FieldOps - spolehlivý pomocník

08. 04. 2025 , Ing. Jaroslav Kos

Vaše farma pod palcem – kdykoli a odkudkoli.
Díky aplikaci FieldOps od New Holland máte přístup k telematickým i agronomickým datům v reálném čase. Stačí mobil nebo počítač a vše důležité vidíte přehledně na jednom místě. Aplikace je zdarma!

FieldOps – váš spolehlivý pomocník pro moderní zemědělství

Aplikace FieldOps vám umožní spravovat farmu kdykoli a odkudkoli – pohodlně na počítači nebo mobilním zařízení. FieldOps od New Holland je inovativní nástroj pro chytré řízení farem i velkých zemědělských podniků. Díky propojení s cloudem a telematickými jednotkami ve vašich strojích získáte v reálném čase nejen telematická, ale i agronomická data – a to vše na jednom přehledném místě. Mějte svá data pod kontrolou. Přístup k nim získáte snadno přes webový prohlížeč nebo mobilní aplikaci, která je zcela zdarma ke stažení v online obchodu s aplikacemi.


Jak to tedy celé funguje?


Účet v prostředí FieldOps není vázán na vlastnictví stroje nebo předplatné telematiky, takže si ho může zřídit kdokoli. Můžete si tak zobrazovat data pořízená off-line nebo dokonce data zaznamenaná konkurenčními systémy.


Telematická část prostředí se zabývá zejména polohou stroje, její historií (až 90 dní zpětně) a provozními parametry stroje. Těmito parametry se rozumí pojezdová rychlost, směr jízdy, údaje o teplotách a tlacích jednotlivých systémů (jako jsou: spalovací motor, převodové ústrojí, brzdná soustava), ale také stav paliva v nádrži a jeho spotřeba, či zatížení motoru. Dokonce vám může ukázat aktuální otáčky vývodové hřídele, polohu tříbodového závěsu nebo zařazený rozsah převodovky. U sklízecí mlátičky potom lze sledovat podrobné nastavení mlátící a separační části – velikost otevření sít, otáčky mlátícího bubnu či rotorů, otáčky čistícího ventilátoru, aktuálním výnosu, vlhkosti a podobně.

Prostředí FieldOps velmi jednoduše graficky a barevně znázorňuje aktuální stav připojeného stroje z hlediska jeho využití. Můžete tak vidět, jestli se stroj nachází v režimu práce, přepravy či v neproduktivních prostojích, anebo je-li vypnut. Přístrojový panel stroje ukazuje také obsluze, jaký má zvolený pozemek, jakou plochu už má zpracovanou, kolik ještě zbývá a odhad času k dokončení prací. Umíte předpovědět, jestli obsluha zadanou práci zvládne včas. Ze všech nasbíraných dat pomocí několika málo kliknutí vytvoříte statistické reporty podle námi zadaných filtrů a pravidel či rozsahů.

Dalším využitím telematiky a monitorování polohy stroje může být vytvoření oblasti, například kterou stroj nesmí opustit nebo naopak do ní vstoupit, jedná se o tzv. geofence. Toto lze kombinovat také s časovým omezením nebo dobou zákazu. Stejně tak můžete být jako správce vozového parku informován o nežádoucích stavech stroje (provozní parametry, pojezdová rychlost) nebo o nízké hladině paliva pro včasné dotankování. Všechny tyto a další upozornění si můžete zasílat na přednastavený e-mail, jako SMS na telefonní číslo nebo jako notifikaci v aplikaci na mobilním zařízení.

Agronomická část platformy FieldOps se zabývá sběrem, zpracováním a analýzou dat získaných z různých měřících či snímacích zařízení umístěných na zemědělských strojích. Nedílnou částí agronomických dat jsou potom tzv. data nastavení (setup data), kterými se obecně ve světě zemědělské navigační techniky rozumí členění jednotlivých pozemků ve struktuře Pěstitel/Farma/Pole (G/F/F), hranice jednotlivých pozemků a navigační linie pro pohyb strojů po zemědělském pozemku.

Základem pro práci s agronomickými daty je vymezení prostoru pro konkrétní pozemek – tedy jeho hranice. Hranice si vytvoříte například vlastním zakreslením podle ortofoto mapy nebo nově nabízeným nástrojem pro autodetekci hranic v aplikaci FieldOps a to pomocí rozpoznání obrazu systémem umělé inteligence. Ovšem mnohem častějším zdrojem hranic, je zejména v ČR platforma LPIS, ze které lze jednoduše stahovat exporty požadovaných vrstev v dostupně podporovaných souřadnicových i souborových formátech. Naopak zpětně lze hranice vytvářet ve FieldOps z dostupných aplikačních datových vrstev (například vrstva pokrytí či skutečné aplikace). Samozřejmostí je možnost automatického importu hranic pozemku zaznamenaných přímo obsluhou během obdělávání pozemku, či jinými ručními geodetickými pomůckami.

