New Holland Agriculture
web_banner8
web_banner11
PE_Pracuj se stroji
web_banner1
web_banner2
web_banner3
web_banner4
web_banner5
web_banner6
web_banner7
web_banner9
web_banner10

eAgrotec.cz úvodní stránka

Smart&Easy ve vinicích s vizualizací stánku

Vinaři_TA

Výstava Techagro probíhá v metropoli Jižní Moravy a tak na stánku AGROTEC a.s. nemůže chybět nejmodernější technika pro vinaře. Pro letošní ročník jsme si připravili 3 zajímavé novinky, které najdete v expozici techniky New Holland.

 • Sklízeč hroznů BRAUD, který umí udělat „výběr z hroznů“ i „výběr z bobulí“ pro nejkvalitnější vína.
 • Viniční speciál T4/VNF s přepracovanou hydraulikou a nejmodernějším systémem filtrace vzduchu.
 • Traktor TK s gumovými pásy pro tahově náročné práce ve svažitých vinohradech.

Spolehliví brigádníci pro práci ve vinohradu jsou dnes naprosto nedostatkovým „artiklem“. Stejně tak, jak samojízdné sklízecí mlátičky před desetiletími nahradily kosy a ruční výmlat, tak i dnes nastává doba, kdy sklízeče hroznů nahradí nůžky a zelené přepravky. Vinaři se nemusí bát vyslat sklízeče hroznů New Holland BRAUD i na sklizeň hroznů pro špičková vína, jejichž sklizeň byla dlouho spojená s ruční sklizní. Ve velkých a vyhlášených italských vinařství jsme se přesvědčili, že v současné době sklízeče BRAUD sklízí hrozny i pro špičková vína. Pomocí mapování pozemků a GPS navigace totiž umí udělat „výběr z hroznů“ a kvalitní optický scanner pak zvládne provést „výběr z bobulí“ přímo na poli.

Důvody pro využívání sklízečů hroznů:

 • Výkonnost – sklízeč hroznů sklidí hektar vinohradu za 1,5 – 2 hodiny podle sponu a výnosu. Můžete využít optimální dobu zralosti!
 • Organizace práce – organizovat sběrače na desítky či stovky hektarů vinic je téměř nereálné. Například vinařství BANFI by na svých 830 ha vinic potřebovalo v průměru 650 sběračů.
 • Kvalita - sklízeč hroznů BRAUD sbírá pouze zdravé bobule. Lze jej doplnit o optický scanner (Optigrape), který zajistí 100% kvalitu, protože vyloučí nazelenalé (lze si nastavit odstín) a poničené bobule.
 • Logistika – sklizené bobule jsou do 60 minut doručeny do sklepa. Při ruční sklizni to jsou 3 – 4 hodiny. To přináší vyšší kvalitu.
 • Sklízeč hroznů BRAUD s GPS navigací umí podle mapových podkladů udělat „výběr z hroznů“.

Zastavme se krátce u funkce „výběr z hroznů“. Velká italská vinařství tuto funkci využívají v horších letech, kdy by průměrná kvalita hroznů nemusela stačit na dosažení kvality DOCG, což je v geograficky ceněných oblastech (Chianty classico) nutné (vysoké ceny nájmu za vinohrad vyžadují i vysoké ceny za prodané víno…). Víno ze stejných hroznů a stejného ročníku je totiž podle dosažené klasifikace zpravidla prodáváno s cenovým rozdílem i 100% a více. Jak na to:

 1. Seženete si snímek vinohradu vytvořený N-senzory – zpravidla z dronu.
 2. Platí pravidlo, čím zelenější plocha, tím horší kvalita hroznů („bujné“ části vinohradu mají méně cukernaté hrozny). Pohledem na mapu vyberete místa s různými barevnými odstíny a na daných místech odeberete vzorky hroznů – provedete analýzu.
 3. Na základě provedené analýzy si stanovíte, který odstín má pro vás ještě akceptovatelnou kvalitu a který již ne.
 4. Podle odstínů barev mapu převede na dvoubarevné spektrum – červená/zelená.
 5. Vzniklou mapu nahrajete do sklízeče hroznů New Holland BRAUD, který je vybavený GPS navigací a malým pásovým dopravníkem mezi dvěma zásobníky.
 6. BRAUD projíždí řádkem a podle výnosové mapy rozděluje sklizené bobule buďto do pravého nebo do levého zásobníku. Získáte tak dvě kvality hroznů, se kterými následně pracujete odděleně.

