AGROTEC zemědělská technika Novinky New Holland Představení autonomního robata VitiBot - Bakus na Kázání ve vinici

Představení autonomního robata VitiBot - Bakus na Kázání ve vinici

19. 06. 2022 ,

Na Kázání ve Vinici 8. 6. 2022 byl poprvé v České republice slavnostně představen autonomní robot do vinic značky VitiBot - Bakus a elektroherbicid XPower (Zasso)

Kázání ve vinici 2022


Do vinařství Sonberk v Popicích pod Pálavou se sjelo na 3. ročník odborné akce s názvem Kázání ve vinici 500 návštěvníků. Celou akci organizoval Svaz vinařů České republiky a hlavním partnerem vinohradnického jarmarku byla skupina AGROTEC Group. Vystavovalo tady 24 oborových firem napříč vinohradickým a vinařským produktovým portfoliem. A mimo výstavu zde probíhaly i praktické ukázky na vinici.
Právě na této akci jsme měli jedinečnou možnost představit odborné veřejnosti autonomní robot do vinic značky VitiBot - Bakus. Podle nás to byla nejětší pecka, která se tam prezentovala. Je to totiž první robotický vinař u nás, který zvládne vinici okopat, likviduje plevel a zajistí postřiky před škůdci. Měli jsme obrovské štěstí, že vyšlo počasí, protože ve hře byla i varianta, že se celá akce o týden posune kvůli dešti.
 
 
 
 
„Kdysi dávno jsem slyšel, že co je malé to je milé, a takovou ambici jsme na začátku měli – uspořádat malý jarmark. Ale když se dívám kolem sebe, není to tak malé. Přijelo sem 24 vystavovatelů, spousta vinařské a vinohradnické techniky. Domnívám se, že je to velmi potřebné setkání,“ řekl prezident Svazu vinařů ČR Martin Chlad, když vítal příchozí.

„Jsem rád, že jsme partnerem tak nádherné akce. I když fungujeme a pracujeme ve třech zemích střední Evropy, naše sídlo je tady, pod Pálavou, na jižní Moravě, ve vinařském kraji. Určitě máme vinařům co nabídnout i my,“ řekl účastníkům Martin Rada, generální ředitel skupiny AGROTEC, která byla hlavním partnerem akce.

Návštěvníky zaujaly především praktické ukázky. Největší peckou a středem pozornosti byl plně elektrický autonomní robot Bakus od firmy VitiBot. „Vloni nás v AGROTECu napadla myšlenka, že by bylo třeba víc ekologizovat naše vinařství. A protože dřina ve vinohradě je obrovská, rozhodli jsme se poohlédnout se po tomto krásném robotovi,“ řekl vedoucí prodeje a servisů značky New Holland Zdeněk Homola „Jsem nesmírně rád, že jsem mohl poprvé představit tohoto robota v České republice. Jsem rád, že můžu být u toho,“ řekl Luca Cazzola, z firmy VitiBot, z jejíž dílny robot pochází.
 
 

 

Na Sonberku představili produktoví manažeři skupiny AGROTEC vyšší model řady L s průchodností 2,2 metrů. „Tento stroj může vinici okopávat. Robota lze ale i osadit rosičem, předřezem a ožínačem. Je to opravdu univerzální a stoprocentně elektrický a autonomní stroj. Nabíjení trvá 2 hodiny,“ řekl Leo Čermák, produktový manažer, který má na starost uvedení robota značky Bakus na český a slovenský trh.
 
 
 

Bakus je výsledkem petiletého výzkumu a vývoje týmu mladých inženýrů, kteří sdílí nadšení pro robotiku a ekologii
 
  • 100 % autonomní
  • 100 % elektrický
  • Multifunkční - vinohrad okope, postříká, a to všechno podle nejpřísnějších agroenvironmentálních pravidel
  • Efektivní
  • Flexibilní
  • 10 hodin autonomie

Ale nejen Bakus byl středem pozornosti, hned vedle se poprvé předvedl také elektroherbicid XPower firmy Zasso. Jde o elektroherbicid pro ekologickou likvidaci plevelů v řádkových kulturách jako jsou vinohrady či sady. Toto zařízení je schopno za pomoci vysokého napětí, řádově až 8000 V, likvidovat plevele či zelené rostliny be přímého vlivu na kulturní plodinu. Díky pohyblivým bočním ramenům s hmatači se aplikační elektrody vyhýbají jednotlivým kmínkům kulturní plodiny a přímým kontaktem elektrod se zeleným materiálem dochází k citlivé regulaci plevelů v bezprostřední blízkosti kulturní plodiny.
 

 

„Takové stroje se do budoucna budou určitě hodit, kdo má větší výměry, bez takovéto moderní techniky se neobejde,“ prohlásil při prezentaci největší hvězdy Kázání ve vinici vinař Břetislav Palička z Mutěnic, který sám hospodaří na patnácti hektarech.

Na závěr jsme tu odhalili ještě jednu novinku - viniční speciál, traktor New Holland T4.120F Stage V. A byl to přesně ten, který vystavovali na výstavě EIMA BOLOGNA!
 
 
 

Návštěvníci si mohli vyzkoušet také osobní a užitkové vozy, otestovat traktory, další vinohradnickou techniku a stroje pro agronomické operace. Rozmetadla, kultivátory, podmítače nebo mulčovače. K vidění byly postřikovací a sběrací stroje.

 Skvělé zázemí nám dělal Promotruck Agrotec Group :)


 
 
 

 
V případě jakéhokoliv dotazu nás neváhejte kontaktovat:

Kontakt - Zemědělská a stavební technika
rezacova@agrotec.cz
+420 519 402 191
 
Kontakt - Závěsná technika
poptavka@agrotec.cz
+420 519 402 391

 

Napište nám

Vaše osobní údaje budou zpracovávány v souladu se zásadami ochrany osobních údajů.