AGROTEC zemědělská technika Novinky AMAZONE Jak dopadl praktický test postřikovače AMAZONE UF 1302 a 1002

Jak dopadl praktický test postřikovače AMAZONE UF 1302 a 1002

22. 12. 2020 , Mgr. Liliana Geisselreiterová

Před 2 lety představila AMAZONE novou řadu UF 02. Top modelem této řady je UF 2002 s objemem 2000 l, následoval ho UF 1602 s 1600 l. O menší objemy je rovněž zájem, tak se původní řady UF 901 a UF 1201, které v programu zůstávají, doplnily nově o UF 1302 a 1002. Celkově řada 02 přináší spoustu zajímavých užitečných prvků.

Novými modely UF 1302 a 1002 se AMAZONE v objemové škále nesených postřikovačů posouvá dolů. Testování na jaře 2020 se zaměřilo na celou řadu zajímavých detailů.
 

Snadnější připojení

U dosud známého rychloupínacího systému je nyní možné horní bod závěsu odjistit a posunout dopředu. Tím se získá mezi traktorem a postřikovačem dostatečný prostor, aby bylo možné pohodlně zapojit hadice a kloubový hřídel. Při nacouvání k postřikovači se spojí horní bod a po zvednutí ramen traktoru i spodní. Zde jsou k dispozici 2 otvory pro čepy kat. 2, které se volí podle délky ramen. Zásobník je přitom ve správné výšce mezi hranicemi zvedací síly.
Velmi dobře jsou řešeny odstavné podpěry. Volitelná kolečka se po připojení k traktoru snadno vyklopí nahoru. Obsluha tak nemusí kvůli vyklopení koleček lézt pod postřikovač. K manipulaci postačí háček, který má držák na levé straně stroje.
 

Rychlejší plnění

Pro obě varianty nového UF jsou k dispozici na výběr 3 čerpadla Comet o výkonu 150, 200 a dokonce 250 l/min. Nový injektor přimíchávací nádrže má nyní výkon až 150 l/min. Ten může obsluha využít např. při plnění DAMu a přepojením čerpadla kombinovat a dosáhnout tak plnícího výkonu až 400 l/min. Zásobník tak může být naplněn do 4 minut. Testovaný UF 1302 měl čerpadlo 200 l/min., což bylo plně dostačující i v případě, že je třeba plnit postupně různé pesticidy.
Zakrytí a velký otvor pro vyklopení přimíchávací nádrže chrání tuto nádrž a ovládací cenrum proti nečistotám. Při otvírání těchto dveří zaujmou některé dcetaily. Na vnitřní straně jsou držáky na rukavice a odměrku, takže tyto nezbytné pomůcky mají své pevné místo. V prostoru nad tím je dostatek místa pro další osobní ochranné pomůcky a je zde i 20 l kanystr na umývání rukou.
Oproti dosavadní řadě 01 se přimíchávací nádrž nevyklápí do strany, ale shora dolů. Víko nádrže je při plnění bezpečně zajištěné. Pod víkem je držák na odměrku pro snadné dávkování přípravku. Elegantně je vyřešeno i případné odkapávání odměrné nádobky. Nově je na přimíchávací nádrži umístěn tzv. zdrjový kohout, kterým můžeme nádržku zásobovat čistou vodou při tlakovém, ale i nasávacím plnění zásobníku.
Přimíchávací nádrž má objem 60 l a pracuje prostřednictvím nasávání včetně síta a míchací trysky. Hořkou sůl z pytle 25 kg jsme vysypali do nádrže a tryska ji bez problému zpracovala.
Pokud začne směs pesticidů příliš pěnit, může se míchací tryska vypnout. Přimíchávací nádrž se čistí naplněná vodou zatlačením na zavřené víko. Oproti dřívější řadě však je zde zřejmé, kde je třeba na víko zatlačit a navíc to jde podstatně jednodušeji.
 