Do hranic jednotlivých pozemků systém na základě geografické polohy následně rozděluje nasbírané hodnoty ze sběrné senzoriky příslušné k dané souřadnici. Není tedy potom už nadále problémem, pokud obsluha při přejezdu na další pole nezměnila pozemek ve sběrném prostředku a nasbírala například celodenní činnost pod jednu položku. Systém dokáže sám rozdělit nasbírané hodnoty k jednotlivým parcelám.

Pro moderní zemědělskou techniku je dnes samozřejmostí vybavenost autopiloty, tedy systémy, které samy řídí pohyb stroje po pozemku. Pro organizaci jeho trasy po pozemku slouží naváděcí linie, se kterými můžete v portálu FieldOps pracovat. Od základního kreslení nad ortofoto mapou, přes užití hranice pozemku jako přichycovače koncových bodů, tak po samotnou editaci. FiledOps samozřejmě dokáže převádět data mezi jednotlivými systémy (i konkurenčních firem), vzdáleně data sbírat i zasílat do konkrétních strojů, ale také měnit přiřazení naváděcích linií k danému pozemku. Pokud tedy obsluha zaznamenala vodící linii k jinému poli, než následně potřebuje, například postřikovač pro snadnou orientaci v pozemkové struktuře, dokážete přes zobrazení v mapě nad daným pozemkem linii snadno přesunout.

Agronomická data, která se pomocí FieldOps zobrazují, mohou být data nasbíraná sklízecí mlátičkou vybavenou vlhkoměrem a výnosoměrem (hmotnost sklízeného materiálu, jeho vlhkost), ale také NIR senzorem (informace o nutričních hodnotách sklízeného nebo aplikovaného materiálu pomocí spektrometrie), který je vhodný kromě sklízecí mlátičky také pro sklízecí řezačky či například aplikátory kejdy. Další data jsou nasbíraná energetickými prostředky, tedy záznamy o spotřebě paliva, pokrytí, zatížení motoru, množství odebíraného výkonu, či prokluzu kol u traktoru.

Velmi vypovídajícími údaji jsou také tzv. „as-applied“ data, tedy záznam o skutečné aplikaci (aplikace minerálních hnojiv rozmetadlem pro jejich rozhoz, prostředků na ochranu rostlin postřikovačem, vysetého osiva secími stroji atd.). Pomocí nich jsme schopni zobrazit i statistiku, zdali a kde byla přesně dodržena požadovaná dávka nebo pokud ne, na jaké ploše a jak velká byla tato odchylka.

Všechna tato data slouží k vyhodnocení provedených operací, po agronomickém zvážení lze na jejich základě vytvořit vlastní VRA (variabilní aplikační) mapy. Pomocí těchto map, případně z jiných zdrojů, můžete vytvořit jednotlivé úkoly, které pomocí telematiky do stroje kdykoliv bezdrátově, či ručně pomocí USB odešlete. Obsluha tak jednoduše klikne na přijatý úkol a nemusí se již starat o to, jaká dávka či produkt má být na daném pozemku aplikován. Společně s navigačními liniemi a přesnými hranicemi pozemku bude moderní technika díky sekční kontrole aplikovat pouze tam a tolik, jak je požadováno a nedojde tak k aplikaci materiálu v místech, kde je to nežádoucí. Předcházíte tak nechtěným vlivům způsobených lidskou chybou.

Do uživatelského účtu FieldOps můžete propojit samozřejmě všechny „chytré“ stroje patřící do skupiny CNH, ale také další telematické systémy a agronomické aplikace. Podporu pro přenos agronomických dat s FieldOps dostaly i displeje CRx+ od skupinové společnosti CHN Raven. Těmi je možno osadit i například samochodné postřikovače nebo jiné traktory a mít tak všechna potřebná data v jednom prostředí. Prostředí nabízí API pro třetí strany a lze tedy nastavovat propojitelnost pro další zájemce.

Rádi vám ukážeme, co vše aplikace FieldOps umí. Dovolte nám být vašimi partnery na cestě k preciznímu zemědělství a kontaktujte naše kolegy z oddělení Smart Solution.
 


 
Obrázek 1: Historie pohybu stroje ve FieldOps

 

Obrázek 2: Detail stroje v mobilní aplikaci FieldOps



Obrázek 3: Záznam z pokusného variabilní setí ve FieldOps

Více informací o Smart Solution

 
V případě jakéhokoliv dotazu nás neváhejte kontaktovat:

Kontakt - Zemědělská a stavební technika
rezacova@agrotec.cz
+420 519 402 191
 
Kontakt - Závěsná technika
poptavka@agrotec.cz
+420 519 402 391

 

Napište nám

Vaše osobní údaje budou zpracovávány v souladu se zásadami ochrany osobních údajů.