Uzlovač LoopMaster

30. 03. 2021 , Ing. Aleš Petr

Výzkumná a vývojová centra CNH Industrial, mateřské společnosti značky New Holland, vždy podporovala výzkumné týmy v práci na projektech, jenž přispívají k omezení dopadu zemědělství na životní prostředí a nejnovějších technologie Loop Master™ v této tradici pokračuje.

Značka New Holland Agriculture již 125 let vylepšuje zemědělskou techniku tak, aby usnadňovala práci zemědělcům. Za tu dobu značka New Holland představila řadu nových produktů a inovací, které ji upevnily místo v historii zemědělství. Výzkumná a vývojová centra CNH Industrial, mateřské společnosti značky New Holland, vždy podporovala výzkumné týmy v práci na projektech, jenž přispívají k omezení dopadu zemědělství na životní prostředí a nejnovějších technologie Loop Master™ v této tradici pokračuje. 
  

Uzlovač Loop Master ™ šetří životní prostředí, čas a peníze.

Pokud nemáte vzdělání v oboru zemědělské techniky, asi vás napadne otázka, co přesně uzlovač dělá? Odpovědí je, že vytváří uzel, jenž upevňuje motouz kolem balíku. Pokud je uzel slabý, může se balík při opouštění lisu, při manipulaci nebo přepravě rozpadnout. V takové případě je veškerá do balíku slisovaná hmota ztracena a navíc je třeba ji odklidit. Pevný a kvalitní uzel má tedy cenu zlata.
Nový, patentovaný uzlovací systém Loop Master ™ byl poprvé představen u vysokotlakého lisu New Holland BigBaler 12.90 High Density. Celá řada technologických inovací přispěla k tomu, že BigBaler 12.90 High Density vytváří o 22 procent hustší balíky. Proto bylo nutné posílit i pevnost vytvářených uzlů, a tak vznikl systém Loop Master ™. Vyšší pevnost uzlu doprovází ještě jedna zajímavá výhoda – nevznikají krátké odřezky motouzu, které dříve zůstávaly na poli nebo v samotném balíku. Lis BigBaler 12.90 High Density pomáhá šetřit peníze za dopravu a skladování balíků a zároveň chrání životní prostředí a krmivo před zbytečnou kontaminací plastem.

Od prvotního konceptu po finální výrobu trval vývoj systému Loop Master ™ přibližně pět let. Projektový tým použil k výrobě prototypu 3D tiskárnu a po prvotních funkčních testech následovalo dvouleté prvotní testování v klasických polních podmínkách, a to ve všech plodinách, včetně slámy, sena, kukuřice a vojtěšky. Uzlovač Loop Master se ukázal být celkově efektivnějším řešení, a tak byl zapracován do celé modelové řady vysokotlakých lisů.
  

Videogalerie


  
Tajemství nového uzlovače odhaluje Felix Ramuenke, manažer odpovědný za oblast vysokotlakých lisů. "Každý uzlovač na tradičním vysokotlakém lisu na hranaté balíky zanechává za sebou dva 5 cm dlouhé odřezky motouzu, které vznikají mezi dokončeným uzlem hotového balíku a novým uzlem vznikajícího balíku. U systému Loop Master jsou tyto odřezky zatažené zpět do uzlu, který je tak pevnější a nevzniká žádný odpad. Většina lisů má šest dvojitých uzlovačů, takže 12 odřezků představuje 60 centimetrů motouzu na balík. Průměrný lis vytvoří 10 000 balíků za sezónu, což znamená, že 6 kilometrů plastového motouzu je v odřezcích rozptýleno po poli nebo v samotném balíku. Odřezky plastového motouzu tak můžou skončit v krmivu a být následně zkrmeny hospodářskými zvířaty. Odstranit zbytečný odpad dává smysl! “ 
Řada BigBaler High Density přináší také úsporu paliva. Balíky jsou hustší, do každého kusu je slisováno více hmoty, což znamená méně balíků na přepravu i skladování a tedy výraznou úsporu. S Loop Master je uzel o 26 procent pevnější, takže u standardně hustých balíků lze použít levnější motouz menšího průměru. Felix Ramuenke odhaduje, že tímto způsobem lze ušetřit zhruba 28.000 Kč ročně pouze na provázku, což při životnosti lisu představuje opravdu zajímavou částku. 
Vysokotlaký lis BigBaler 12.90 High Density s uzlovači Loop Master získal sedm prestižních ocenění. Na výstavě Agritechnica 2019 v německém Hannoveru tato řada získala ocenění „Stroj roku 2020“ a stříbrnou medaili za jedinečnou konstrukci hnacího ústrojí. Získala také ocenění Good Design Award 2020 a 2021 AE50 Award od Americké společnosti zemědělských a biologických inženýrů. BigBaller 12.90 High Density získal medaile také na mezinárodním zemědělském veletrhu Agribex konaném v Belgii a na výstavě FIMA (mezinárodní veletrh zemědělských strojů) ve Španělsku. “Nejvyšším ocenění kvality nové řady vysokotlakých lisů je však důvěra zákazníků, které se projevuje ve vyšší poptávce, která jednoznačně předčila původní očekávání” shrnul své dojmy na závěr Felix Ramuenke.
  

  
V případě jakéhokoliv dotazu nás neváhejte kontaktovat:

Kontakt - Zemědělská a stavební technika
rezacova@agrotec.cz
+420 519 402 191
 
Kontakt - Závěsná technika
poptavka@agrotec.cz
+420 519 402 391

 

Napište nám

Vaše osobní údaje budou zpracovávány v souladu se zásadami ochrany osobních údajů.