AGROTEC zemědělská technika Novinky AMAZONE Novinka od AMAZONE: hraniční rozmetání se systémem BorderTS

Novinka od AMAZONE: hraniční rozmetání se systémem BorderTS

04. 02. 2022 , Mgr. Liliana Geisselreiterová

AMAZONE patří již od 50. let 20. století k průkopníkům ve vývoji rozmetadel průmyslových hnojiv. Dlouhodobě zdokonaluje kvalitu rozhozu a zvyšuje přesnost v rámci záběru i na hranicích pole.

Plně automatický systém hraničního rozmetání AutoTS, používaný na neseném rozmetadle ZA-TS nebo taženém ZG-TS, je již naprosto běžnou záležitostí a v praxi se velice dobře osvědčil. Výrobce se však dále zabýval skutečností, že první jízda při rozhozu minerálního hnojiva blízko hranice pole znamená pro traktoristu nutnost rozhodnutí mezi 2 variantami:

1.    hranici pole nepřehodí a na okraji pole bude nižší dávka, což znamená ztrátu na výnosu
2.    dávka bude až k hranici stejná, ale část granulí se dostane přes ni

Přesah přehozu přes okraj pozemku závisí na vzdálenosti krajního kolejového řádku a šířce záběru. I v případech, kdy je první jízda při hnojení těsně nebo jen několik metrů od okraje a za hranicí je silnice, chodník nebo vodní tok, je přehoz nepřípustný. Při dodržení tohoto předpisu dochází v krajní části pole k podhnojení, které má za následek nižší výnos, zvláště u větších záběrů. Porovnáme-li výnos pásu na okraji pole v šířce 5 m při standartním hraničním hnojením a spojením AutoTS s BorderTS, je zde rozdíl ve výnosu až 27 %.

Amazone-BorderTS_2.jpg

BorderTS je nerezová žebrovaná clona, která je při rozmetání uvnitř pole zvednutá nad rozmetacími kotouči, takže nezasahuje do rozmetaného obrazce. Při jízdě podél okraje pole se nastaví BorderTS podle vzdálenosti hranice a spustí se do rozhozu. Okraj záběru je přesně na hranici pozemku a dávka, která dosahuje až k této hranici, je tvořena 50 % nastavené dávky z AutoTS a 50 % z BorderTS. Díky senzoru se i BorderTS ovládá automaticky a pozice se kontroluje přímo na počítači, takže není třeba vystupovat z traktoru. Tyto optimální hodnoty však může traktorista podle potřeby sám změnit.

Rozmetadla AMAZONE patří dlouhodobě ve všech parametrech ke světové špičce. To platí i pro velmi přesné zakončení, které poskytuje systém AutoTS v běžných podmínkách, kdy je první jízda od okraje pole v kolejovém řádku, odpovídajícím šířce souvrati. Výše uvedená situace se však občas vyskytnout může a firma AMAZONE se na tyto možnosti opět precizně připravila.

Amazone-BorderTS_3.jpg

 
V případě jakéhokoliv dotazu nás neváhejte kontaktovat:

Kontakt - Zemědělská a stavební technika
rezacova@agrotec.cz
+420 519 402 191
 
Kontakt - Závěsná technika
poptavka@agrotec.cz
+420 519 402 391

 

Napište nám

Vaše osobní údaje budou zpracovávány v souladu se zásadami ochrany osobních údajů.