Větší komfort

Pro zjednodušení plnění bylo předěláno i řídící centrum. Výrobce ho nazývá SmartCenter. Zákazník má zde volbu mezi standartním a komfortním balíčkem. Comfortpacket nabízí několik dalších možností, jako stop plnění (dokonce i pro tlakové plnění), TwinTerminal 3.0, ovládání míchání při plnění i vypouštění a automatický čistící program. Testovaný UF 1302 tento nadstandart neměl. Nový je však u této řady 7 cestný tlakový kohout, který ovládá sedlové ventily. Povytažením kohoutu se všechny ventily pevně uzavřou. Teprve potom lze kohoutem otáčet a volit jednotlivé funkce. Zvolený ventil se otevře až po zpětném zaklopení (zařazení) kohoutu. AMAZONE nyní umožňuje i plnění nádrže na čistou vodu přímo ze sacího nebo tlakového potrubí. Je třeba dát pozor, aby se nedostala již namíchaná jícha do nádrže s čistou vodou. Aby se to nestalo, je tato pozice u 7 cestného kohoutu vyznačena červeně a současně je to zvýrazněno v návodu na obsluhu.
Automatické čištění je součástí komfortní výbavy. Ve standartní výbavě lze však kontinuální čištění nyní rovněž zvolit. Tento systém umožňuje postřikovač předčistit už na poli. Tlačítkem na terminálu sepne elektromagnetická spojka klínový řemen mezi hlavním a menším dodatečným čerpadlem. Toto čerpadlo dopraví čistou vodu do hlavního zásobníku. Protože velké čerpadlo dopraví zbytek jíchy do ramen rychleji, než menší čerpadlo čistou vodu do nádrže, může se začít s čištěním hlavní nádrže dříve. V testu byla při čištění použita šťáva z červené řepy. Již po 1 minutě byla voda zabarvená. Při výměně pesticidu, např. fungicid po herbicidu, je však třeba ještě jednou systém vypláchnout čistícím roztokem. Kontinuální vnitřní čištění je velmi dobrá a praktická výbava.
 

Známá výbava

Na ramenech nemusel výrobce nic měnit. Zákazník má na výběr vodorovně sklápěná ramena Q-Plus v záběrech 12 až 15 m nebo svislá Super-S2 až do 30 m. Testovaný stroj měl ramena Super-S2 21 m. Záběr byl rozdělen na 9 sekcí s automatickým řazením GPS-Switch a vedením ramen Distance – Control. Systém umožňuje pořídit jednoduchou výbavu až po řazení jednotlivých trysek, nízkotlakou cirkulaci DUS nebo rozteč trysek 25 cm.
Testovaný postřikovač UF 1302 byl ovládaný počítačem Amatron 4. Pro jednodušší ovládání při práci byl zvolen i multifunkční AmaPilot+. Pro rozšíření obrazovky Amatronu se nabízí i bluetooth pro další zobrazení (třeba náhled pole), např. na tabletu, s možností další funkce i ovládat. To výrazně rozšiřuje přehlednost a rychlost ovládání, zejména když je na původním terminálu zobrazení příliš malé. Další volbou je zde velký terminál AmaPad 2 nebo naopak jednoduchý AmaSpray+ s manuálním řazením sekcí.
Nové jsou hadice pro aplikaci tekutých hnojiv. Ty jsou zavěšeny jen na 1 kloubu a visí na sklopených ramenech svisle dolů. Pro případ, že by byly při přepravě příliš nízko u středních sekcí, je k dispozici zajištění ve vyšší pozici. Pak se již hadice nedostanou blízko k vozovce.       

Celkově je třeba zdůraznit bohatou výbavu ve všech oblastech postřikovače a tím i široké uplatnění.

Záznam z testování: https://www.youtube.com/watch?v=4i39jK32g_Y


Zdroj: Časopis Top agrar 9/2020, článek Erweitert und verbessert, str. 96

 
V případě jakéhokoliv dotazu nás neváhejte kontaktovat:

Kontakt - Zemědělská a stavební technika
rezacova@agrotec.cz
+420 519 402 191
 
Kontakt - Závěsná technika
poptavka@agrotec.cz
+420 519 402 391

 

Napište nám

Vaše osobní údaje budou zpracovávány v souladu se zásadami ochrany osobních údajů.