Elektrizující New Holland

13. 03. 2021 , Ing. Aleš Petr

Elektroherbicid, elektricky poháněný rosič a mulčovač. Ano, to vše nyní u New Holland.

Značka New Holland se pod heslem „Clean Energy Leader“ již řadu let profiluje jako průkopník v oblasti alternativních pohonů. Téměř výlučně se jedná o koncepty nových forem pohonu celých traktorů, například jako je traktor „Methane Power“ využívající místo nafty metan získaný z bioplynové stanice (nebo plynového řádu). 

Nyní však přichází na řadu slovíčko téměř. U speciálních traktorů značka New Holland přichází s elektrickým pohonem nářadí, což je pro zemědělskou techniku spíše neobvyklé. Na velké online tiskové konferenci značky, kde byla představena řada novinek, se světu ukázaly také koncepty elektricky poháněných mulčovačů a rosičů. Oba stroje vychází ze spolupráce s italskou značkou Nobili, jenž se specializuje na nářadí pro vinaře a sadaře. Zdrojem elektrické energie pro oba typy strojů je traktor New Holland T4.110V s externím generátorem e-Source poháněným od čelního PTO traktoru. 

Elektrický pohon nářadí má obecně řadu výhod ve srovnání s konvenčním mechanickým. Velmi jednoduše se reguluje a je zde velmi jednoduchá ochrana proti přetížení. Zajímavý je také značkou Nobili deklarovaný údaj o 30 % úspoře paliva uvedených souprav, kdy hlavní část úspory jde zřejmě na vrub možnosti provozu motoru v oblasti optimálních otáček. Tato průkopnická inovace získala ocenění Technical Innovation 2020/21 Award na výstavě EIMA International a další informace najdete v časopisech vydavatelství ProfiPress.

Když už sadař či vinař bude mít k dispozici traktor s vysoce výkonným generátorem elektrické energie, může také uvažovat o využití elektro herbicidu, který New Holland vyvinul s další partnerskou značkou ZASSO a představil na výstavě SITEVY v roce 2019. 
  

  
Dnes zemědělci v zimě svými traktory vytahují nešťastné motoristy z příkopů. Zdá se, že zanedlouho bude možné také majitelům elektromobilů poskytnou záchranu po rychlém vyčerpání baterií v zimních obdobích :-). No nejsou to elektrizující zprávy? 


V případě jakéhokoliv dotazu nás neváhejte kontaktovat:

Kontakt - Zemědělská a stavební technika
rezacova@agrotec.cz
+420 519 402 191
 
Kontakt - Závěsná technika
poptavka@agrotec.cz
+420 519 402 391

 

Napište nám

Vaše osobní údaje budou zpracovávány v souladu se zásadami ochrany osobních údajů.