AGROTEC zemědělská technika Novinky AMAZONE Test mělkého kypřiče AMAZONE Cobra 7000-2TX

Test mělkého kypřiče AMAZONE Cobra 7000-2TX

05. 11. 2021 , Mgr. Liliana Geisselreiterová

Německý časopis profi testoval novinku od společnosti Amazone – mělký kypřič Cobra 7000-2TX. Nový kypřič s 6 řadami speciálně odpružených radliček bude představen na Agritechnice v Hannoveru na jaře 2022. Radliček je celkem 53, jsou 220 mm široké a zajišťují spolehlivé zpracování půdy v záběru 7 m.

Výrobce si dal za cíl doplnit sortiment o stroj, který odpovídá aktuálnímu trendu. Je univerzální v podmítkách, uplatní se při pěstování meziplodin i při jakémkoli mělkém zpracování půdy od 3 do 13 cm. Je lehký a dobře tažný i velmi dobře ovladatelný. Univerzálnost je dána výběrem pracovních prvků od začátku až po konec stroje.

Vpředu je osazen nožovým válcem, který dokáže dobře narušit rostlinné zbytky, zvláště řepkové strniště. Radličkové pole je uspořádáno tak, že umožňuje kromě dobrého překryvu i dobrou průchodnost i při vyšší rychlosti. Integrovaná pojezdová kola uprostřed stroje jsou při práci zvednuta, ale pokud není vzadu válec, jsou aktivní a slouží k nastavení hloubky. Do detailu promyšlený koncept v tom případě myslí i na kypřící radličky za koly.

Srdcem Cobry jsou hlavní pracovní prvky, a to radličky. Spirálovité slupice z velmi pružné oceli umožňují lehké vibrace radličky a tím tvorbu jemné složky v ornici. Efekt je znát jak při likvidaci strniště nebo rostlinných zbytků, ale i tvorbě nového seťového lůžka. Radličky rostliny plevelů podříznou a vytáhnou na povrch, kde následně zaschnou. Současně vynesou na povrch semena výdrolu. Při další jízdě se potom nově vzešlé rostliny opět zlikvidují. Pro samotnou přípravu půdy před setím jsou k dispozici úzké 50 mm radličky. Všechny radličky jsou k dispozici i ve verzi tvrzené. Při testu byly použity radličky 220 mm o síle 12 mm, volitelné jsou však ještě tenší 6 mm pro ostřejší řez. Ty jsou vhodné zejména pro ultramělké zpracování.

Ke srovnání zpracovaného povrchu je za radličkovým polem umístěna lišta se srovnávacími elementy. Ta je připevněna k následnému válci, takže ji není třeba při změně hloubky samostatně nastavovat. Na konci je umístěn válec, který má několik funkcí: opěrnou pro nastavení hloubky, pěchovací i srovnávací. Zde je velký výběr možností, stejně jako u diskových podmítačů Amazone. V testu byl použit nový X-Cutter-Disc, tvořený zvlněnými disky. Tento válec ještě vylepšuje výsledný profil povrchu, protože vytváří velký podíl jemné zeminy. Pro dořezání hrud nebo rostlinných zbytků je pak vhodný i nožový válec. Za jednoduchý pěchovací válec je možno namontovat i zavlačovače. Všechny válce jsou k dispozici i pro diskové podmítače Catros.

Při testování se potvrdila velmi dobrá manévrovatelnost se strojem na souvrati. Obsluha ocenila i přehlednou stupnici nastavené hloubky a možnost plynulého nastavení hloubky z místa řidiče. Podle poznatků z testu bude potřebovat Cobra v 7m záběru traktor o výkonu 250-300 k podle podmínek a hloubky zpracování.

Amazone-Cobra_2.jpg

Amazone-Cobra_6.jpg

Zdroj: časopis PROFI 11/2021, článek Flachgrubber Amazone Cobra 7000-2TX: Viele Balken, viele Zinken

 
V případě jakéhokoliv dotazu nás neváhejte kontaktovat:

Kontakt - Zemědělská a stavební technika
rezacova@agrotec.cz
+420 519 402 191
 
Kontakt - Závěsná technika
poptavka@agrotec.cz
+420 519 402 391

 

Napište nám

Vaše osobní údaje budou zpracovávány v souladu se zásadami ochrany osobních údajů.