Historie traktorů New Holland 11.

18. 07. 2022 , Ing. Alžběta Filová

Dnešní, poslední, článek se bude věnovat pohledu do budoucna, jak to viděli v roku 2010, kdy psali knihu.
Hlavním tématem je traktor na vodíkový pohon.

A jaké ocenění přinesl koncernu CNH veletrh Agritechnica v roce 2009?

Vpřed či vzad – relativní pojem

Zvláštní postavení mezi traktory modré barvy má TV Bidirectional. Tento stroj je vyráběn v USA a nabízen na tomto trhu jako traktor, který ve své třídě kolem 100 koní poskytuje nebývalou mnohostrannost využití díky způsobilosti pracovat v obou směrech jízdy. Nejnovější model TV6070 je vybaven motorem o zdvihovém objemu 6700 cm3 s výkonem 77 kW/105 k  na PTO, na přání s reverzním ventilátorem větráku.
Stroj může být, stejně jako jeho předchůdci, provozován oběma směry. Díky konzole Turnabout si řidič otočí sedačku o 180° spolu s řízením a získá tak vynikající výhled vzad, do prostoru závěsu. A nebo na čelní nakladač, který se připojuje nikoli vpřed, ale k zádi stroje.
Pro přejezdy se řidič opět otočí zpátky. Oba konce traktoru mohou být vybaveny PTO, tříbodovými závěsy, rychlospojkami hydrauliky a závěsy pro přívěs. Traktor může také zároveň táhnout i tlačit nářadí, pokud je to zapotřebí. Traktor má trvalý pohon všech kol a kloubové řízení s úhlem zalomení až 45°.

 
nhc21.jpg
 
TV 110 Bidirectional vzešel ze snah o traktor využitelný v celé řadě aplikací v obou směrech jízdy
 

Kvůli různorodosti pracovního nasazení mají traktory Bidirectional hydrostatickou převodovku s osmi provozními rozsahy. Řidič zvolí požadovaný rozsah a poté plynule ovládá rychlost jízdy. Pokud se traktor setká s náhlým tahovým odporem, řídící jednotka převodovky automaticky zařadí nižší rozsah. Po pominutí obtížných podmínek se vrátí do zvoleného režimu.
Traktory TV nejsou primárně koncipovány pro tahově náročné práce. Ale dobře zvládnou sklizeň pícnin, práci s postřikovačem, s lisy, aplikaci hnojiv a celou řadu dalších prací na farmě. Velmi dobře umí manipulaci. Mnoho činností lze také vykonat rychleji s využitím kombinací nářadí v obou závěsech zároveň (například sečení, aplikaci s nesenými zásobníky apod.). Například sníh lze odklízet s frézou na jednom konci, a radlicí na druhém ; při jízdě vpřed je v činnosti fréza, a při jízdě zpět se pomocí radlice sníh shrnuje.

Pohon budoucnosti

Při hledání jiných (alternativních) způsobů pohonu mají traktory New Holland jeden primát. V únoru 2009 byl představen traktor na vodíkový pohon. Tento projekt byl vyvíjený spolu se společností Fiat Group.  Jednalo se o prototyp s označením NH2, vycházející ze stávající modelové řady T6000, ovšem designově zcela originální.
Pohon traktoru zajišťuje elektromotor, který získává energii z palivového článku. Jeho palivem je vodík, který může farmář získávat elektrolytickým rozkladem vody, s využitím elektřiny z bioplynových stanic, větrných elektráren nebo slunečních kolektorů. Tím by měl být soběstačný a odprostit se od závislosti na cenách nafty.
V článku dochází ke vzájemné reakci vodíku s kyslíkem, při níž se uvolňuje elektrický proud (dohromady 78 kW) a vzniká obyčejná voda. Čili úplně odpadají starosti se škodlivými emisemi. Problémem je ale zatím vysoká cena těchto článků. Zásobník na vodík je umístěn pod kapotou, tam, kde obyčejně hledáme motor. Zásoba vodíku, který si NH2 veze sebou, jej (v době vzniku) mohla pohánět pouze nejvýše 2 hodiny.
Elektrický proud je přiváděn ke dvojici elektromotorů. Elektropohon má výhodu v plynulosti jízdy ; prvním elektromotorem jsou poháněny obě nápravy. Druhý elektromotor slouží k pohonu PTO a olejového čerpadla, a zde se nabízí další doposud nerealizovatelná možnost : plynulá regulace otáček vývodového hřídele. Zatím je i u traktorů s plynulou převodovkou PTO poháněn mechanicky přes ozubené soukolí, tudíž jeho otáčky jsou přímo závislé na otáčkách motoru a nebo rychlosti jízdy. Je to také z důvodu přenosu velkého výkonu touto cestou.
Když konstruktéři hledali  vhodné provedení vývodového hřídele a hydraulického systému, přišli právě na traktor TV Bidirectional. Provedení a dimenzování přesně odpovídalo požadavkům na NH2. Tento stroj pracuje nejen bez emisí, ale i zcela bezhlučně. Samozřejmě známou výhodou elektropohonu je maximální kroutící moment v nulových otáčkách a tedy působivá akcelerace z klidu stroje. New Holland předpokládá zahájení sériově výroby nejdříve v roce 2013.

Převodovka EasyDrive

Na začátku roku 2009 byla představena i další novinka, a tou je řada malých traktorů Boomer - osm modelů ve třech modifikacích od 14,7 do 37 kW  (20 až 50 k). Jsou vybaveny převodovkou s plynulou změnou rychlosti. Ta však nevyužívá dnes běžného principu přenosu výkonu přes hydrostatickou a mechanickou větev, ale pracuje jinak.
Základem je myšlenka řetězového měniče ; u traktoru Boomer dochází k větvení výkonu v planetové převodovce. Změna převodového poměru probíhá jednoduše, podobně jako u řemenového variátoru. Převodovka s přiléhavým názvem „EasyDrive“ umožňuje snadné ovládání traktoru a je možné, že ji již brzo najdeme i v dalších sériích traktorů New Holland s vyšším výkonem (zhruba do 73,5 kW/100 k). Výkon u série Boomer poskytují tří- nebo čtyřválcové motory.
A podzim 2009 přinesl koncernu CNH ocenění na veletrhu Agritechnica. Stříbrnou medaili získala speciálně modifikovaná verze ABS-Systému pro traktory, poskytující nejen známou bezpečnost jízdy, ale i některé funkce, typické pro zemědělské podmínky. Například brzdění kola pro zmenšení poloměru otáčení : kolo, nacházející se uvnitř zatáčky, je úměrně k úhlu natočení volantu cíleně zbržďováno, ale tak, aby nedošlo k jeho zablokování a poškození půdy. Také v kopcích bude tento systém přínosem, protože slouží jako zařízení usnadňující rozjezd vozidla na kluzkém nebo sypkém povrchu.
Zlatou medailí byl oceněn systém 3-D-Scanner pro automatické plnění ložné plochy odvozní soupravy u sklízecích řezaček řady FR.

 
nhc22.jpg
 
V únoru 2009 byl představen traktor New Holland na vodíkový pohon
STEHNO, Luboš. Historie traktorů. Praha: Profi Press, 2010. ISBN 978-80-86726-35-9.
V případě jakéhokoliv dotazu nás neváhejte kontaktovat:

Kontakt - Zemědělská a stavební technika
rezacova@agrotec.cz
+420 519 402 191
 
Kontakt - Závěsná technika
poptavka@agrotec.cz
+420 519 402 391

 

Napište nám

Vaše osobní údaje budou zpracovávány v souladu se zásadami ochrany osobních údajů.