Inovované mláticí ústrojí u CX

28. 09. 2019 , Ing. Aleš Petr

Organizátor výstavy Agritechnica v Hannoveru, společnost DLG, vyhlásil vítěze prestižní inovační soutěže, do které vystavovatelé letos přihlásili 291 exponátů. Celkem bylo rozděleno 40 medailí s tím, že jedna inovace získala medaili zlatou a 39 inovací získalo medaili stříbrnou. Značka New Holland získala celkem 4 medaile s tím, že jedna z nich je získaná v rámci programu AgXtend ve spolupráci s nezávislými dodavateli.

První stříbrná

První medaile byla značce New Holland přiznána za inovované mláticí ústrojí kombajnů CX. Klasická tangenciální mláticí ústrojí se primárně využívají ve vytřásadlových sklízecích mlátičkách, kde vysoké otáčky mláticího bubnu maximalizují separaci zrna na mláticím koši. Pokud se zrno nevyseparuje na mláticím koši, vznikají na vytřásadlech vysoké ztráty, protože separace gravitací ("vytřásání") je málo účinná. Nicméně vysoké otáčky bubnu snižují kvalitu zrna (vznikají zlomky) a zvyšují hlučnost celého stroje. 

Poprvé od vynalezení tangenciálního mláticího ústrojí s příčnými mlatkami napadlo konstruktéry značky New Holland mlatky rozdělit a předsadit je vůči sobě navzájem na bubnu. Toto postavení mlatek zlepšuje proces mlácení tím, že ubývá samotného “mlácení”, ale zvyšuje se tření. Tření pak zvyšuje účinnost separace zrna na mláticím koši a tím i efektivitu celého mláticího ústrojí. Rozdělením mlatek vstupuje hmota jednodušeji a plynuleji do mláticího ústrojí ze šikmého dopravníku. Zvuky typické pro vstup plodiny do mláticího ústojí jde nyní stěží postřehnout. 
  
NH-Dreschtrommel_1000x562.jpg
  
Buben se segmentovanými mlatkami je těžší a má tak vyšší setrvačnou sílu, což snižuje výkyvy ve výkonu. Více prachu je také nasáváno do nitra sklízecí mlátičky z šikmého dopravníku, takže přední sklo zůstává čisté. Nerezové vodící lišty na odmítacím bubnu jsou nově opatřené polyuretanovou vrstvou. Tento materiál změkčuje náraz zbytků nevymláceného zrna a tím snižuje množství zlomků. 

Po těchto inovacích u mláticího a separačního ústrojí kombajnů New Holland CX se zvýšila průchodnost a kvalita práce a tím i celková produktivita sklízecí mlátičky.
 
 
V případě jakéhokoliv dotazu nás neváhejte kontaktovat:

Kontakt - Zemědělská a stavební technika
rezacova@agrotec.cz
+420 519 402 191
 
Kontakt - Závěsná technika
poptavka@agrotec.cz
+420 519 402 391

 

Napište nám

Vaše osobní údaje budou zpracovávány v souladu se zásadami ochrany osobních údajů.