Kdo bude mít VitiBot jako první? Vinařský odborník Miloš Michlovský
Vinohradem nedaleko Pavlova neslyšně pluje modrý stroj. K hlavám vinice přihrnuje zeminu. Je to VitiBot, první autonomní elektrický vinohradnický robot. Vinice patří
Miloši Michlovskému. Uznávaný vinař a vinohradník, propagátor nových technologii, se totiž stal
ambasadorem AGROTEC Group pro značku VitiBot.
„VitiBot je prestiž, moderní směr, ale i ekonomika ve vinohradnictví, proto se zaměřujeme na zákazníka, který to takto vnímá. Miloš Michlovský je osobnost, známá persona mezi vinaři, proto jsme rádi, že právě on se stal naším prvním ambasadorem pro tuto značku,“ říká vedoucí prodeje divize zemědělské a stavební techniky Zdeněk Homola.
Miloš Michlovský a jeho Vinselekt Michlovský je ambasadorem pro Velkopavlovickou vinařskou oblast. Ambasador, tedy člověk, který bude na svých vinicích VitiBot využívat a stroj propagovat, bude časem v každé ze čtyř vinařských podoblastí. „Ambasadoři budou VitiBota využívat pro své potřeby a AGROTEC Group k nim bude posílat své klienty,“ dodal Zdeněk Homola a dodává, že o viničního robota mají zájem především ta vinařství, která chtějí být energeticky nezávislá.
Nyní je projekt VitiBot ve fázi předváděcích akcí pro vinaře – potenciální zájemce. U Miloše Michlovského teď kolegové mapují vinice. „Aby mohl VitiBot pracovat, musíme zmapovat vinice, to znamená namapovat trasy a jednotlivé řádky. To pošleme kolegům do Francie, kde je VitiBot doma, a ti nám to musí požehnat. Teprve pak můžeme pustit robota do vinice,“ řekl Zdeněk Sedláček z divize zemědělské a stavební techniky, který dostal přípravu vinic a obsluhu VitiBota na starost. Proces mapování terénu trvá zhruba dva dny, včetně schválení od Francouzů. Vinice, které jednou naši kolegové zmapují a Francie je schválí, jsou potom definitivně určeny k robotově péči.
Na přesnosti zmapování vinohradů hodně záleží. „Spojím si GPS, zadám lokaci, kde jsem, pojmenuji, zmapuji začátky, konce a čísla řádků. Potíž je s vinohradem, který není zasazen podle GPS. V tom případě procházím a mapuju každý druhý řádek a značím body,“ vysvětluje Zdeněk.
Zdeněk stojí na začátku dlouhého řádku. Zmáčkne tlačítko na speciálním ovladači a posílá robota do práce. VitiBot se rozjíždí téměř neslyšně a vjíždí do řádku. Pozorovat ho s kulisou Pálavy je stále neskutečný zážitek. „Je to budoucnost,“ říká Zdeněk Sedláček a pozoruje stroj, který má na starost. VitiBot předvádí, co umí ve vinicích společnosti Vinselekt Michlovský. Právě tato společnost, za kterou stojí vinař, vinohradník a uznávaný odborník Miloš Michlovský, má o stroj vážný zájem. „Jsme domluveni na spolupráci, tady to je ještě zkouška. Zatím to ale dělá dobrou práci,“ říká Robert Stávek, hlavní vinohradník Vinselekt Michlovský, a každou chvíli kontroluje stroj, který se právě naprosto elegantně otáčí na konci řádku, který přioral.
Zdeněk Sedáček a Marek Janů ve vinahoradě Vinselekt Michlovský
Co všechno zatím VitiBot umí? „Okopávat, přiorávat a v budoucnu by měl i postřikovat, ožínat a předřezávat,“ říká Zdeněk Sedláček. „Je to absolutní novinka, takže zatím jsou některé věci v plenkách,“ říká.
Robot VitiBot dokáže jet zhruba šestikilometrovou rychlostí za hodinu. „Jasný, že k němu máme citový vztah. Mám problém se s ním rozloučit, zkoušel jsem s ním najíždět do obýváku, ale nešlo to,“ směje se Marek Janů, specialista navigačních systémů u modrých. Mezitím VitiBot najede do řádku. „První průjezd je potřeba zkontrolovat,“ říká Marek a dodává: „Pokud bychom zjistili, že je to špatně zmapované, protože kódujeme jen každý druhý řádek, a stát se tedy může, je potřeba trasu upravit. Ale není to žádná velká komplikace.“ Když robot na trase zaznamená překážku, zastaví se a zareaguje zvukovým signálem. Obsluha ho pak musí ručně opět spustit.
VitiBot se na konci řádku otočí úplně sám, podobá se to scéně ze science fiction. Vydrží pracovat 10 hodin bez přestávky. Nabíjení stroje trvá pět až šest hodin a poté je připraven znovu vyrazit.
Technické parametry a prospekt ke stroji najdete na tomto odkazu.
Více o stroji VitiBot Bakus