Srovnání ceny vín stejné odrůdy s jiným zatříděním Vína_Banfi_srovnani

Sklízeče hroznů New Holland jsou nejen výkonné, ale také pohodlné, snadno se ovládají a pečují o bezpečné pracovní prostředí obsluhy. To mají společné s viničními speciály New Holland T4 V/N/F

Aplikací postřikových látek stráví speciální traktory nejvíce času z celkového pracovního nasazení. Tlak chorob a škůdců je veliký a pokud chce sadař či vinař udržet porost ve vynikajícím stavu, tak zvláště na větších výměrách se traktor s rosičem přes den prakticky nezastaví. I v dobrém roce je potřeba vinohrad ošetřit alespoň čtyřikrát a v náročných letech je šest povolených postřiků skoro málo. Jedním přejezdem je navíc možné aplikovat i několik vzájemně kompatibilních účinných látek. Konzumenty ovoce a vína chrání před negativními účinky chemických látek na zdraví stavovská čest pěstitelů a zákon. Kdo však chrání zdraví pěstitelů, kteří postřiky aplikují? Je to pouze kabina traktoru, který používají a ve které tráví spoustu času. Proto jí značka New Holland u nové generace svých speciálních traktorů věnovala takovou pozornost. Odměnou technikům New Holland za vynaložené úsilí pak je zisk prestižního ocenění v soutěži Technical Innovation Award, kterou uděluje odborná porota při příležitosti veletrhu EIMA International 2016.

Nová kabina Blue Cab 4, výrazně přispívá k vyšší pohodě a ochraně zdraví při práci v sadech a vinohradech. Současně přispívá i ke snížení nákladů na provoz stroje, protože drahé uhlíkové filtry obsluha stroje aktivuje, až když začne aktivně pracovat s rosičem. Nová kabina využívá zavedené systémy, filtry kategorie 2 a kategorie 4, uzavřený vnitřní přetlakový systém kabiny a klimatizaci. Využívá je však novým způsobem, který přináší vyšší úroveň pohodlí a ochrany zdraví při práci. Novinkou v systému „vzduchotechniky“ kabiny je pak patentovaný automatický ventil odvzdušnění, který před vytvořením uzavřeného přetlakového prostředí v kabině „vystrnadí“ nevyčištěný vzduch ven z kabiny. Životnost filtrů také hlídá samostatný systém a automaticky provádí záznamy o výměnách.  

Jak již bylo řečeno, systém využívá známe prvky. V současnosti máte k dispozici dva typy filtrů, které se umisťují na pravou a levou stranu kabiny traktoru a musíte je měnit rušně. Když provádíte zelené práce, osadíte si kabinu filtrem kategorie 2, který vzduch čistí od prachu a pylů.  Pokud se chystáte na chemickou ochranu porostu, osadíte kabinu uhlíkovými filtry kategorie 4. Pokud na výměnu zapomenete, nejste chráněni proti agresivním chemickým látkám v postřikové jíše nebo naopak zbytečně využíváte drahý uhlíkový filtr zbytečně pouze proti prachu. V nové kabině máte obal filtry v kabině umístěné naráz. Uhlíkový na pravé, prachový na levé straně a přepínáte si mezi nimi. Jakmile aktivujete uhlíkový filtr při postřiku, automatický odvzdušňovací ventil vymění vzduch v kabině za vyčištěný přes uhlíkový filtr a následně se za 60 sekund přetlakuje kabina. Ventilátor klimatizace pak zajišťuje správnou cirkulaci vzduchu v kabině. Obsluha traktoru je o přetlakování kabiny a plné funkčnosti systému informovaná rozsvícením zelené kontrolky. Od této chvíle také systém počítá čas využití uhlíkového filtru.

Blue_cab_New Holland T4

Každý nový systém musí projít schválením do provozu – homologací. Klasická homologace probíhá laboratorně, aby byly pro všechny výrobce jednotné podmínky a testy byly opakovatelné. Například při přetlaku vzduchu v kabině 40 Pa musí v testu projít kabinou 43 krychlových metrů vzduchu za hodinu a měří se úroveň filtrace. To jsou požadavky legislativy. Víme ale z osobních automobilů, jak jsou různé homologační testy vypovídají o skutečném chování vozu v provozu. Značce New Holland ale jde o zdraví farmářů a ne jen o splnění zákonných laboratorních podmínek. Proto po homologačních testech probíhaly i testy praktické v sadech a vinohradech. V reálných podmínkách odpracoval traktor 165 hodin s rosiči a dohromady aplikoval 25 různých účinných látek. Poté byl uhlíkový filtr podroben důkladné kontrole. Dovolujeme si tak tvrdit, že v současnosti nový systémem filtrace vzduchu od New Holland nabízí nejlepší možnou ochranu řidiče. Máte k dispozici tyto parametry: průtok vzduchu více než 30 m3/h při přetlaku vzduchu 50 Pa a účinnosti v ochraně před pronikáním pesticidů na úrovni více než 98 procent. New Holland zároveň garantuje optimální výkon systému filtrace vzduchu po celou dobu životnosti traktoru, nikoli jen tehdy, je-li systém nový.

