Lisy Roll Belt válí

11. 06. 2018 , Ing. Aleš Petr

Svinovací lisy nejsou tak populární zemědělské stroje, aby sbíraly důležitá ocenění. Pokud se již tak stane, jde o důležitý technický krok vpřed. Proto vám v následujících řádcích přestavíme systém IntelliBale™, který získal ocenění od Komory zemědělských a biologických inženýrů Severní Ameriky (The American Society of Agricultural and Biological Engineers – ASABE) - ocenění AE50 pro rok 2017.

IntelliBale™ využívá novou generaci ISOBUS Class 3 a pomáhá automatizaci práce traktoru se závěsným zařízením. Nový systém obrací zažité paradigma, či česky zažitý způsob chápání „věcí jak jsou“, ve prospěch závěsného stroje, který nově říká energetickému prostředku – tedy traktoru, jak má pracovat, aby sám fungoval v optimu. Moderní traktor s plynulou převodovkou se pak umí přizpůsobit a pracovat také hospodárně v podmínkách, které vyžaduje závěsný stroj. Aby systém fungoval, musí být ISOBUS 3 k dispozici jak na traktoru, tak na závěsném zařízení, zde na svinovacím lisu řady Roll-Belt™. Pojďme si nyní ten náš ideální pár představit. 
New Holland před dvěma lety představil novou generaci svinovacích lisů s řadou inovací. Pokud budeme postupovat od začátku, tak první na řadě je vkládání, kde se konstruktéři New Holland inspirovali u sklízecích řezaček a do celého systému doplnili další prvek, který shora usměrňuje a stlačuje hmotu do rotoru vkládání. V České republice je pro nás standardem, sběrač s pěti prsty upevněnými na gumových elementech. To snižuje náročnost na denní údržbu, což oceníte. Dalším z prvků, které jdou tímto směrem, je hydraulicky spustitelné dno řezacích nožů. Pokud se vám zablokuje vkládání, jednoduše spustíte dno s noži do neaktivní polohy, vyjmete nahromaděnou hmotu, vrátíte dno zpět a pokračujete v práci. Zapomeňte na trápení s vyšťouráváním hmoty z řezacího ústrojí. Přepracovaný je i systém svinování balíků. Nyní máte k dispozici čtyři svinovací pásy s upravenou strukturou, na kterých ulpívá minimum hmoty. Protože jsou pásy nyní pouze čtyři, snížil se potenciál pro ztráty hodnotných jemných lístků o 40%. V dnešní době se nikomu nechce v horkých letních dnech při lisování slámy vystupovat z klimatizované kabiny. Proto lze lisy Roll-Belt ovládat prostřednictvím ISOBUS také z monitoru IntelliView IV, kde nově můžete z pohodlí kabiny ovlivňovat hustotu balíku. Pokud zrovna nemáte traktor s monitorem IntelliView IV aktuální míra hustoty se vám zobrazuje na monitoru, který je standardně s lisem dodávaný a můžete ji samozřejmě také měnit. Změna probíhá v krocích po 10-ti barech a podle potřeby můžete nastavit odlišnou hustotu jádra balíku a jeho vnějších vrstev. Po dosažení přednastaveného průměru jádra balíku se automaticky změní tlak v pístnici a vnější vrstvy jsou lisovány jiným tlakem podle vašeho zadání. Nová hodnota se samozřejmě ukáže na monitoru, takže máte vše dokonale pod kontrolou. Pokud tedy lisujete traviny v „hraničním“ stavu má smysl nastavit měkčí jádro, které umožňuje balíku dýchat. Při lisování balíků slámy, se kterými bude více manipulováno, si pak nastavíte extra tvrdé jádro – nezapomeňte současně nastavit také více otáček síťoviny. Když je balík hotový, zbývá jej pouze hospodárně ovinout sítí a vyložit na pole a zde právě přichází prostor pro systém IntelliBale.  Lis ovládá funkce traktoru pomocí ISO BUS 3 a automatizuje proces tvorby balíku. Po dosažení zvoleného průměru balíku lis zastaví traktor, automaticky zahájí vázání, zvedne zadní dveře a vyloží balík. Další proces spustí obsluha posunutím multifunkční ovládací páky traktoru vpřed. Pokud nechcete, aby traktor vše provedl automaticky proto, že se třeba nacházíte na svahu, lze samozřejmě postupovat i v jednotlivých krocích. Plynulosti a hospodárnosti jízdy traktoru podle pokynu lisu samozřejmě napomáhá plynulá převodovka, která stále udržuje motor v chodu velmi blízko optima, tedy oblasti s maximálním krouticím momentem
 
V případě jakéhokoliv dotazu nás neváhejte kontaktovat:

Kontakt - Zemědělská a stavební technika
rezacova@agrotec.cz
+420 519 402 191
 
Kontakt - Závěsná technika
poptavka@agrotec.cz
+420 519 402 391

 

Napište nám

Vaše osobní údaje budou zpracovávány v souladu se zásadami ochrany osobních údajů.