Obrat v ochraně rostlin?

08. 12. 2022 , Mgr. Liliana Geisselreiterová

Firma AMAZONE, přední evropský výrobce postřikovačů, odpovídá na 2 otázky redaktorů německého časopisu Getreidemagazin:

1.    Jak vidíte chemickou ochranu rostlin v technické inovaci postřikovačů v horizontu 3 let?
2.    Jak vidíte vývoj této techniky v horizontu 10 let?

 

1. Na klasickou chemickou ochranu rostlin bude v budoucnu upřena stále větší pozornost. Řazením jednotlivých trysek se výrazně zvyšuje přesnost postřiku a současně uspoříme přípravky a šetříme životní prostředí. Až dosud docházelo při zatáčení postřikovače ke zvýšení množství postřiku ve vnitřní části oblouku, směrem ke konci ramen naopak ke snížení dávky. Tento problém řeší zařízení CurveControl, které pomocí senzorů vyrovná dávkování v celém záběru ramen. Vše probíhá plně automaticky.
Pro postřikovače s výbavou AmaSelect nabízí nyní AMAZONE funkci Amaselect-Row. Dálkově přes počítač lze přepnout celoplošný postřik na pásový (řádkový), přičemž se vypnou meziřádkové trysky a ošetřeny jsou jen samotné kultury. Tímto způsobem je možné dosáhnout úspory přípravku podle plodiny až o 65 %. K tomu jsou určeny speciální trysky s úhlem výstřiku pouze 40 stupňů. K přesnému cílení postřiku je zde třeba dodržení stálé výšky ramen a jejich stability, což mají na starosti další senzorové systémy.
Výraznou úsporu herbicidu pak zajišťuje cílený postřik na zaznamenané plevely. Pomocí dronu vytvořená mapa pozemku je zdrojem informace o rozmístění plevelů, na které je potom aplikován herbicid pomocí řazení jednotlivých trysek včetně dávkování. Podle stupně zaplevelení je tak možné ušetřit až 80 % přípravku.

2. AMAZONE ve spolupráci s firmami Bosch a Xarvio vyvíjí na základě již osvědčené Spot-aplikace (bodový postřik plevelů podle senzorové identifikace) nový kamerový AmaSelect- Spot systém pro „Smart-postřikovače“. Ten dokáže rozlišit rostliny plevelů od plodiny v řádkových kulturách. Velmi přesnou aplikací jsou zasaženy pouze rostliny plevelů, kultura zůstává nepoškozená. Při Spot-aplikaci se úspora postřiku pohybuje mezi 20 - 80 %.
Uvedené technické prvky jsou již funkční a jejich spojením se nabízí velké možnosti úspory přípravků a dalších výhod v projektu „Smart-postřikovač“. Tento projekt se postupně přenáší na polní roboty v projektu Bonirob. Výsledky testování jsou již nyní velmi nadějné.

Curve-Control.jpg
CurveControl


AmaSelect-Row.jpg
AmaSelect Row


UX5201_Amaselect_Spot_d0_kw_DJI_0552_d1_201209.jpg
AmaSelect Spot

Bonirob-kopie.jpg
BoniRob


Zdroj: časopis Getreidemagazin 6/2022, článek Pflanzenschutz im wandel?

 
V případě jakéhokoliv dotazu nás neváhejte kontaktovat:

Kontakt - Zemědělská a stavební technika
rezacova@agrotec.cz
+420 519 402 191
 
Kontakt - Závěsná technika
poptavka@agrotec.cz
+420 519 402 391

Nebo nám můžete poslat zprávu pomocí formuláře "Napište nám"

Napište nám

Vaše osobní údaje budou zpracovávány v souladu se zásadami ochrany osobních údajů.