PROFI od AGROTEC & česky

03. 11. 2019 , Ing. Aleš Petr

Přinášíme vám uživatelskou recenzi vysokotlakého lisu New Holland BigBaler 1290 Plus od nezávislých odborníků z prestižního časopisu PROFI. Příjemné počtení. Přepracované vysokotlaké lisy na hranaté balíky od New Holland lisují balíky s vyšší hmotností a lepším tvarem. Práce s nimi nabízí uživateli zase o něco lepší komfort. Testovali jsme lis BigBaler 1290 Plus, který lisoval slámu z ječmene, abychom zjistili, jaké rozdíly tato novinka přinese.

Profi_800x450px_01.jpg

 
Modelová řada lisů BigBaler (BB) od výrobce New Holland prodělala řadu inovací. V jejich označení přibyl na konci nápis „Plus“

…, ale co dalšího se změnilo?

New Holland provedl na lisech modelové řady BigBaler pro rok 2017 nejedno vylepšení. S novými materiály začal hned od začátku. Vrchní podávací válec je nyní o 25% silnější. Materiál, který je použitý u deflektorů pro vkládání materiálu do předlisovací komory je také silnější (z 4 mm až na 12 mm), aby mohlo dojít ke konstantnímu naplnění prostoru lisovací komory slámou. Vrchní usměrňovací plechy deflektoru v předlisovací komoře jsou na modelech s podáváním nyní rozděleny – což je lepší při práci v těžkých plodinách říká New Holland. Záchytný systém v předlisovací komoře je vylepšený, aby se zvýšila průchodnost materiálu. Zvýšený počet prstů z pěti na sedm pomáhá lépe plnit a vytvářet pevné hrany balíků. Podávací ústrojí pracuje lépe díky pružnějšímu uvolňovacímu systému, který tak výrazně přispívá k synchronizovanému toku materiálu.

Přesuňme se do samotné hlavní lisovací komory, která je prodloužená o 80 cm, na 3,34 m. To znamená, že boky a vrch mají dnes stejnou délku. Všechny tyto změny jsou provedeny s cílem optimalizovat tvar balíku a zvýšit jeho hustotu. Ve skutečnosti se jedná o nárůst až o 10%, tvrdí New Holland. Podle právě sklízené plodiny a aktuálních podmínek může uživatel stroje měnit nastavení pro předlisování. Ventil, který řídí hustotu balíku, a také řídící jednotka prodělaly modernizaci. Dnes jsou nastaveny tak, aby byla zajištěna stálost vyššího tlaku při lisování balíků. Tím pádem bylo nutné zesílit také lisovací píst. S tím New Holland počítal a zároveň prodloužil jeho životnost přibližně o 50%.
 
Profi_800x450px_021.jpg
 

Další vylepšení naleznete také v části, kde dochází ke shozu balíků. Aktivní systém nahradil starý pasivní systém. Nejprve se jedná o hroty, které jsou do balíku zasunovány hydraulicky, a tím dochází k jeho posunování směrem vzad. Hroty jsou nyní z důvodu vyšší efektivity větší a pěkně se do balíku zasunují. Na vrchní straně jsou lépe zatěsněné uzlovače, což umožňuje lepší proudění vzduchu při čištění stroje. Počet uzlovačů se nezměnil, takže jich zde je stále šest. Došlo k pozměnění monitorovacích senzorů, takže je možné detekovat závadu každého uzlovače zvlášť. Obsluha dostane informaci o případné závadě uzlovače přímo prostřednictvím monitoru. Také ozubené kolečko, které určuje délku balíků, je vyrobeno z pevnějšího materiálu, který je odolnější vůči opotřebení. Délku balíku je možné nastavit, buď elektronicky, nebo mechanicky.

Co Vás prvně naladí na systém IntelliCruise je kompatibilita lisu se systémem ISObus III. Jedná se o výbavu v ceně £508. Tento systém umožňuje lisu automaticky ovládat pojezdovou rychlost traktoru směrem vpřed a tím dosáhnout maximálního využití potenciálu lisu. V podstatě se jedná o zajištění rovnoměrného plnění lisu materiálem. New Holland tvrdí, že během vlastního testování se zvýšil přínos o 9% a spotřeba paliva se snížila o 4%, když se strojem pracoval zkušený řidič proti systému IntelliCruise po celý den. Obsluha musí být stále maximálně koncentrovaná, aby kontrolovala, zda je řádek lisovaného materiálu rovnoměrný nebo se v něm vyskytují kupy, aby nedošlo k přetížení lisu. Mimochodem, také může dojít k prasknutí střižné pojistky (čepu). Tyto vlivy v podstatě neumožňují využít maximálního potenciálu tohoto lisu.
 
