110 koní a plynulá převodovka.

31. 07. 2019 , Ing. Aleš Petr

Koncem roku 2018 New Holland představil veřejnosti nový univerzální traktor T5 s plynulou převodovkou. Agrotec a.s. ihned objednal několik kusů a za pár týdnů se objeví na dvoře v našich domovských Hustopečích. Možnost prakticky se s traktorem seznámit jsme však měli před dvěma týdny na letním praktickém školení v italské Ferraře. Nyní vám tedy přinášíme naše pocity z nového traktoru.

Osamělí bojovníci. 

Plynulé převodovky jsou moderní a technicky sofistikované systémy, které mají svojí cenu. Jsou tak zpravidla k dostání jen v traktorech vyšších výkonů, kde hodnota převodovky je logicky sladěná s hodnotou celého traktoru. Poskytují však vynikající úroveň komfortu a umožňují velmi vysokou míru automatizace, což zajímá i zemědělce se střední výměrou pozemků nebo se speciálními kulturami. Proto značka New Holland vyvinula traktor T5 Auto Command a stala se tak druhým výrobcem, který v této kategorii plynulou převodovku nabízí. V rámci modelové řady T5 AutoCommand máte k dispozici 4 modely s výkony 110, 120, 130 a 140 koní. 
 
T5_AutoCommand_line_up.jpg
 

Skvělý motor

Montáž T5 Auto Command probíhá v tradičním výrobním závodě univerzálních traktorů v italském Jesi. Plynulé převodovky se však používají především v anglickém Basildonu a odtud si T5 Auto Command s sebou přináší řadu prvků, které najdeme v traktorech T6 a T7. Jde především o motor, převodovku a kabinu. T5 Auto Command je osazený koncernovým (od sesterského FPT) čtyřválcovým motorem o objemu 4,5 litru, což je jasný rozdíl oproti klasickým traktorů T5 Electro / Dual Command. Plní emisní limity Stage V a to pomocí technologie Hi-eSCR II, takže bez recirkulace spalin a to je další důležitý rozdíl oproti standardním traktorům T5, ale i oproti konkurenci v tomto segmentu. Absence EGR ventilu totiž garantuje, že do motoru se dostává pouze čistý vzduch plný kyslíku, hoření probíhá za velmi vysokých teplot a naprostá většina sazí (český název pro PM) je tak zlikvidována již v motoru. Proto u traktoru nenajdete klasický filtr pevných částic, který by bylo potřeba pravidelně vypalovat a po určité době měnit. Zbytky sazí se zachytávají v keramickém labyrintu, který je součástí katalyzátoru SCR, kde vypalují při běžném provozu. Navíc traktor nemusí chladit velké množství horkých spalin pro recirkulaci a jeho provoz je tak hospodárnější a má živější projev. Čisté spalování bez tvorby sazí také umožňuje udržet servisní interval na 600 mth a to při používání standardních olejů. Zajímavé je také umístění systému pro úpravu spalin – vývojářům se podařilo dostat všechny jeho prvky pod kapotu. Bez „boule“ mezi koly se traktor lépe ovládá, ze z něho lepší výhled a má vyšší světlost. T5 AutoCommand jsme měli možnosti si vyzkoušet při práci s čelním nakladačem, s kultivátory New Holland a dvouosým návěsem a motor odváděl opravdu dobrou práci.
 
T5AC_Ferrara003.JPG

T5AC_Ferrara004.JPG 
 

Komfortně a hospodárně

Plynulá převodovka je a není nová. Koncepčně vychází z traktoru T6 AutoCommand, uchovává si tak dvě oblasti se 100% mechanickou účinností a lze říci, že všechna „kolečka“ jsou stejná. Protože je T5 AutoCommand menší traktor než původní T6 AutoCommand, má převodovka menší skříň. Hydraulická čerpadla jsou na rozdíl od T6 umístěna na boku převodové skříně ne uvnitř, což samozřejmě usnadňuje přístup v případně potřeby servisního zásahu. Převodovka umožňuje traktoru se pohybovat maximální rychlostí 40 km/h a to ve čtyřech jízdních režimech – plného automatu, s preferencí otáček PTO, v režimu tempomatu (stálá pojezdová rychlost) nebo v manuálním režimu. Body se 100% mechanickou účinností leží blízko pojezdové rychlosti cca 8 km/h a 36 km/h a přestože má převodovka dva rozsahy není potřeba volit, který má traktor používat. Díky dvěma rozsahům tvoří příspěvek mechanické části přenosu výkonu vždy více jak 50% a proto traktor nakládá s palivem velmi hospodárně a je výkonný při tahových pracích. Ale dost technikálií. Plynulá převodovka to je především pohoda při práci a rozsáhlá možnost automatizace, tedy alespoň u značky New Holland. A obojího vám T5 Auto Command nabízí vrchovatě. Komfort plynulé jízdy zvyšuje odpružená kabina Horizon II, kterou znáte z traktorů T6 a T7, a zcela nová odpružená náprava class 1,75 s nadstandardní kapacitou zatížení. Traktor ovládáte pomocí multifunkční ovládací páky se silově úměrným režimem (jak rychle pohnu pákou tak rychle traktor akceleruje), která je umístěná na multifunkční loketní opěrce jenž je spojená s vaší sedačkou. Zní to složitě a je to opravdu jednoduché, loketní opěrka se prostě pohybuje společně se sedačkou, takže i při jízdě po nerovném terénu snadno dosáhnete na všechny ovladače. Loketní opěrku si pomocí elektrického pohonu jednoduše nastavíte podle vlastních tělesných proporcí a máte tak vše perfektně na dosah. Třeba všech 16 LED světel, která má T5 AutoCommand k dispozici.
 
T5AC_Ferrara005.JPG
 

Bezkonkurenční míra automatizace

Značka New Holland je na trhu známá svými automatizačními systémy. U koho jiného byste hledali třeba automatické otáčení na souvrati. Maximální míru automatizace umožňuje právě nejmodernější plynulá převodovka AutoCommad a ta všechny své schopnosti nyní dává k dispozici i menším zemědělcům. Nastavení traktoru se provádí pomocí barevného dotykového displeje IntelliView iV a nastavit toho lze opravdu hodně včetně citlivosti řízení (custom steer) a funkce vybraných tlačítek na multifunkční páce. K dispozicí máte nejmodernější verzi souvraťové automatiky HTS II, automatické řízení dle GPS i IsoBus III, takže traktor umí pracovat s IntelliBale, kdy svinovací lis jede na 100% své výkonnosti a balík vytvoříte jediným zmáčknutím tlačítka na multifunkční páce. K dispozicí máte také automatické otáčení na souvrati a telematiku od New Holland. Traktor T5 AutoCommand je prostě určený pro práci s nejmodernější závěsnou technikou a proto je osazený CCLS čerpadlem hydrauliky s průtokem 110 litrů/min. 

Pokud děláte zemědělství profesionálně, s láskou a daří se vám, je pro vás T5 AutoCommand jasnou volbou. Určitě vám udělá radost. Detailní dotazy vám rád zodpoví náš produkt manažer na kompaktní traktory, nebojte se zeptat.
 
V případě jakéhokoliv dotazu nás neváhejte kontaktovat:

Kontakt - Zemědělská a stavební technika
rezacova@agrotec.cz
+420 519 402 191
 
Kontakt - Závěsná technika
poptavka@agrotec.cz
+420 519 402 391

 

Napište nám

Vaše osobní údaje budou zpracovávány v souladu se zásadami ochrany osobních údajů.