AGROTEC zemědělská technika Novinky New Holland New Holland Roll-Belt 150 CropCutter u zákazníka na Klatovsku

New Holland Roll-Belt 150 CropCutter u zákazníka na Klatovsku

12. 09. 2018 ,

Svinovací lisy New Holland měly v novodobé historii značky vždy své nepostradatelné zastoupení. Nejnovější nabídku lisů na kulaté balíky dnes utváří inovovaná modelová řada Roll - Belt, která se velmi úspěšně prosazuje také v regionu Západních Čech.

 

New Holland Roll-Belt 150 CropCutter u zákazníka na Klatovsku

Svinovací lisy New Holland měly v novodobé historii značky vždy své nepostradatelné zastoupení. Nejnovější nabídku lisů na kulaté balíky dnes utváří inovovaná modelová řada Roll - Belt, která se velmi úspěšně prosazuje také v regionu Západních Čech.

Nový lis v podmínkách  podhorské oblasti

Roční období přelomu května a června patří tradičně sklizni píce. Jedním z efektivních a ekonomicky příznivých způsobů, jak vyprodukovat kvalitní senáž pro potřeby živočišné výroby, je mimo jiné lisování. 
Spokojeným uživatelem lisu Roll - Belt je i pan Melka, který hospodaří v okolí obce Černič na Klatovsku.
Z celkových 150 hektarů jsou louky zastoupeny zhruba na 3/4 výměry, rostlinná výroba farmy je orientována na produkci obilovin a v menší míře také směsky nebo kukuřice.
Rodinná farma pana Melky se zabývá chovem masného i dojného skotu, pro který je také určená veškerá produkce sena nebo senáže.  Ta je sklízena v závislosti na podmínkách ve dvou nebo i ve třech sečích ročně, buďto senážním vozem nebo svinovacím lisem opatřeným řezacím ústrojím.

Přízeň ve značku New Holland

Při řešení otázky investice do nového lisu se p. Melka obrátil na obchodního zástupce společnosti ARBO, spol. s r.o..  Důvěra vložená ve značku je založená na dlouhodobém kontaktu s autorizovaným dealerstvím značky New Holland v regionu a na dvoře farmy je tak k vidění mimo jiné také traktor New Holland T6.140 s čelním nakladačem Quicke nebo traktor TL90.
Na základě zjištěných poznatků a kladných referencí se staršími lisy New Holland v okolí se po důkladném zvážení všech klíčových kritérií pan František Melka rozhodl pro pořízení lisu Roll - Belt 150 CropCutter.  Zcela optimální tažný prostředek již třetí sezonu představuje traktor New Holland T6050, který je s lisem schopen pracovat v ekonomickém režimu otáček PTO. 
Série  lisů na kulaté balíky s variabilní komorou Roll-Belt zahrnuje dva modely (RB 150, RB 180), označené podle maximálního průměru balíků, který je schopna varibilní komora lisu zformovat. 

Ve srážkově příznivém roce je pro oblast Klatovska typické značné množství sklízeného materiálu na často nerovnoměrně vytvořených řádcích. Koncept výkonného sběracího ústrojí lisu Roll-Belt je převzat z lisů na hranolovité balíky BigBaler a je tak dimenzován i na větší a přesto stále plynulý přísun hmoty. Výsledná kvalita práce lisu začíná hned po sběracím ústrojí u vkládání,  kde je materiál usměrněn dvojcí sneků a stlačen za pomoci horního šneku a přítlačné clony. Sklízený materiál je tak v podstatě předlisován ještě před vstupem k řezacímu a vkládacímu rotoru.

Kvalitní a rychle provedené senážování

Současné srážkově vydatné počasí značně zkracuje dobu, po kterou je možné pracovat. I když je zde převážná část výměry luk sklízena senážním vozem, zhruba 50 hektarů senáže ročně připadá na sklizeň svinovacím lisem.  Ten je právě pro účely senážování opatřen vkládacím a řezacím rotorem CropCutter se zdvojenými hvězdicemi jednotlivých sekcí, které píci protlačují řezacím ústrojím s celkem 15ti noži.  Zatímco naplnění senážního žlabu trvá přibližně dva dny, přičemž navíc může docházet ke ztrátám živin obsažených v travní senáži, sklizeň senáže lisem lze v závislosti na výkyvech počasí kdykoli přerušit. Balíky senáže o průměru 125 cm jsou pak zkrmeny postupně podle potřeby v průběhu roku a lze je kamkoli snadno uložit. 
Roční výkonnost lisu 1 000 balíků v sobě zahrnuje kromě  senáže nebo sena také sklizeň slámy, kdy při průměru balíků 145 cm se výsledná váha balíku pohybuje okolo hodnoty 750 kg. 

Ukázkový tvar balíku

Po vstupu materiálu do lisovací komory přebírá práci celkem 5 tzv. startovacích válců, které jsou schopny roztočit i velmi krátký materiál a vytvořit tak precizně provedené stlačení jádra balíku. Tento konstrukční prvek p. Melka ocenil při loňském lisování slámy, kterou na farmě používají také jako součást krmné dávky. " Lisy konkurečních značek v okolí měly problémy utvořit balík, zatímco my jsme slámu byli schopni ještě nařezat", doplňuje své hodnocení p. Melka. 
V návaznosti na takto pevně vytvořené jádro je pak vlivem čtyř nekonečných pásů variabilní komory postupně nabalován a rovnoměrně stlačován další materiál, jehož výsledný průměr je možné měnit od 90 cm až po 150 cm a pohodlně ovládat z kabiny přes terminál BaleCommand Plus spolu s dalšími funkcemi, jako například sledování průběhu plnění balíku. 

Podpora ze strany prodejce

Po účasti p. Františka Melky na semináři se zástupcem společnosti TAMA, uspořádané společností AGROTEC, a.s. v prostorách nového servisního a prodejního střediska spol. ARBO ve Velkém Boru u Horažďovic,  se navíc rozhodl pan Melka vsadit na síťovinu právě této značky. Za přispění síťoviny TAMA se podařilo zamezit trhání sítě a kvalitně balík obalit i na krajích, což při používání sítě konkurečního výrobce způsobovalo nemalé potíže spojené se ztrátou kvality cenné senáže. 

Videogalerie


Fotogalerie

B.Hrnčíř, externista, 8. 6. 2016

V případě jakéhokoliv dotazu nás neváhejte kontaktovat:

Kontakt - Zemědělská a stavební technika
rezacova@agrotec.cz
+420 519 402 191
 
Kontakt - Závěsná technika
poptavka@agrotec.cz
+420 519 402 391

 

Napište nám

Vaše osobní údaje budou zpracovávány v souladu se zásadami ochrany osobních údajů.