Přesný secí stroj Precea od AMAZONE

11. 08. 2021 , Mgr. Liliana Geisselreiterová

Při představení na Agritechnice 2019 v Hannoveru vzbudil tento nový přesný secí stroj velkou pozornost a všichni byli zvědaví, jak se projeví řada technických novinek v praxi. Výborné zkušenosti prvních uživatelů ověřovaly v testech různé odborné časopisy.

AMAZONE nabízí tyto verze záběru: 3m pevný, 4,5m pevný nebo s teleskopicky sklopnými krajními jednotkami na přepravní 3 nebo 3,3m a 6m sklopný na 3m. Systém dávkování osiva je přetlakový, který před lety AMAZONE začala jako první používat. Toto dávkování postupně převzali a zdokonalili i další výrobci a nyní jej AMAZONE opět vylepšila.

Precea je vybavena centrálním zásobníkem na hnojivo a výsevními jednotkami se zásobníky na osivo pro každou jednotku. Zásobník na hnojivo o objemu 950 nebo 1250 l je umístěn těsně za traktorem, takže přispívá k nízké potřebné zdvihové síle ramen traktoru. Je dobře přístupný a je připraven pro snadné plnění. Doprava osiva je s podporou vzduchu a zahrnuje dávkování, dopravní kanály, nastavení pozice umístění FertiSpot (novinka) a hnojící dvojdiskovou radličku FerTecTwin. Vlastní pohon dávkování je u řady Special mechanický, u Super elektrický. Předností systému hnojení je snadné nastavení i kalibrace a perfektní výsledky v dávce i umístění hnojiva.

Výsevní jednotky mají plynule nastavitelné rozteče řádků od 45 do 75 cm. Zásobníky mají objem 55l a mají snadné plnění i vyprazdňování zbytku. Zcela nové jsou dávkovací kotouče s mechanickým nebo elektrickým pohonem. U elektrického pohonu ElectricDrive jsou elektricky nastavitelné i stěrky. Samotné nabírání zrn na dávkovací kotouč je tlakové. Celá dávkovací komora je perfektně utěsněná a spolu s precizním tvarováním všech prvků je srdcem celého stroje. Dávkovací disky jsou k dispozici pro osiva kukuřice, slunečnice, cukrovky, řepky, soji, prosa, fazolí a hrachu. Kvalitní formovače řádku jsou vedeny opěrnými koly a umožňují velmi přesné ukládání osiva v podmínkách mulče i po orbě. Zrno nastřelené do drážky je ihned přitlačeno vymezovacím elastickým kotoučem, diskové zahrnovačky zakryjí brázdu a zadní přítlačná kola ji zpevní.

Všechny ovládací prvky, týkající se nastavení a řízení stroje, od hydrauliky přes dávkování hnojiva i osiva, jsou předpokladem pro snadné i přehledné řízení stroje. Isobusové terminály, jako nejnovější Amatron 4, umožňují i práci podle map a přispívají k vysoké přesnosti práce i při rychlosti do 15 km/h. Veškeré pracovní postupy od připojení stroje přes plnění, nastavení, kalibraci a ovládání jsou dobře promyšlené i ergonomicky a pro obsluhu příjemné.

Test časopisu Traction (říjen 2020) porovnával Preceu se stroji Kverneland Optima V SX a Väderstad Tempo T6. U Precei vyzdvihuje elektrické nastavení stěrek, volitelné elektrické dávkování hnojiva a snadné nastavení stroje. Jedinou výhradu měl k tomu, že ještě v době testu nebyla k dispozici 6m verze. Ta už je však k dostání a lze ji objednat. Ukládání zrn bylo rovněž výborné, zcela bez zdvojených míst. Časopis Profi hodnotí Preceu v č. 12/2020 a vyzdvihuje její přednosti oproti dosavadním přesným secím strojům ED a EDX. Potvrzuje vysokou přesnost ukládání zrn i při rychlosti 15 km/h, bohatou výbavu včetně dávkovače na mikrogranulát se zásobníkem o objemu 17l. Test hodnotí stroj jako dobrý nebo velmi dobrý, přesnost ukládání osiva slovem „super“. Drobné výhrady má jen k několika málo detailům. Časopis Top Agrar hodnotí v č. 1/2021 stroj Precea 3000 ACC Super, který získal ve spojení s rotačním kypřičem KG v 3m verzi. Zamýšlí se nad výhodami tohoto spojení (Preceu lze spojit i s KX), kde zdůrazňuje kompaktnost kombinace a výhodu provedení přípravy půdy i setí v jednom sledu. Opět potvrzuje jednoduchost nastavení v prvcích příjemných pro obsluhu. U tohoto stroje vyzkoušeli i práci se 2 aplikačními kartami, pro hnojení i pro výsev. Veškerá hodnocení, ať už výsledků práce nebo samotných technických detailů, vyznívají velmi příznivě.

Nezbývá než popřát novým uživatelům, aby se všechny reference potvrdily a stroj Precea jim usnadnil a urychlil práci a pomohl jim dosáhnout ještě lepších výsledků v pěstování přesně setých plodin.

Amazone-Precea-4500-2C_2.jpg
 
V případě jakéhokoliv dotazu nás neváhejte kontaktovat:

Kontakt - Zemědělská a stavební technika
rezacova@agrotec.cz
+420 519 402 191
 
Kontakt - Závěsná technika
poptavka@agrotec.cz
+420 519 402 391

 

Napište nám

Vaše osobní údaje budou zpracovávány v souladu se zásadami ochrany osobních údajů.