Secí stroje AMAZONE Primera

09. 02. 2024 , Ing. Jana Rézlová

Po zasetí je pole rovné, žádné koleje nebo nerovnosti. To je důležité i pro další práce, jako hnojení a ochrana, zvláště na souvratích“. 

 

Po sklizni bývá většinou málo času. Zaset ihned je často výhra, přináší to řadu výhod. Bezorebný secí stroj AMAZONE PRIMERA se prosazuje nejen v zemích východní Evropy, ale i v Německu, jako např. v podniku služeb Agroservice Altenburg-Waldenburg. Firma poskytuje také poradenství v oblasti ochrany, výživy a setí. Přednáška na téma „Bezorebné setí“ vzbudila pozornost 30-50 farmářů z celé oblasti. Agroservice pořídil PRIMERU v 6m záběru (dodává se v záběrech od 3 až do 12m), což je univerzální záběr pro menší i větší podniky, i s ohledem na přepravní šířku 3m.  Protože se většina oblasti nachází v podhůří Krušných hor, jsou zde často i horší podmínky jak půdní, tak i povětrnostní. Proto je i doba žní posunutá a tím i navazující činnosti. Nasazení secího stroje brzy po sklizni je zde velkou výhodou a srovnává časové ztráty.

PrimeraDMC6000-2C_Deutz_d0_kw_P8186285_d1_210112.jpg

PRIMERA je koncepce známá již řadu let. Ostré dlátové radličky ze speciální velmi odolné oceli v rozteči 18,75 cm ve 3 řadách, vedené paralelogramem, zaručují velmi dobrou průchodnost i pro větší množství slámy, navíc zde nedochází téměř k žádnému pohybu půdy. To má několik výhod: minimalizace odpařování vody z půdy, je zde dostatečný prostor i pro meziplodiny a zrno v úzké drážce navíc dobře přitlačené, má lepší kontakt s půdou. Podle zkušeností službaře je i výhodou, že oproti diskovým botkám nezatahuje do drážky slámu. Současná koncepce stroje má oproti původní výbavě řadu vylepšení. Velkou výhodou je 3 komorový zásobník, který umožňuje řadu variant, např. výsev s podsevem i hnojením. Při setí různých kultur  může pracovat ve třech úrovních. Přestože je podle původní konstrukce dlátová radlička určena hlavně do nepřipraveného povrchu, během let byla upravena tak, že umožňuje výsev i do pásků a do podmítky nebo i po orbě.

Primera-DMC6000_GD501_Claas_d0_kw_P7143382_d1_210112.jpg

Dnes je stroj vybaven i vyspělou elektronikou, přesto je jeho ovládání jednoduché a snadné. Celkově hodnotí uživatel stroj jako odolný s minimální potřebou údržby a s velkým výkonem, protože pracuje při vyšších rychlostech, než složitější secí kombinace. Díky menšímu odporu půdy potřebuje i menší výkon traktoru a tím spoří PHM. I proto lze pracovat až rychlostí do 18 km/h. Aktuálně je velká variabilita stroje pro různé podmínky, např. pasivní nebo rolovací zavlačovače podle množství slámy.
Větší rozteč řádků byla dříve často diskutována, protože zde byly obavy z menšího výnosu. Proto probíhaly v Německu srovnávací testy s různými variantami, výsledky jsou známé již řadu let. Při rozteči řádků do 20 cm se výnos (různé obiloviny) nesnižoval. Navíc je zde větší prostor pro odnožování i pro případné meziplodiny, lepší je i zdravost kultury vzhledem k pohybu vzduchu a postřiky se dostanou lépe i do nižších pater. To vše potvrzují i zkušenosti zmíněného podniku služeb. Ten využívá PRIMERU především v letním období, ať už pro setí obilovin nebo řepky.
Ještě před 25 lety převládaly jak v Německu, tak i v Česku rozteče 10 cm, méně 12,5 cm. V posledních letech se meziřádková vzdálenost stále posouvá, dnes je běžně mezi 15-17 cm. Přitom se průměrné výnosy neustále zvyšují.
I když ve většině zemí Evropy převládá setí s pasivní nebo aktivní přípravou, zájem o přímý bezorebný výsev se zvyšuje a v Německu jej podporují i dobré výsledky u zákazníků. PRIMERU lze přitom úspěšně použít ve všech případech a navíc je cenově výhodnější, než běžné kombinace.


Primera-DMC6000_GD501_Claas_d0_kw_P7143307_d1_210112.jpg

KONTAKT:

Petr Polách Produktový manažer
Ukázat e-mail
polachrPlcatagrotec.cz
Ukázat telefon
+420 727 875 282Vaše osobní údaje budou zpracovávány v souladu se zásadami ochrany osobních údajů.
V případě jakéhokoliv dotazu nás neváhejte kontaktovat:

Kontakt - Zemědělská a stavební technika
rezacova@agrotec.cz
+420 519 402 191
 
Kontakt - Závěsná technika
poptavka@agrotec.cz
+420 519 402 391

 

Napište nám

Vaše osobní údaje budou zpracovávány v souladu se zásadami ochrany osobních údajů.