AGROTEC zemědělská technika Novinky New Holland 18 měsíců zkušeností s T6.165 Dynamic Command s dvouspojkovou převodovkou

18 měsíců zkušeností s T6.165 Dynamic Command s dvouspojkovou převodovkou

30. 10. 2020 , Jiří Hruška, ProfiPress

Využívání nejmodernější techniky již dávno není výsadou velkých zemědělských podniků. Kvalitní technika, usnadňující obsluhu a přinášející větší kvalitu práce, je pro soukromého farmáře velkým přínosem. Je tomu tak i na farmě v Plzni, kde od loňského roku pracuje traktor New Holland s moderní dvouspojkovou převodovkou Dynamic Command. 

Soukromý zemědělec Jaromír Pechman z Plzně začal hospodařit v roce 1992, poté, co v rámci restitucí získal zpět 30 ha rodinných pozemků. Syn Filip se k otci přidal před 22 lety a před třemi lety od něj hospodářství převzal. Prvních deset let se na statku věnovali i živočišné výrobě, poté se specializovali pouze na rostlinnou výrobu. V současné době Filip Pechman hospodaří na 135 ha orné půdy, na níž pěstuje ozimou pšenici, ozimý ječmen, řepku, brambory a krouhárenské zelí, jehož pěstování má v této oblasti dlouhou tradici. 

 

Článek vám přinášíme také v původní grafice: 

  
T6_165_DynamicCommand článek Zemědělec pdf / 720 kB Stáhnout

  

Dlouholetá spolupráce

Při hospodaření se farmář Pechman neobejde bez kvalitní a výkonné techniky. Při jejím nákupu a následném zajišťování servisu od počátku spolupracuje se společností ARBO, spol. s r. o., Klatovy. Z dodané zemědělské techniky jmenujme secí stroj, kompaktor, rozmetadlo minerálních hnojiv, ale především pět traktorů značky New Holland, z nichž tři na statku stále pracují. Zkušeností s touto značkou tedy má Filip Pechman na rozdávání. Zatím posledním strojem, který firma ARBO-Klatovy na farmu dodala, byl v loňském roce traktor New Holland se zajímavou dvouspojkovou převodovkou.  
  

Výběr nového stroje

„Pořídit si nový traktor jsem se rozhodl v roce 2018,“ vzpomíná Filip Pechman a pokračuje: „Potřeboval jsem pro agregaci s postřikovačem, rozmetadlem minerálních hnojiv a sklízečem zelí silnější traktor s větší světlou výškou a jiným typem převodovky. Dříve jsem používal traktor New Holland T6020 s výkonem 120 koní, který měl zejména při práci s taženým postřikovačem s nádrží o objemu 3800 l nedostatečný výkon, a tak bylo třeba stále řadit, což bylo s převodovkou Electro Command obtížné. Obsluha byla únavná a výsledek práce nebyl podle mých představ. Při práci s neseným postřikovačem o objemu 1200 l, který používám v porostech zelí a brambor, byla zase třeba větší světlá výška.“ Důvody pro pořízení nového traktoru byly pádné, a tak Filip Pechman oslovil zástupce společnosti ARBO-Klatovy Ing. Stanislava Loulu a ten mu na podzim roku 2018 umožnil vyzkoušet si výkonnější traktor s převodovkou Dynamic Command. Zkouška dopadla na výbornou, a tak následovala objednávka se specifikací jednotlivých položek. Filip Pechman požadoval možnost řazení plazivých rychlostí, zesílenou přední nápravu, tovární čelní nakladač a osazení vysokými kultivačními koly s nastavitelným rozchodem na zadní nápravě. 
Od loňského jara tak Filip Pechman agreguje výše zmíněné stroje s traktorem New Holland T6.165, vybaveným motorem o objemu 4,5 l bez EGR a filtru pevných částic a s převodovkou Dynamic Command. Traktor je dále vybaven axiálním pístovým čerpadlem hydrauliky a elektronickým ovládáním hydraulických okruhů. Prostorná kabina je stejně jako sedačka a přední náprava odpružená. Pro nastavování a ovládání traktoru má k dispozici velký dotykový monitor a elektronický joystick s možností řazení a reverzace. Pro práci v noci je traktor vybaven čtyřmi páry předních a třemi páry zadních LED světel.     
  

Roční zkušenosti     

Traktor je na farmě využíván od jara do zimy, buď v agregaci s postřikovačem (kolem 1500 ha), rozmetadlem a sklízečem zelí, nebo s čelním nakladačem při překládání obilovin při žních nebo manipulaci s box paletami na brambory. Za rok odpracuje kolem 350 Mth. Filip Pechman oceňuje především větší výkon traktoru v kombinaci s dvouspojkovou převodovkou Dynamic Command, dále pohodlnou kabinu a ovládání soustředěné do loketní opěrky Sidewinder II. „Práce s originálním čelním nakladačem New Holland 760 TL se zdvihem 3,6 m na spodním čepu, instalovaným již při výrobě, je velmi pohodlná a přesná. Ovládání prostřednictvím elektronického joysticku je bezproblémové. Užitečná je možnost nastavit si citlivost joysticku podle individuálních potřeb,“ chválí nakladač Filip Pechman.      
    

Převodovka Dynamic Command

Největší předností nového traktoru je podle Filipa Pechmana dvouspojková převodovka Dynamic Command. Jaká je tedy její konstrukce a v čem jsou její klady? Převodovku s dvouspojkovou technologií pod názvem Dynamic Command uvedla firma New Holland na trh v roce 2017. Dvouspojková převodovka brání při řazení ztrátě tahového výkonu, což vede k růstu plošné výkonnosti soupravy a úspoře paliva. 
Převodovka Dynamic Command 24x24 má rozčleněné převodové rychlosti do tří skupin po osmi stupních. V rámci skupiny jsou všechny rychlosti řazené pod zatížením, tedy osm stupňů řazených pod zatížením. Volba převodových poměrů probíhá s ohledem na předpokládanou intenzivní práci s pomocným pohonem (PTO). Traktor je tak optimálně vyladěn pro sečení a lisování píce i aktivní přípravu půdy. Při zpracování půdy obsluha nejvíce ocení řazení pod zatížením, protože převodovka Dynamic Command umožňuje také v rámci skupiny (A nebo B) řadit v automatickém režimu. Automatické řazení je k dispozici i pro dopravu, kdy automatika dokáže řadit ve dvou skupinách (B a C).
Moderní konstrukce převodovky nabízí také řadu zajímavých CVT like funkcí, které jsou jinak spojeny pouze s plynulými převodovkami. Jde například o funkci Ground Speed Management II, kdy traktor přesně udržuje zvolenou pojezdovou rychlost nebo DynamicStartStop, kdy při zastavení není třeba sešlápnout spojku – ideální funkce například pro práci s nakladačem. Řazení řídí funkce AutoShift, která vybere nejlepší převodový poměr. K dispozici je také ECO verze, umožňující dosahovat rychlosti 40 km/h při snížených otáčkách motoru (1600 ot/min) a nižší spotřebě paliva. Převodovka se ovládá prostřednictvím loketní opěrky SideWinder II.
 
V případě jakéhokoliv dotazu nás neváhejte kontaktovat:

Kontakt - Zemědělská a stavební technika
rezacova@agrotec.cz
+420 519 402 191
 
Kontakt - Závěsná technika
poptavka@agrotec.cz
+420 519 402 391

 

Napište nám

Vaše osobní údaje budou zpracovávány v souladu se zásadami ochrany osobních údajů.