřeviny navíc nemusí zabírat zemědělskou půdu, lze využít jinak ladem ležící plochy pod elektrickým vedení, či podmáčené pozemky.      

V letošním roce řezačka sklízela štěpku určenou pro spalovnu v Hodoníně, jednalo se o porost vrb s průměrem kmínku 50 mm a topoly s průměrem 100 mm. Výsledná štěpka měla maximální délku 45 mm. Pokud máte zájem se na práci řezačky osobně podívat, může kontaktovat pana Karla Prokeše na tel. 602 747 446.

Ing. Aleš Petr, Marketingový specialista Agrotec a.s.

Ing. Aleš Petr, AGROTEC a.s., 5. 4. 2013

RRD (shlédnuto 1 238 x)

Užitečné odkazy Přihlásit k newsletteru Foto a video galerie Diskusní fórum

cs sk