Bezpečná práce s pesticidy

29. 08. 2022 , Mgr. Liliana Geisselreiterová

Při ochraně polních plodin je důležité pro každého uživatele, aby nemusel s pesticidem vůbec přijít do kontaktu. Na tom pracují intenzivně zástupci výrobců samotných chemických prostředků, přepravních nádob i postřikovačů z celé EU a GB. Aktuálně jsou k dispozici dva systémy CTS (Closed-Transfer-System):  EasyFlow (Agrotop) a easyconnect (BASF).

Požadavky jsou jasné: Nádoba na přepravu musí být pevná, nerozbitná, pevně uzavřená víčkem a uzávěrem, přípravek po otevření nádoby nesmí být na závitech ani jiných částech. Při plnění musí být zajištěno snadné, viditelné a přesné odměření a zajištění zbylého přípravku. Zajímavostí jsou např. ocejchované přepouštěcí hadice, které usnadňují bezpečné dávkování. Plnění musí být kompatibilní s postřikovačem, který je adekvátně vybaven správným připojením, držákem a vyplachovacím systémem s rotačními tryskami.

Časopis TopAgrar zkoušel různé možnosti od různých výrobců přímo v praxi u zákazníků. Nejlepší představu si každý udělá podle přiložených obrázků. V čísle 8-2022 zveřejnili řadu poznatků, které svědčí o tom, že výrobci chemikálií, trysek, plastů i postřikovačů berou uvedené úkoly vážně a zodpovědně (https://www.topagrar.com/mediathek/fotos/technik/anwenderschutz-beim-pflanzenschutz-sicher-aber-praktisch-13155801.html). Prioritou je zdraví obsluhy a zamezení úniku koncentrátů a jejich přesné odměření. Některé zajímavé technické prvky představila v červnu DLG na Polních dnech.  

Amazone-bezpecnost_4.jpg  Amazone-bezpecnost_3.jpg

Amazone-bezpecnost_2.jpg

Mezi výrobci postřikovačů jsou v první linii vývojoví specialisté od AMAZONE, kteří již dlouhodobě řeší tyto otázky až do detailů. Ty jsou již součástí standardní výbavy nesených, tažených i samojízdných postřikovačů. Hned za ochranou zdraví je pro AMAZONE nejdůležitější snadná manipulace a ergonomie, kterou ocení každý zákazník.

Zdroj: časopis Top agrar 8/2022, článek Sicher – aber praktisch!
 
V případě jakéhokoliv dotazu nás neváhejte kontaktovat:

Kontakt - Zemědělská a stavební technika
rezacova@agrotec.cz
+420 519 402 191
 
Kontakt - Závěsná technika
poptavka@agrotec.cz
+420 519 402 391

 

Napište nám

Vaše osobní údaje budou zpracovávány v souladu se zásadami ochrany osobních údajů.