Jen tolik, kolik je nutné

23. 08. 2022 , Mgr. Liliana Geisselreiterová

Přesně to je cílem postřikovacího systému Spot-aplikace, který je součástí programu Smart Sprayer. V rámci snižování množství pesticidů v zemědělské výrobě a v souladu s projektem GreenDeal se již některá řešení osvědčila v praxi.Patří mezi ně i „Spot“ systém od AMAZONE, na kterém se účastnily i firmy Bosch a BASF.

Principem je kamerová detekce jednotlivých plevelů v řádkových kulturách, jako je např. cukrovka. Kamery jsou umístěny po 1 m v hliníkové liště, která je umístěna před postřikovacím ramenem. Na této liště u ramen testovaného postřikovače AMAZONE UX 5200 (= objem v l, k tomu byl ještě čelní zásobník FT-P 1502) o záběru 36 m je 36 kamer a 72 světelných jednotek. Každá tato jednotka má 15 LED lamp s rozdílným barevným spektrem, aby se zajistilo ideální osvětlení, eliminující rozdíly v osvětlení porostu během dne i noci. Kamery umístěné v každém meziřádku zaznamenávají všechny rostliny. Speciální software v této vývojové fázi ještě nerozlišuje tvary listů, ale do budoucna se tím vývojoví specialisté uvedených firem budou zabývat. Bude to důležité zvlášť u kultur s užšími řádky, jako jsou např. obiloviny. 

Smartsprayer_UX5201_1.jpg

Po rozložení ramen se kamerová lišta trochu zvedne, čímž se nastaví pohled kamer dopředu. Jakmile kamera zaznamená rostlinu v meziřádku, předá informaci speciálnímu ventilu od TeeJet, který se může otvírat a zavírat až 20x za s. To je dostačující pro okamžitou reakci trysek, které jsou umístěny v druhé řadě, 5 cm za standartními postřikovacími tryskami. Tyto speciální bodové trysky jsou zásobeny herbicidem přiváděným z čelní nádrže FT-P. Takto vybavený postřikovač provádí tedy klasický postřik a k tomu ještě bodovou likvidaci rostlin v meziřádcích.

Pro správné nastavení celého systému je nutná příprava, vycházející z určité znalosti pozemku a odhadu množství potřebného herbicidu. Pro nastavení a bezdrátový přenos slouží aplikace xarvio Fieldmanager, kterou lze použít ve smartphonu přes online portál. Hotové nastavení se už jen odešle do počítače postřikovače.

Po aplikaci obdrží zákazník přehlednou mapu, kde byl herbicid aplikován a tuto mapu může použít pro další účely. Kromě toho zobrazí xarvio i úsporu přípravku. Ta je rozdílná podle zaplevelení, ale může být reálně až 70 %. Pokud zbude přípravek v čelním zásobníku, může být dále využit např. přesunem do hlavního zásobníku a k celoplošnému postřiku pole bez kultury. Celý systém je variabilní a obě nádrže lze použít samostatně, ale i společně třeba na celoplošný insekticid.

Popsaná Spot-aplikace se samozřejmě vyplatí na větších výměrách a při velkém nasazení, hlavně u podniků služeb, zatím je její cena ještě vysoká. Veškeré technické novinky nedávných let v oblasti hnojení i ochrany však byly „drahé“ a přesto našly velmi rychle uplatnění v praxi. Spot aplikace pokračuje v linii, kterou si vytýčil GreenDeal: šetření životního prostředí a úspora nákladů při zachování současné úrovně výnosů.

Smartsprayer_UX5201_2.jpg

Smartsprayer_UX5201_3.jpg

 
Zdroj: testování provedl časopis top agrar, závěr následně publikoval v článku Nicht mehr als nötig, 8/2022
 
V případě jakéhokoliv dotazu nás neváhejte kontaktovat:

Kontakt - Zemědělská a stavební technika
rezacova@agrotec.cz
+420 519 402 191
 
Kontakt - Závěsná technika
poptavka@agrotec.cz
+420 519 402 391

 

Napište nám

Vaše osobní údaje budou zpracovávány v souladu se zásadami ochrany osobních údajů.