AGROTEC zemědělská technika Novinky AMAZONE Biodiverzita v pásové rostlinné výrobě

Biodiverzita v pásové rostlinné výrobě

16. 12. 2022 , Mgr. Liliana Geisselreiterová

Pojem „pásová rostlinná výroba“ vyjadřuje plné využití půdy při pěstování běžných řádkových kultur, jako jsou obiloviny, řepka nebo kukuřice. 

Již řadu let se tímto tématem zabývají v Německu výzkumné ústavy a různé organizace v rámci zemědělské výroby, většinou pod záštitou DLG. Cílem tohoto trendu je především potlačení plevelů v kulturách a další omezování použití pesticidů. 

Efektů je však přitom víc. Vyplněním prostoru mezi řádky a zavedením různých neagresivních, jednoletých i víceletých bylin, se kromě eliminace plevelů udržuje lépe vlhkost v půdě, což přináší kulturní rostlině větší odolnost proti chorobám a škůdcům. Současně se zvyšuje biodiverzita, která umožňuje návrat užitečného hmyzu do porostu. Zapravené zbytky těchto rostlin pak zlepšují kvalitu půdy.

Pokusy probíhají na různých místech, např. poblíž Bernburgu u Magdeburku, kde se již od roku 2012 tímto způsobem pěstuje ozimá pšenice, řepka nebo silážní kukuřice. Pruhy o šířce 50 cm byly prokypřeny současně s výsevem bylin a zaseta řepka a kukuřice přesným secím strojem a pšenice řádkovým secím strojem ve dvojřádcích. Zvláště v suchých letech došlo ke zvýšení výnosu. Nyní probíhá pokus v 6 variantách na bobu, pšenici a silážní kukuřici ve 4 opakováních. Varianty jsou od standartního nasazení pesticidů přes částečné až cílené ošetřování kultur s pěstováním jednoletých, dvouletých a víceletých bylin ve směsích 15 až 20 druhů.

Praktický postup u pšenice: po výsevu v září se meziřádkové pásy zkultivují, a přitom se zasejí byliny. Ty se potom zavčas před sklizní kultury zapraví nožovými válci, aby meziporosty nebránily při sklizni. Směsi bylin musí splňovat tato kritéria: nižší vzrůst, brzké zrání, vzájemná nekonkurenčnost, přibližně stejná doba kvetení a stejné nároky na světlo.

Již první výsledky dopadly velmi dobře a potvrdily správný odhad nasazení techniky, kultur i postupů. Pásové pěstování kultur s bylinami lze využít i při technologii Strip-till, která je výhodná zvlášť v oblastech s tradičně suchým jarem, což je běžné v celé oblasti Saska až Brandenburska. To ovšem platí i pro řadu míst v České republice.

Firma SCHMOTZER, která je součástí skupiny AMAZONE, vyvíjí mechanické kultivační stroje vybavené speciálními technologiemi. V rámci skupiny AMAZONE, která se rovněž podílí na tomto vývoji, představuje každoročně nové sofistikované stroje, které lze díky své variabilitě využít nejen v uvedených pokusech, ale i v jiných postupech zapadajících do Precizního zemědělství. V řadě pokusných míst po Německu jsou nasazovány spolu s robotickými stroji. Na vývoji a kompatibilitě této moderní techniky se významnou měrou podílí právě AMAZONE, která je na předním místě mezi výrobci zemědělské techniky směřujícími k omezování chemie v zemědělství, snižování potřeby lidské práce a zlepšování životního prostředí.
Schmotzer_IMG_1165_d0_kw_d1_210909.jpg

Zdroj: časopis LOP 12/2022 ACKERBAU, článek Mehr Biodiversität schaffen
 
V případě jakéhokoliv dotazu nás neváhejte kontaktovat:

Kontakt - Zemědělská a stavební technika
rezacova@agrotec.cz
+420 519 402 191
 
Kontakt - Závěsná technika
poptavka@agrotec.cz
+420 519 402 391

 

Napište nám

Vaše osobní údaje budou zpracovávány v souladu se zásadami ochrany osobních údajů.