Hnojení i za větru

10. 08. 2021 , Mgr. Liliana Geisselreiterová

Automaticky nastavit příčný rozhoz, vyrovnat boční vítr a využít tak lépe čas – to umí ArgusTwin a WindControl od Amazone.
Boční vítr nejvíc limituje hnojení. Mění nastavení rozhozu, unáší hnojivo mimo stanovený obrazec a tím dochází k přehnojení nebo nedohnojení.

Nedostatek nebo nadbytek hnojiva se pak odráží na vývoji rostlin, který je nestejnoměrný a má negativní vliv na výnos. Na větrných pozemcích je to pro farmáře velký problém, který často úplně znemožňuje přihnojení ve správném agrotechnickém termínu.

Nastavení správného obrazce a eliminaci bočního větru u pneumatických rozmetadel řeší volitelné systémy od firmy Amazone – ArgusTwin a WindControl.

Amazone-ArgusTwin.jpg
Amazone ArgusTwin
Amazone-WindControl.jpg
Amazone WindControl

ArgusTwin kontroluje svými 14 senzory správné rozmístění hnojiva v nastaveném obrazci a v případě změny (např. různá granulace ve vrstvách v zásobníku) upravuje bod podávání granulí na rozmetací kotouč a tím mění pozici vějířů rozhozu. Pro tuto funkci je potřebný elektricky ovládaný otočný trychtýř v zásobníku. Změnou bodu podání se změní úhel odhozu, který je závislý na vlastnosti hnojiva, nastaveném záběru, vlastnostech lopatek a otáčkách kotouče. ArgusTwin pracuje automaticky bez kalibrace a přizpůsobuje se i řazení dílčích šířek v klínech a na souvratích nebo hraniční aplikaci.  Přesto se doporučuje na začátku sezóny příčný rozhoz zkontrolovat, a to pomocí soupravy speciálních matrací a aplikace Amazone my-Spreader v chytrém telefonu. Ověření je tak otázkou několika minut.

ZA-TS3200_mit-Argus_Fendt_d0_kw_3465_d1_150821.jpg     ZA-TS3200_mit-Argus_Fendt_d0_kw_3480_d1_150825.jpg


WindControl je senzor umístěný na sklopném stožáru na přední straně rozmetadla. Zaznamenává sílu a směr větru a informaci přenáší na počítač v kabině traktoru. Pokud je v činnosti, je vztyčen ve výšce nad kabinou traktoru, aby měření nebylo traktorem ovlivněno. Při transportu je pak stožár sklopen, aby při přepravě nedošlo k poškození senzoru. Fouká-li silnější vítr, vydá počítač pokyn ke změně otáček (zvýší otáčky kotouče na straně, odkud fouká) a pootočí vějíř rozmetaného hnojiva proti větru. Druhý kotouč otáčky sníží a naváděcí bod se pootočí dovnitř záběru. Velkou předností tohoto senzoru je fakt, že funguje automaticky včetně varování, že síla větru překračuje hranici, přes kterou již nelze systém provozovat beze změny tvaru obrazce. Traktorista tak získá čas a nemusí sám odhadovat hraniční sílu větru.

ZG-TS_10001_Argus_Fendt_d0_kw_P5100099_d2_181119(2).jpg   AMAPAD_WindControl_01_d1_110905.jpg

Oba senzorové systémy byly testovány ve větrné oblasti Weinviertel v Dolním Rakousku v podniku služeb v Ernstbrunn na ploše asi 1670 ha. Firma vlastní rozmetadlo Amazone ZA-TS 4200 se záběrem 30 m, které ročně pohnojí cca 4 500 ha. Za 5 roků rozhodilo toto rozmetadlo hnojiva za minimálně 1 mil. EUR. ArgusTwin byl pořízen v roce 2018 a WindControl v roce 2020. Pan Schmidt z tohoto podniku říká, že celková úspora přesahuje určitě 1 500 EUR za rok, což se týká jen hnojiva. Zahrnuje to jednak úsporu hnojiva, pracovního času a rovněž lepší výnosy díky vyrovnaným porostům. Ulehčení práce potvrzuje i Anton Stangl jr. z jižního Burgenlandu, který svoje původní rozmetadlo ZA-TS 4200 vyměnil letos na jaře za stejné, vybavené oběma systémy. Před sezónou provedl i zkoušku nastavení s matracemi a potvrdil snadnost a rychlost aplikace Handy-App. Největší přednost však vidí v tom, že se může na oba senzory spolehnout a nemusí řešit otázku, jestli ještě může rozmetat nebo už musí zastavit. Navíc se nemusí zabývat tím, jestli je přeskladněné hnojivo úplně homogenní. Přesnost hnojení je vidět následně již na samotném porostu.

Zdroj: časopis Landwirt 13/2021, článek Dünger streuen trotz Wind


 
V případě jakéhokoliv dotazu nás neváhejte kontaktovat:

Kontakt - Zemědělská a stavební technika
rezacova@agrotec.cz
+420 519 402 191
 
Kontakt - Závěsná technika
poptavka@agrotec.cz
+420 519 402 391

 

Napište nám

Vaše osobní údaje budou zpracovávány v souladu se zásadami ochrany osobních údajů.