Profi_800x450px_031.jpg
 
Systém IntelliCruise využívá signálu z tlakových senzorů, které jsou namontované uvnitř lisu. Data z těchto senzorů vyhodnocuje řídící jednotka lisu a posílá je do řídící jednotky traktoru. Aby byl systém IntelliCruise cenově dostupnější, tak jej New Holland navrhl a zkonstruoval na základě běžných principů: například nepoužívá senzory pro snímání krouticích momentů na pojezdovém ústrojí.

Můžete si zvolit ze dvou způsobů, jak ovládat automatický systém. „Charge Control“, kde lis upravuje pojezdovou rychlost traktoru tak, aby docházelo k maximálně možnému plnění předlisovací komory materiálem při dodržení přednastaveného tlaku. Největší průtok materiálu lisem je dosažen, když je poměr mezi podávacími hráběmi a zdvihem pístu 1:1. Pokud je to více, tak je nutné upravit maximální pojezdovou rychlost před zahájením vlastního lisování. Systém je schopen regulovat pojezdovou rychlost v rozsahu od 2 do 50 km/hod. Stručně řečeno: sběrač bude limitujícím faktorem.

Druhý způsob, jak ovládat automatický systém je „Slice Control“. Zde si může řidič soupravy traktoru s lisem zvolit počet stlačených dílců, které budou tvořit každý slisovaný balík. Lis upravuje pojezdovou rychlost traktoru tak, aby byl dodržen tento počet dílců. Pracovní rychlost je opět regulována prostřednictvím nastavení předlisovací komory.
Oba způsoby jsme vyzkoušeli při lisování ostré ječmenné slámy. Byli jsme ohromeni, jak dokonalou citlivostí, s jakou lis ovládal traktor, tak úrovní komfortu. Jakmile jsme jednou provedli potřebná nastavení, tak vše ostatní, co je potřeba udělat, je pouze zmáčknout tlačítko na přední straně joysticku traktoru, aby došlo k aktivaci systému při nájezdu do řádku. Jakmile se na souvrati traktor s lisem otočí, tak bude použita stejná pojezdová rychlost, kterou jela souprava v předchozím řádku, protože systém dokáže automaticky rozpoznávat otáčení na souvratích – není zde totiž vkládán žádný materiál do lisu.
 

Další fakta o lisu BB1290 Plus, která stojí za zmínku:

•    Hydraulický zvedák za £559 (výbava na přání)
•    Nápravy byly posunuty dozadu pro lepší rovnováhu u delší lisovací komory
•    Vylepšené vedení pro ovládání brzd s akumulátorem pohybujícím se směrem vzad – méně zachycených plev
•    Sada osvětlení s LED diodovými světly, která je umístěná pod hlavními panely a tažnou lištou zlepšuje výhled při práci a údržbě
•    Vzdálenost mezi panely a lisem byla zvětšena o 25 mm, aby se zde neusazovaly plevy.

Závěrem:
U poslední generace lisů na hranaté balíky od výrobce New Holland bylo provedeno několik inovací, které přispívají k dokonalým tvarům a perfektně slisovaným balíkům. Při návrhu těchto lisů byl kladen důraz na maximální efektivitu lisu a snížení stresujících vlivů, které působí na řidiče. Pokud si všimnete lisu, který má na bočních krytech v označení „Plus“, tak se jedná o skutečnou novinku, které posouvá hranice lisování daleko vpřed.

Recenze v původní grafice od PROFI ke stažení

 
Profi_recenze_lisu_BB1290Plus pdf / 268 kB Stáhnout

 
 
V případě jakéhokoliv dotazu nás neváhejte kontaktovat:

Kontakt - Zemědělská a stavební technika
rezacova@agrotec.cz
+420 519 402 191
 
Kontakt - Závěsná technika
poptavka@agrotec.cz
+420 519 402 391

 

Napište nám

Vaše osobní údaje budou zpracovávány v souladu se zásadami ochrany osobních údajů.