AGROTEC zemědělská technika Novinky AMAZONE Aktuální stav produkce a vývoj komunální techniky AMAZONE

Aktuální stav produkce a vývoj komunální techniky AMAZONE

29. 06. 2021 , Mgr. Liliana Geisselreiterová

Amazone patří již dlouho k úspěšným firmám i v oblasti komunální techniky. V roce 2020 dosáhla firma celkového obratu 537 mil. EUR, z toho tvořila komunální technika 5 %. Vzhledem k celkovému obratu je to relativně malá část, ale v komunálním sektoru to představuje v absolutních číslech významnou pozici.

Vedení závodu ve Forbachu vidí i do budoucna velký potenciál v růstu obratu.

Dosavadní převaha prodeje v Německu, Rakousku a Švýcarsku se postupně přesouvá do dalších zemí Evropy, v nichž přesahuje již 50 %. K nejvýznamnějším odběratelům patří Velká Británie, Skandinávie, země Beneluxu, ale i jižní Evropa a postupně i další regiony EU.

Pandemická doba přibrzdila prodej v loňském roce, letos je situace i přes opatrnost zákazníků lepší. Vše záleží hlavně na podmínkách financování komunální oblasti v jednotlivých zemích. I přes covidové problémy a brexit pokračuje Amazone v inovacích a díky tomu zaznamenala v prvních měsících roku 2021 zvýšení obratu. Tradičními odběrateli jsou komunální podniky, podniky služeb a golfové areály. Ze zemědělské oblasti jsou největšími zákazníky zemědělské podniky, které se starají o zimní údržbu komunikací.

Firma Amazone věnuje nyní pozornost vývoji všestrannosti techniky. Zákazníci mají dnes zájem o stroje, které umí sekat, mulčovat, sbírat a vyklápět na dopravní techniku v jednom a navíc i v těžkých podmínkách. Proto se technické inovace týkají hlavně Grasshopperů a Profihopperů. Díky této všestrannosti mají v odbytu přednost před klasickými rotačními nebo vřetenovými stroji.
Amazone-Grasshopper.jpg
Amazone Grasshohpper Smart Cut

V Evropě se dnes hodně mluví o zachování přírodních biotopů. Kvetoucí louky jsou hostiteli užitečného hmyzu. Technika s žacími rotory s cepákovým ústrojím umožňuje snad jako jediná sklízet nejen fotbalové nebo golfové trávníky, ale i přírodní louky a pastviny s vysokým travním porostem.

Aktuální téma v pohonech je elektřina. I Amazone se zabývá ve vývoji možností osadit svoje výrobky elektromotory. Zatím je to však na úkor výkonu stroje a komfortu obsluhy. Pro bližší budoucnost jsou pravděpodobnější například hybridní pohony. V příštím roce to ještě nebude, můžeme se však těšit na novou kabinu u Profihoppera, kterou chceme nabídnout již v roce 2022 ve 3 výbavových variantách. Předpoklad je, že touto kabinou bude vybavena minimálně 1/3 Profihopperů 1500.
Profihopper-1250_1500.jpg
Amazone Profihopper 1500 4WDi a 1250 4WDi

Další významnou novinkou již pro následující zimu bude rozmetadlo na zimní údržbu komunikací pod názvem ICE TIGER. Tento stroj splňuje vysoké požadavky na přesnost rozhozu, úsporu materiálu a snadné ovládání i díky řadě nových elektronických a digitálních prvků. Hydraulicky poháněný pás ve dnu zásobníku umožňuje rozhoz vlhké soli i v dávce pod 10g/m2 a s ovládáním ISOBUS rozšiřuje možnosti propojení s terminály různých traktorů. Amazone přitom zůstává u koncepce nesených rozmetadel.

Amazone se chce i v budoucnu věnovat zdokonalování současné produkce a nemá v úmyslu rozšiřovat sortiment do takové šíře, jako např. Iseki nebo Kubota. Tak by nebylo možné věnovat se tolik digitalizaci a elektronizaci dosavadních výrobků, které už v současnosti hrají významnou roli v Champions League této oblasti. Jako příklad můžeme uvést elektronickou regulaci otáček motoru v různých podmínkách, která přináší významnou úsporu paliva, případně regulaci ovládání dopravních šneků, které zase hmotu stlačují a tím dochází k výrazně lepšímu využití zásobníku. Profihopper 1500 s objemem zásobníku 1100 l pojme tolik materiálu, jako turbínové sekačky s objemem zásobníku 1600 l.

Zdroj: časopis Kommunaltechnik č. 3/2021, článek Die Tendenz ist eindeutig aufwärts gerichtet

Více o komunální technice AMAZONE https://www.eagrotec.cz/products/komunalni-technika