AGROTEC zemědělská technika Novinky AMAZONE Cenio - nový lehký a univerzální radličkový kypřič

Cenio - nový lehký a univerzální radličkový kypřič

31. 12. 2019 , Mgr. Liliana Geisselreiterová

Společnost Amazone na letošní Agritechnice představila nový třířadý kompaktní radličkový kypřič Cenio. Ačkoli byl navržen jako stroj s nízkou hmotností, je extrémně flexibilní. Završuje řadu kypřičů Amazone s 3-bodovým závěsem a stává se „mladším bratříčkem“ radličkových kypřičů Cenius.

Cenio je k dispozici v pracovních šířkách 3, 3,5 a 4 m v pevném provedení a lze jej agregovat s traktory s výkonem motoru od 105 do 190 k. I přes svůj extrémně robustní rám vyžaduje Cenio ve srovnání s ostatními kultivátory výrazně nižší zvedací sílu. Díky tomu je ideálním nástrojem pro zpracování půdy od malých po střední traktory.

Cenio lze použít v různých pracovních hloubkách od 5 do 25 cm pro mělkou podmítku, stejně tak i pro zapracování rostlinných zbytků do střední hloubky či hluboké kypření půdy.

Cenio_3000_Special_low.jpg

Obr. 1: Cenio 3000 Special se zahrnovačkami z pružinové oceli a SW klecovým válcem



Pro agregaci s traktorem nabízí Cenio vysoký stupeň flexibility díky dvěma variantám zavěšení do TBZ v různých výškách. Díky tomu lze vždy dosáhnout ideálního tažného bodu a dostatečně velké výšky zdvihu; i u menších traktorů. Kromě toho jsou čepy kategorie 3 otočné buď dovnitř nebo ven, aby byla možná rychlá změna mezi standardními rozměry kategorie 3 nebo 3N.

Cenio_3000_zaves.jpg  

Obr. 2: Flexibilní zavěšení do TBZ

 

Radličková část – ideální pro zpracování posklizňových zbytků

I při rozestupu radliček pouhých 30 cm pracuje stroj bez ucpávání, a to i tam, kde je velké množství rostlinných zbytků, spolehlivě promíchává organickou hmotu do půdy.

U varianty Cenio Special je kypřič vybaven jištěním pomocí střižného šroubu. Avšak v případě varianty Cenio Super je stroj vybaven systémem automatického jištění na bázi vinutých pružin s vypínací silou 450 kg, který splňuje nejvyšší požadavky tohoto odvětví. Tento systém umožňuje udržovat stabilní pracovní hloubku stroje v půdách s velkým utužením, nebo ve velmi suchých podmínkách

Radličky kypřiče Cenio se shodují s profilem slupic na kypřiči Cenius. Díky tomuto speciálnímu tvaru, který hrotem jemně nadzvedává půdu a vede ji po vodící desce až do její horní části v pozvolném úhlu, Cenio velmi hladce proniká do půdy a vykazuje nízký tahový odpor, čímž šetří palivo. Díky tvaru radličky excelentně míchá posklizňové zbytky.

Stroj může být použit pro mělkou podmítku, např. s radličkami 350 mm C-Mix, jakož i pro hlubší kypření s pracovní hloubkou do 25 cm s použitím například 80 mm C-Mix radliček. U kypřiče Cenio je také k dispozici pohodlný systém rychlé výměny radliček C-Mix Clip.

Pracovní hloubka radličkového prvku se nastavuje buď mechanicky nebo hydraulicky z kabiny traktoru, přičemž jasně viditelná stupnice poskytuje řidiči dobrou orientaci a umožňuje mu velmi rychle a pohodlně reagovat na různé situace, ke kterým dojde během práce.

 

Rovnoměrný výsledný půdní profil díky zahrnovačkám z pružinové oceli nebo zarovnávacím diskům

K vyrovnávání půdy je za radličkovou sekcí nainstalována další sekce se zarovnávacím nářadím. Optimálně se přizpůsobuje půdnímu profilu a díky pružinovému odpružení je také chráněna před překážkami. Pro práci v podmínkách, kde je velmi vysoký podíl posklizňových zbytků, jsou k dispozici jemně vroubkované disky s průměrem 410 mm. Disky mají velmi dobrý drobící efekt a jsou opatřeny bezúdržbovými ložisky.

Hloubku zarovnávací sekce lze velmi snadno nastavit buď ručně vložením kolíku do otvoru na jedné straně stroje, nebo pro maximální pohodlí při nastavování, hydraulicky.

 

Rozsáhlá nabídka válců pro zpětné utužení  

Koncový uživatel si může vybrat ideální válec pro zpětné utužení půdy z 10 různých variant. Válce jsou přichyceny ke kypřiči pomocí svorek s osvědčeným systémem rychlé výměny, díky kterému mohou být válce rychle měněny a následně přizpůsobeny různým typům půd. Mezi volitelné vybavení také patří různé systémy zavlačovačů.

Pro přísev meziplodin je možné kypřič Cenio vybavit secím strojem GreenDrill 200.

Amazone-Cenio_3000_Super_low.jpg
Obr. 3: Cenio 3000 Super s jemně zoubkovanými zarovnávacími disky a válci s profilem UW