AGROTEC zemědělská technika Novinky AMAZONE Vysokorychlostní přesný secí stroj AMAZONE Precea-TCC

Vysokorychlostní přesný secí stroj AMAZONE Precea-TCC

22. 05. 2023 , Mgr. Liliana Geisselreiterová

Společnost AMAZONE rozšiřuje svůj sortiment přesných secích strojů o nové tažené modely Precea 9000-TCC a 12000-TCC s pracovním záběrem 9 a 12 m. 

Varianta speciálně vyvinutá pro dodavatele a velké farmy přesvědčí výkonným přetlakovým dávkováním, velkou kapacitou zásobníků a inovativním systémem centrálního zásobování osiva. Velmi přesné ukládání osiva zajišťuje optimální vzcházení osiva i při vysoké pracovní rychlosti až 15 km/h.

 

Koncepce centrálního zásobníku ‒ řádkové oddělování

Pro obzvláště vysoký plošný výkon a časově úsporné plnění má nový Precea-TCC centrální zásobník na osivo, který pojme až dva 2000 l big bagy. Nový systém centrálního dávkování osiva dopravuje osivo z hlavního zásobníku do separačních jednotek proudem vzduchu. Tam je osivo pro každý řádek dočasně uloženo v malé přijímací jednotce. Jakmile tato přijímací jednotka dosáhne maximální úrovně naplnění, proud vzduchu se automaticky přeruší uloženým osivem a uzavře další přívod. Když se hladina opět sníží, proud vzduchu se automaticky znovu spustí a dopraví nové osivo z hlavního zásobníku do jednotlivých řádků. Díky inteligentnímu systému proudění vzduchu centrálního zásobování osivem je každá oddělovací jednotka zásobována osivem nezávisle, bez potřeby složitých senzorových systémů nebo elektronického ovládání.

 

Přesné dávkování v každém řádku

Při separaci osiva sází AMAZONE na své vysoce přesné separační jednotky PreTeC, které pracují na principu přetlaku. Osivo je stlačeným vzduchem přitlačováno k jednotlivému kotouči. Těsnění se otáčí s kotoučem, což znamená, že spotřeba elektrického jednořadého pohonu je výrazně nižší. Automaticky přestavitelné dálkové nastavení stěrky SmartControl, které je spojeno s optickými senzory, účinně zabraňuje poruchám a zdvojení zrn. Elektricky poháněný oddělovací kotouč se otáčí v závislosti na rychlosti jízdy a požadované dávce a dopravuje osivo k nastřelovacímu kanálu. V tomto okamžiku je kontaktní tlak přerušen a zrno přesně vystřeleno do vytvořené drážky, zachyceno zamačkávacím kotoučem a tím bezpečně umístěno.

Formovače drážky předurčují přesné uložení osiva. Dva opěrné válce a vysoký, hydraulicky nastavitelný přítlak botky, zajišťují rovnoměrné držení hloubky. Pro ještě větší pohodlí nabízí AMAZONE automatickou regulaci přítlaku botek SmartForce. Tím je zajištěno, že nastavený přítlak zůstává konstantní pro konzistentně rovnoměrné ukládání osiva, zejména v proměnlivých půdních podmínkách.

Elektrický pohon dávkování ElectricDrive umožňuje pohodlné nastavení požadovaného množství osiva prostřednictvím terminálu ISOBUS a slouží jako základ pro přesné, dílčí a lokální řízení dávkování pomocí GPS a map zón pole. Kromě toho, zvláště při velkých pracovních záběrech, GPS SectionControl aktivně šetří osivo v klínech polí a na souvratích v jednotlivých řádcích a nabízí ideální podmínky například pro mechanické hubení plevele pomocí plečky.

 

CurveControl ‒ Optimalizované ukládání osiva při zatáčení

Elektrický pohon dávkování pro každou řadu umožňuje udržovat rovnoměrné vzdálenosti ukládání po celé pracovní šířce i v zatáčkách. Pomocí snímače rychlosti při otáčení jednotek se zjišťuje rozdíl mezi rychlostí uvnitř a vně zatáčky. Inovativní CurveControl na tomto základě přizpůsobuje otáčky jednotlivých kotoučů tak, aby vzdálenost osiva zůstala stejná i v zatáčkách. Rovnoměrné rozestupy umožňují rostlinám dostatečné zásobení živinami. Výsledkem jsou homogenní plodiny a rovnoměrné dozrávání.

 

Dvoukomorový zásobník na hnojivo

Pro současnou aplikaci hnojiva je Precea-TCC vybavena snadno přístupným dvoukomorovým zásobníkem s celkovým plnicím objemem 6 000 l. Každá násypka má vlastní elektrickou dávkovací jednotku, která je připojena k rozdělovací hlavě, což znamená, že je poloviční vypínání záběru k dispozici již ve standardu. Hnojivo se umísťuje přes botku FerTeC twin HD. Vztah mezi hloubkou uložení hnojiva a hloubkou setí se nastavuje pouze jednou. Pokud se poté změní hloubka setí, přihnojovací botka automaticky upraví hloubku ve stejném poměru k hloubce setí.

 

Teleskopický podvozek 

Precea-TCC je k dispozici s 12 nebo 16 řadami pro šířku řádků 70, 75 a 80 cm. Pro podvozek Precea je k dispozici teleskopická náprava. V provozu na poli lze velké pneumatiky posouvat tak, aby kola jezdila mezi řádky a zabránilo se tak zhutnění přímo pod řádky osiva. S teleskopickými koly lze Preceu-TCC o celkové šířce 3 m pohodlně přepravovat po silnici. 
Ve střednědobém horizontu bude program doplněn o nové modely pro plodiny seté v užším řádku, jako je řepa, řepka nebo sója (45 a 50 cm pro 18 nebo 24 řádků) a završí tak celou produktovou řadu.

Precea12000-TCC_5_low.jpg
Nový tažený přesný vysokotlaký secí stroj Precea-TCC nastavuje standardy v přesnosti, výkonu a intuitivním ovládání.

Precea12000-TCC_4_low.jpg

Precea12000-TCC_1_low.jpg

Precea12000-TCC_2_low.jpg
Přístupný zásobník zajišťuje rychlé a snadné plnění.

Precea12000-TCC_6_low.jpg
Plnění výsevních jednotek z centrálního zásobníku je řízeno samotným Centrálním zásobováním osivem.
 

Video: Precea 12000-TCC

Precea-video.jpg
 
V případě jakéhokoliv dotazu nás neváhejte kontaktovat:

Kontakt - Zemědělská a stavební technika
rezacova@agrotec.cz
+420 519 402 191
 
Kontakt - Závěsná technika
poptavka@agrotec.cz
+420 519 402 391

 

Napište nám

Vaše osobní údaje budou zpracovávány v souladu se zásadami ochrany osobních údajů.