AGROTEC zemědělská technika Novinky New Holland Kompaktní traktor T4 s elektrickým pohonem

Kompaktní traktor T4 s elektrickým pohonem

19. 10. 2023 , Ing. Aleš Petr

Kompaktní traktor New Holland T4 Electric Power bude mít evropskou premiéru na veletrhu Agritechnica 2023. Tento stroj byl poprvé veřejnosti představen během Tech Days společnosti CNH Industrial v prosinci 2022 ve Spojených státech.

Značka New Holland na veletrhu Agritechnica 2023 představí kompaktní traktor T4 s elektrickým pohonem


•    Plně elektrický traktor v segmentu užitkových traktorů s jedinečnými autonomními funkcemi.

•    První evropské veřejné představení po odhalení na Tech Day společnosti CNH Industrial v Arizoně v prosinci 2022

•    Milník na cestě ke strategickému plánu elektrifikace u značky New Holland
 

Proč Elektrický pohon u traktoru?

Značka New Holland má již dnes odlišné pohonné jednotky pro traktory do cca 120 koní a nad tuto hranici. Důvod je jasný, na kompaktní traktory jsou kladeny jiné požadavky, zejména z hlediska zástavbového prostoru a také kompaktní traktory zpravidla provádí lehčí práce. U těžkých traktorů New Holland rozvíjí pohon na CNG a LNG, protože potřebují takové množství energie, které není reálné uložit do současných a ani v blízké budoucnosti vyhlížených baterií. I nejmodernější baterie by vyžadovaly zástavbový prostor v řádu vysokých jednotek metrů krychlových. Naopak u kompaktních traktorů je elektrický pohon výhodný, protože nevyžadují takové množství energie a celkově elektrifikace umožňuje zjednodušit pohonné ústrojí a tím se uvolňuje prostor pro zástavbu baterie. Proto značka New Holland vyvinula kompaktní traktor s elektrickým pohonem. 
  


  

Plně elektrický kompaktní traktor T4 Electric Power

Jedná se o stroj kategorie BEV - Battery Electric Vehicle, tedy plně poháněný bateriemi, bez spalovacího motoru a tedy bez přímých emisí. T4 Electric Power se připojuje k traktorům New Holland T7 Methane Power LNG a T6 Methane Power a vytváří tak kompletní sortiment bezemisních traktorů. Projekt byl realizován v rekordně krátkém čase společným a úspěšným úsilím technických týmů CNH Industrial v USA a Itálii a s podporou společnosti Monarch Tractor - zemědělským inovátorem se sídlem v Kalifornii. Prioritou projektu byly tři důležité cíle: přívětivost pro uživatele, dostatečná doba provozu a vynikající výkonnost. To vše při dodržení kompaktních rozměrů.

Základní vlastnosti


T4 Electric Power je ideální pro lehčí práce v zemědělství. S maximálním výkonem 120 koní, maximálním točivým momentem 440 Nm a maximální rychlostí 40 km/h se hodí pro farmy s kombinovanou výrobou, pro chov hospodářských zvířat, obce, sady a další speciální plodiny a prostředí, jako jsou například skleníky. Toto „lehké bateriové elektrické vozidlo první generace“ patří do segmentu kompaktních traktorů a je plně kompatibilní s veškerým závěsným nářadí v běžné nabídce, včetně mechanických. Použitá baterie umožňuje vynikající dobu provozu, kdy je stroj v závislosti na pracovním zatížení schopen pracovat i jeden celý den bez dobíjení. Dobíjení pomocí systémů rychlého nabíjení trvá pouhou jednu hodinu. Traktor lze použít také jako záložní zdroj energie pro jiná zařízení a stroje a může poskytovat energii pro nářadí.
  

Elektrifikace je důležitým přínosem pro budoucnost a trh se rychle vyvíjí.


Zkušenosti zákazníků z testování traktoru ukázaly, že T4 Electric Power poskytuje vynikající výkon, velmi dobře se ovládá a ve srovnání s konvenčním traktorem opravdu rychle reaguje. Jednodušší konstrukce elektrického pohonu také přináší úsporou provozních nákladů a nákladů na údržbu. Samozřejmostí je bezemisnost, která vynikne zejména při využití konceptu energeticky nezávislé farmy od New Holland. Mezi hlavní přednosti patří také skvělý přenos výkonu na podložku, bezkonkurenčně jednoduchá změna směru a rychlosti jízdy a prokazatelné snížení provozních nákladů. Nižší náklady na údržbu a vlastní, obnovitelný zdroj energie umožňují snížit provozní náklady až o 90 % ve srovnání s konvenčním traktorem. T4 Electric Power také zvyšuje komfort při práci. Stejně jako u osobních vozů se výrazně snížil hluk a tlumily vibrace. Traktor je tak možné například využívat v obcích v noci a zlepšuje i pohodu hospodářských zvířat, zejména při práci ve stájích.

Autonomní funkce


Vedle všech výhod elektrifikovaného hnacího ústrojí přináší T4 Electric Power také nové autonomní funkce, jejichž cílem je snížit celkové náklady vlastnictví, tzv. TCO. Stroj je osazen technologií „Smart Roof“ s několika autonomními funkcemi. Ty pomáhají obsluze při řízení stroje, zlepšují celkovou kvalitu prováděných prací a umocňují dovednosti obsluhy. „Smart Roof“ se skládá z jedinečného systému čidel, kamer a řídících jednotek, které v rozsahu 360 stupňů detekují překážky a zajišťují, že se jim stroj vyhne. Současně umožňuje synchronizovat více strojů a řídit jejich pracovní postupy.

Mezi vynikající funkce patří režim Follow Me, ve kterém traktor následuje obsluhu. To je užitečné při desítkách běžných každodenních aktivit na farmě, jako je průjezd branou nebo krmení dobytka. Stejně tak režim Shadow Mode umožňuje obsluze instruovat stroj gesty, když se nachází mimo kabinu, čímž se vyhne nutnosti se neustále do kabiny vracet. Díky funkci Live View mají zemědělci v reálném čase svůj vozový park v mobilních zařízení doslova na dlani. Funkce Fleet Management umožňuje vedoucím pracovníkům zadávat úkoly z kanceláře každému traktoru z vozového parku přímo na pole. Rozpoznávání nářadí zajišťuje bezproblémové propojení traktoru s požadovaným přídavným zařízením. Digitální služby Offboard Services umožňují ovládat traktor odkudkoli a současně sledovat jeho chování a provozní parametry.
  

  
V případě jakéhokoliv dotazu nás neváhejte kontaktovat:

Kontakt - Zemědělská a stavební technika
rezacova@agrotec.cz
+420 519 402 191
 
Kontakt - Závěsná technika
poptavka@agrotec.cz
+420 519 402 391

 

Napište nám

Vaše osobní údaje budou zpracovávány v souladu se zásadami ochrany osobních údajů.