Senoseč ve žluté

21. 06. 2019 , Ing. Aleš Petr

Celou pícninářskou linku New Holland jsme vám letos poprvé ukázali na farmě NOE v Březině u Křtin, kde nám příroda nepřála a hmoty bylo ke sklizni opravdu málo. Další pícninářský den proběhl na výbornou a moc děkujeme společnosti ZD Koryta za poskytnutí pozemků přímo v  Klatovech.

Sečení a ošetřování píce

V Klatovech nás počasí odměnilo hned dvakrát. Vláha z předchozích týdnů umožnila porostům dostatečně narůst a krásné počasí v den předvádění samo pozvalo na akci řadu zákazníků. Stroje tak mohly ukázat své přednosti. Sortiment předváděných strojů zahrnoval: 
Trojkombinaci žacích mačkačů DiscCutter F 320 P a MegaCutter 860 P o celkovém záběru 8,6 m s plastovými prsty, která byla agregovaná s traktorem T7.225 s plynulou převodovkou AutoCommand. Stroj byl profesionálně seřízený našimi předváděcími jezdci a zůstávalo po něm krásně nízké strniště a neporušený drn. Mačkací prsty fungovaly velmi dobře, efektivně narušily voskovou vrstvu na povrchu stébel a hmota velmi rychle prosychala. Téměř devítimetrové „letadlo“ předvádělo, jak se lehce pohybuje mezi sloupy vysokého napětí i jak pracuje v přímých liniích vytyčených GPS navigací a udržovaných automatickým řízením Intellisteer.
 
Arbo_picniny_NewHolland015.JPG
 
Posečenou hmotu rovnoměrně do celého záběru mačkače rozhodil obraceč New Holland ProTed 880 o záběru 8,8 m, který byl agregovaný se traktorem T5.120 ElectroCommand v metalické barvě „Terrakota“ z limitované edice Centenario. Pracovat s obracečem by zvládl jistě i méně výkonný traktor, ale naše Centenario jsme prostě chtěli ukázat. Jedná se o jeden ze 100 exemplářů vyrobených v řadě T5 k oslavě stého výročí od zahájení výroby traktorů FIAT AGRI na které New Holland navazuje.
 
Picniny_Arbo_2019_114.JPG
 
Rozhozenou hmotu následně připravoval pro řezačku a sběrací vůz dvourotorový shrnovač New Holland ProRotor R+ 1610, který byl bohužel stále v původní červené barvě. Technická omezení ve výrobě prostě neumožnila celou linku zkompletovat ve žluté. S využitím zlidovělé filmové hlášky můžeme říci, že „na funkci to nemá vliv“ a shrnovač čistě shrabal píci pro sběrací vůz. Agregovaný byl s traktorem T5.95 Utility, kde si zákazníci v parném dni nejvíce pochvalovali bezprůvanovou klimatizaci. S přípravou dostatečně mocného řádku pomáhal i shrnovač s pásovým dopravníkem, jenž má společnost ARBO také ve svém sortimentu. Hmotu umí ukládat vpravo, vlevo, současně vpravo i vlevo nebo na střed. Dvěma přejezdy je tak možné řezačce připravit hmotu z téměř 20 metrů šířky. Zde najdete více informací a technické parametry pícninářské techniky od New Holland.
 
Picniny_Arbo_2019_19.JPG
 

Sklizeň píce

Na části pozemku jsme píci sesekli a rozhodili již den předem. Díky efektivní práci mačkačů byla hmota dostatečně zavadlá a bylo možné předvést všechny tři technologie sběru píce. Sklizeň do kulatých balíků měl na starosti lis New Holland RollBelt 150 s variabilní komorou, technologii sběracího vozu zajišťoval vůz německé značky Strautmann Giga Vitesse 4402 a sklízecí řezačky samozřejmě zastupovala řada FR, konkrétně model FR650 z demoprogramu AGROTEC a.s. s NIR senzorem, automatickým plněním návěsu a řadou dalších vychytávek. 
Lis RollBelt byl v agregaci se šestiválcovým traktorem T6. Lis i traktor byly vybavené ISO BUS Class III, takže jsme mohli přímo na poli zájemcům ukázat, jak si lis ovládá traktor, jak si jej zastavuje, aktivuje vázání, otvírá komoru a vykládá balík. Jediné, co bylo potřeba udělat, dát soupravě signál, že může vyrazit zase vpřed. Nemuseli jsme demonstrovat, jak lze hydraulicky spustit dno s řezacími noži při zablokování lisu, ale asi jsme měli situaci nasimulovat, protože je to jednoduché a rychlé.
 
Arbo_picniny_NewHolland020.JPG
 
Jak již bylo uvedeno, část lehce zavadlé píce sklízel sběrací vůz Strautmann se 44 řezacími noži. Píci sbíral pickupem o záběru 2,25 m řezal na délku 35 mm. Při středním stlačení lze takto do vozu dostat 80m kubických píce, to jsme ale nemohli demonstrovat, protože tolik píce jsme v rámci našeho předvádění sklidit vozem nemohli. Řezačka měla za úkol plnit dva odvozní prostředky, a to velkokapacitní vůz s gumovým pásovým dopravníkem Strautmann Aperion 2401 o celkové hmotnosti 24 tun a objemu 42 m krychlových a korbu šestikolového traktoru IVECO, který vychází z modelu Trakker. IVECO traktor nejlépe využijete při přepravě na delší vzdálenosti, kde díky rychlosti získává na efektivitě.
 
Picniny_Arbo_2019_113.JPG

Picniny_Arbo_2019_110.JPG
 
Na poli jsme měli připravený také kloubový nakladač New Holland W170D pro rozhrnování a dusání řezanky na jámě a teleskopický nakladač New Holland novém barevném provedení a s novým označení TH9.35 Plus. 

Na další snímky se můžete podívat níže ve fotogalerii a je k dispozici i krátké video od klatovské regionální televize. Věříme, že si k pícninářské technice New Holland najdete cestu a těšíme se na setkání při nějaké další praktické předváděcí akci. 

Za team AGROTEC a.s. a ARBO Klatovy

Ing. Aleš Petr

Fotogalerie

FotogalerieVideozáznam z akce od klatovské regionální televize:


 
V případě jakéhokoliv dotazu nás neváhejte kontaktovat:

Kontakt - Zemědělská a stavební technika
rezacova@agrotec.cz
+420 519 402 191
 
Kontakt - Závěsná technika
poptavka@agrotec.cz
+420 519 402 391

 

Napište nám

Vaše osobní údaje budou zpracovávány v souladu se zásadami ochrany osobních údajů.