vinarska_technika_techagro2018

Náročné tahové práce ve vinohradu nejlépe zvládnou pásové traktory New Holland řady TK.

Každý rok jsme měli několik poptávek po pásových traktorech do vinic, které dokáží efektivně pracovat s kultivátory určenými pro hluboké zpracování půdy. Důvod byl jednoduchý, při hlubokém zpracování půdy a osetí meziřádku vhodnou bylinnou směsí je keř vinné révy nuce hledat živiny ve větších hloubkách a vzniklé víno si nese charakter místa na kterém vzniklo. Dlouho jsme pásové speciály nebyli schopni zákazníkům dodat, protože jsme naráželi na problémy s legislativou. V minulém roce New Holland představil speciální traktory TK s gumovými pásy, které již naše základní legislativní podmínky týkající se bezpečnosti práce splňují. To znamená, že pásáky smí pracovat na našich pozemcích. Nebudou však mít klasický technický průkaz a nemohou se tak pohybovat po silnicích. My jsme pro první zákazníky traktory TK do republiky dovezli a první kus se chystáme vystavit na Techagru.

Pásové traktory T4 New Holland vyrábí ve třech výkonových kategoriích – 80, 90 a 100 koní. Pohání je turbodmychadlem přeplňovaný čtyřválcový motor F5C s osmi ventily, který plní emisní normu Tier 4A (Stage IIIB). Výkon je na podložku přenášen pomocí exkluzivního pásového podvozku SmartTraxTM, který je osazený gumovými pásy. Pohon pásů je řešený tak, aby těžiště stroje bylo co nejníže, což zlepšuje tahové vlastnosti a zvyšuje bezpečnost na příkrých svazích, kde často traktory TK pracují. Šířka pásu činí 450 mm a účinně zamezuje nechtěnému posuvu do stran na svahu. Protože pásové traktory pracují s těžkými závěsnými stroji, je možné dopředu umístit závaží o hmotnosti 500 kg. Z tohoto důvodu je také zesílená přední náprava.

Legislativní požadavky na komfort obsluhy nám dlouho nedovolovaly dovážet pásové traktory řady TK do České republiky. To je nyní minulostí. Traktory TK si nesou pro značku New Holland charakteristický design kapoty a některé jejich varianty lze z výroby osadit kabinou, která chrání obsluhu proti prachu, horku a vibracím. Gumové pásy společně s gumovými silentbloky, na kterých je kabina umístěna, účinně tlumí vibrace a traktor je tak schopen splnit požadavky náročné normy definující maximální množství vibrací přenášených na obsluhu stroje.

Traktor je ovládaný pomocí systémů Steering-O-Matic Plus a Full Drive™, kde jsou klasické dvě páky a pedály nahrazeny pákou jednou. Páka do sebe integruje hned šest funkcí a to změnu směru jízdy vpravo/vlevo, aktivaci/deaktivaci spojky, přibrzdění pravého/levého pásu. Směr traktoru tak lehce řídíte jednou rukou a druhou máte volnou pro ovládání závěsného stroje a nemusíte se bát otočit. Páka je spojená se servořízením, takže jde lehce a celodenní práce není tolik únavná.

vinarsky_pasovy_special_NewHolland

Věříme, že se vám výstava vinařské techniky v expozici AGROTEC a.s. bude líbit a že si ke svému novému stroji vyberete také něco ze závěsné techniky značek Provitis a Dondi. Těšíme se na Vás společně s produktovým specialistou New Holland pro vinařskou techniku, který bude s námi na stánku přítomen.

 

Ing. Aleš Petr

Agrotec a.s.

Ing. Aleš Petr, Agrotec a.s., 29. 3. 2018

Užitečné odkazy Přihlásit k newsletteru Foto a video galerie Diskusní fórum

cs sk