New Holland Agriculture
web_banner8
web_banner11
PE_Pracuj se stroji
web_banner1
web_banner2
web_banner3
web_banner4
web_banner5
web_banner6
web_banner7
web_banner9
web_banner10

eAgrotec.cz úvodní stránka

Značka New Holland představila zákazníkům první autonomní vinařský speciál.

T4.110_F_NHDrive

Konkrétně jde o model T4.110 F, který bude v pilotním projektu zcela samostatně a bez obsluhy pracovat v kalifornských vinicích společnosti E & J Gallo.

Největší rodinné vinařství světa E & J Gallo z Kalifornie je věrným a dlouhodobým uživatelem speciálních vinařských traktorů New Holland. Tvoří tak ideálního partnera pro ověření využitelnosti konceptu autonomního traktoru NHDrive ve vinařství. V rámci společného pilotního projektu je cílem ověřit praktickou využitelnost technologie autonomního řízení u vinařského speciálu v každodenním provozu a současně najít agronomické a ekonomické dopady této technologie. Traktory budou pracovat zcela samostatně za dozoru zkušených řidičů, kteří následně vyhodnotí praktickou využitelnost technologie NHDrive.

Pilotní ověřovací program je dalším krokem značky New Holland v oblasti autonomních vozidel a aktivním průzkumem možných oblastí využití. New Holland představil autonomní traktor na výstavě Farm Progress Show ve Spojených státech Amerických v roce 2016. Technologie NHDrive je od té doby využitelná na traktorech řady T7Heavy Duty a T8 pro práci v řádkových kulturách. Pilotní rozšíření programu na traktor T4.110F ukazuje, že koncept autonomního traktoru v podání značky New Holland je univerzální a lze jej využít u většiny strojů v sortimentu od těžkých polních tahačů až po speciální traktory.

“Inovace šetrné k přírodě a důraz na trvale udržitelný rozvoj, to jsou hodnoty pevně vepsané do DNA všech nových strojů New Holland. I takto pomáháme majitelům strojů New Holland podnikat hospodárně, v souladu s přírodou a vytvářet si konkurenční výhody. Věříme, že tímto směrem se ubírají potřeby evropských zemědělců.” Prohlásil president značky New Holland Agriculture pan Carlo Lambro při příležitosti předání autonomního traktoru do užívání.

Jedním z hlavních vývojových úkolů při přenášení systému autonomního řízení NHDrive na vinařský speciál byla pečlivá integrace snímačů a čidel do designu traktoru tak, aby si stroj udržel hladké tvary a nehrozilo poškození snímačů. Ověření využitelnosti konceptu autonomního traktoru ve vinařství bude probíhat při všech pracích spojených s péčí o vinohrad v produkci hroznů. Zapojí se tak do klasických “zelených” prací ve vinohradu, do ochrany vinohradu i údržby meziřadí a příkmenného pásu. Zaznamenaná data a zkušenosti nabyté při pracovním nasazení budou pomáhat vývojářům New Holland v dalším rozvoji technologie autonomního řízení u traktorů a zemědělských strojů obecně. Cílem výzkumu totiž není je úplná autonomie zemědělských strojů, ale také asistovaná autonomie (Operator Assisted Autonomy), kdy stroj v maximální míře pomáhá obsluze plnit svěřené úkoly správně a hospodárně po celý pracovní den a také autonomie “pod dohledem” (Supervised Autonomi), kdy autonomní traktory na poli pracují pod dohledem jednoho pracovníka. Jedním z příkladů systémů asistované autonomie, který je již dostupný na běžně vyráběných strojích, je například IntelliTurn™  - automatické otáčení na souvrati.

Autonomní traktory je také jednodušší zapojit do celého systému precizního zemědělství, který často naráží právě na neochotu obsluh strojů pracovat se sofistikovanými systémy. Precizní zemědělství pak má potenciál maximálně optimalizovat využití vstupů a chovat se k půdě a obecně přírodě šetrně, a to je zemědělství jaké určitě všichni chceme.

Ing. Aleš Petr, Agrotec a.s., 15. 2. 2018

Užitečné odkazy Přihlásit k newsletteru Foto a video galerie Diskusní fórum

cs sk