Správná kombinace CEUS 3000-TX

27. 10. 2021 , Mgr. Liliana Geisselreiterová

Společnost Amazone v letošním roce rozšířila svůj výrobní program řady CEUS o 2 menší modely v pevném provedení v záběrech 3 a 4 m. Celá řada CEUS umí mělce podřezávat, intenzivně promíchávat a současně i hlouběji kypřit.

 

Ceus 3000-TX testoval německý nezávislý časopis PROFI. S jakým závěrem?

Připojení k traktoru je řešeno do spodního závěsu pomocí tažné lišty z odlitku, koule jsou sériově kat. III, ale šroubovací koncovky umožňují snadnou výměnu. Kónické disky s hrubým ozubením jsou stejné, jako u velkých modelů, mají průměr 510 mm a jsou 5 mm silné. K dispozici jsou i hladké disky, ale tyto jsou lepší pro rozřezání rostlinných zbytků, prokypření a rozbití hrud. Oproti největším diskům na Catrosu XL mají větší rychlost otáčení a jsou tak efektivnější pro mělké zpracování povrchu. Disky mají rozteče 12,5 cm. Celé diskové pole je možné vyzdvihnout a pracovat jen s radličkami. Ramena diskového pole se jednoduše otočí nahoru. Nastavení se provádí  hydraulicky přímo z traktoru.  
                                             
Radličky jsou osvědčené C-Mix Super a jsou uspořádány na 2 lištách s odstupem 40 cm. Velké rozteče umožňují velmi dobrou průchodnost rostlinných zbytků i při vyšší rychlosti.  
               
Jištění je řešeno sadou pružin a moment přetížení je 630 kg. Tím je zajištěna možnost práce až do 30 cm a s různými radličkami. K dispozici je i rychlovýměnný systém C-Mix-Clip. Mezi oběma řadami radliček se nachází integrovaný podvozek se standartními koly 400/60-22.5. Protože se nachází uprostřed stroje, má Ceus malý poloměr otáčení, což je výhodné hlavně na souvratích. 
        
Vedení hloubky se nastavuje pomocí excentrických čepů, které zapadají do otvorů v rámu stroje. Podobně se nastavuje i hloubka pěchovacího válce, složeného ze zubatých disků o průměru 460 mm, stejných jako u Catrosu. Amazone má však k dispozici 11 různých válců, volitelných podle podmínek. Pokud nechceme vůbec pěchovat, můžeme pracovat i bez válce nebo se zavlačovači místo válce.

Amazone-Ceus-3000-TX_2.jpg

Test Profi byl proveden po čerstvě sklizené kukuřici, strniště bylo zmulčováno.  Podmínky byly docela náročné, přesto vše proběhlo hladce a bez ucpávání. Hloubka disků byla nastavena na 8 cm, radličky pracovaly v hloubce 25 cm. Potřeba tažné síly je v tomto případě 200 – 250 k. Je to dostatečné pro dobrou práci všech prvků při rychlosti 10 km/h a rozumné s ohledem na opotřebení radliček.

Test potvrdil správnost volby dvoustupňového zpracování půdy v daných podmínkách. Disky provedou první část práce, kterou radličky ještě zintenzivní. A tak by to mělo být.

Video-Ceus-3000-TX.jpg

Zdroj: časopis PROFI 10/2021, článek Amazone Scheibeneggen-Grubber-Kombination Ceus 3000-TX, Gute Kombi


 
V případě jakéhokoliv dotazu nás neváhejte kontaktovat:

Kontakt - Zemědělská a stavební technika
rezacova@agrotec.cz
+420 519 402 191
 
Kontakt - Závěsná technika
poptavka@agrotec.cz
+420 519 402 391

 

Napište nám

Vaše osobní údaje budou zpracovávány v souladu se zásadami ochrany osobních údajů.