AGROTEC zemědělská technika Novinky AMAZONE Test DLG přesného secího stroje Precea 4500-2CC Super

Test DLG přesného secího stroje Precea 4500-2CC Super

03. 06. 2022 , Mgr. Liliana Geisselreiterová

Nový test přesného secího stroje AMAZONE Precea 4500-2CC Super provedla organizace DLG. Jedná se o 6řádkový secí stroj s dávkovacími jednotkami elektricky poháněnými a zásobníky na osivo 55 l.

Testovaný stroj byl vybaven i zásobníkem na mikrogranulát o objemu 17 l. Jednotka je osazena 2 opěrnými koly pro vedení hloubky. Během ukládání zrn je tlak na přítlačná kola a celkový přítlak na celou jednotku řešen bez použití nářadí, pouze mechanickou pákou. Více komfortu přináší volitelný hydraulický systém nastavení přítlaku nebo přímo automatická regulace přítlaku pomocí tlakového senzoru.

Systém minerálního hnojení Precis pro hnojení pod patu je zabudován ve spodní části secí jednotky. Dávkování probíhá pomocí dávkovače, který je samostatný pro každou řadu. U testované jednotky bylo všech 6 dávkovačů poháněno centrálním elektrickým motorem a přívod hnojiva z centrálního zásobníku byl regulován manuálním hradítkem. U stroje řízeného GPS pro automatické odpojování secích jednotek je tento elektromotor u každé výsevní jednotky.

Každá výsevní jednotka je vybavena dvojdiskovou botkou a formovačem řádku. Ten je důležitý pro přesné natvarování drážky, které je rozhodující pro úspěšné vzcházení osiva. Osivo je zamáčknuto zachycovacím zamačkávacím kolem, které vyplňuje drážku a následně je drážka uzavřena pomocí 2 přítlačných kol.

Vlastní dávkování je přetlakové, tlakem vzduchu jsou zrna natlačena do elektricky poháněných kotoučů. Opuštění zrna z pozice na kotouči je řízeno optickým senzorem. Jeho souhra s pozicí stěrky je optimální, podíl dvojic nebo prázdných míst ve výsevu je zcela minimální.

 

Výsledky testu:

V laboratoři byly provedeny testy s 3 sortami kukuřice při rychlosti 6, 9 a 12 km/h a rozteči zrn 14 cm. Současně se měřilo i rozmístění minerálního hnojiva. V hodnocení přesnosti ukládání osiva i hnojiva bylo dosaženo „nejlepších“ hodnot. U vzdálenosti zrn od sebe bylo dosaženo při testování hodnot „dobrých“. Vzcházení zrn pak bylo hodnoceno u všech variant jako „velmi dobré“, a to mezi 94,5 až 98,0 %. Přesnost na jednotlivých stanovištích byla hodnocena v závislosti podle sorty a rychlosti jako „velmi dobrá“, resp. „dobrá“.

 

Závěr:

Uvedený přesný secí stroj Amazone Precea byl při testování přesvědčivý ve všech kritériích a obdržel známku kvality: „Uznáno DLG v kvalitě setí kukuřice a rozmístění hnojiva“ při rychlosti do 12 km/h.

Amazone-Precea4500-2C_2.jpg

Zdroj: eilbote 20/2022, článek Präzision in Labor und Feld

 
V případě jakéhokoliv dotazu nás neváhejte kontaktovat:

Kontakt - Zemědělská a stavební technika
rezacova@agrotec.cz
+420 519 402 191
 
Kontakt - Závěsná technika
poptavka@agrotec.cz
+420 519 402 391

 

Napište nám

Vaše osobní údaje budou zpracovávány v souladu se zásadami ochrany osobních údajů.