10 let traktorů T7000 v Kasejovicích

23. 12. 2018 , Ing. Aleš Petr

Začátkem roku 2008 se první traktory řady T7000 dostaly k zákazníkům, mezi které patřil také Agrochov Kasejovice-Smolinec, a.s.. Modelu T7040 se tam ujal pan Josef Nachtman, který s traktorem jezdil až do příchodu dalšího traktoru New Holland, konkrétně modelu T7060.

S tímto traktorem pan Josef Nachtman jezdí dodnes. O jeho desetiletých zkušenostech s traktory řady T7000 resp. T7040 jsme si pohovořili na tradičním polním dnu, který organizuje Alimex Nezvěstice v Žákavě u Plzně. 

Agrochov Kasejovice – Smolinec, a.s. hospodaří v jihovýchodní části plzeňského kraje v okrese Plzeň – jih a to na 2 850 ha zemědělské půdy, které se kompletně nachází v rámci LFA. Z uvedené výměry zaujímají louky a pastviny plných 850 ha. Jak napovídá název podniku, v Kasejovicích se koncentrují na živočišnou výrobu a většina tržeb je dosahovaná z produkce mléka. 

Pan Josef Nachtman se svým traktorem provádí práce, které směřují k výrobě krmiv a následné aplikaci kejdy a hnoje zpět na pole. Velkou část roku traktor pracuje s trojkombinací žacích mačkačů, protože 3 seče na 850 ha dají zabrat i s devítimetrovým záběrem. Pastviny pak také smykuje a mulčuje. Na druhé straně „potravního řetězce“ pak tak T7060 rozmetá hnůj a s dvounápravovou cisternou na pole aplikuje hovězí kejdu. Jediná práce z klasické rostlinné výroby, kterou pan Nachtman provádí je setí. 

Agrochov_kasejovice-crop-(2).JPG

Na svém traktoru T7060 při výše uvedených pracích pan Nachtman dosud „natočil“ 11.900 Mth a původní T7040 pak již zvládl odpracovat cca 15.000 Mth. Průměrný roční nájezd tak činí cca 1 500 Mth u každého z traktorů. Za takto dlouhou dobu provozu je již možné zhodnotit spolehlivost stroje, kterou pan Nachtman považuje za velmi dobrou. Bylo samozřejmě nutné některé celky v průběhu deseti let opravit, například diferenciál (kompozice) nebo spojku, kde se měnily lamely. Po repasování spojky se pan Josef Nachtman radil s pracovníky servisu v ARBO spol s.r.o. o tom, jak lépe traktor provozovat a od té doby neměl ani jeden problém. Jak sám hrdě uvádí „Žádnej olej mi z traktoru neteče, ale holt se o to člověk taky musí starat. Mezi servisními intervaly nemusím dolévat oleje ani kapku.“ Kromě pohodlí v kabině si pan Nachtman zvláště pochvaluje i některé funkce. Například po objetí pole jednoduše zjistíte, za jak dlouho budete mít práci s daným nářadí hotovou. A jak říká pan Nachtmana „Docela to sedí“. 

Při setí využívá automatizaci operací na souvrati a je to dle jeho slov výborná věc. Při ostatních pracích stroj na souvrati ovládá sám. Pan Josef Nachtman měl samozřejmě možnost si vyzkoušet i nový model traktoru T7 a to s plynulou převodovkou. Líbila se mu především GPS navigace s automatickým řízením, kdy při setí lze jezdit ob záběr a ve svahu navigace „dotahuje“ sečku tak, aby nezůstala vynechaná místa. Ani tento nový model však neuměl věc, po které pan Nachtman touží a to je možnost nakonfigurovat si sám, které funkce budou ovládat tlačítka na multifunkční páce Command Grip. Dobrou zprávou pro všechny příznivce značky New Holland je, že tuto funkcionalitu u řady T7 již máme k dispozici od modelového roku 2019 a sami jsme si ji vyzkoušeli v červnu na školení od výrobce. 

Přejeme panu Josefu Nachtmanovi, ať mu traktor dále spolehlivě slouží.
 
V případě jakéhokoliv dotazu nás neváhejte kontaktovat:

Kontakt - Zemědělská a stavební technika
rezacova@agrotec.cz
+420 519 402 191
 
Kontakt - Závěsná technika
poptavka@agrotec.cz
+420 519 402 391

 

Napište nám

Vaše osobní údaje budou zpracovávány v souladu se zásadami ochrany osobních údajů.