AGROTEC zemědělská technika Novinky PICHON Přednosti rozmetadel Pichon a jejich vliv na aplikaci hnojiv

Přednosti rozmetadel Pichon a jejich vliv na aplikaci hnojiv

24. 05. 2021 , Mgr. Liliana Geisselreiterová

Francouzská společnost Pichon působí již více než 50 let v oblasti vývoje a výroby zemědělských strojů. Specializuje se na aplikaci statkových hnojiv, mimo jiné vyrábí rozmetadla Muck Master.

Díky jednoduché, robustní a plně pozinkované konstrukci nabízí tyto stroje s velkými rozmetacími válci vysokou přesnost aplikace a vysokou pracovní rychlost.

Při používání organických hnojiv dochází ke zlepšení fyzikálních a chemických vlastností půdy. Oproti minerálním hnojivům obsahují širší škálu živin. Jedním z jejich nejdůležitějších přínosů je zlepšení sorpční kvality půdy. Dojde tak k efektivnějšímu využívání živných látek rostlinami. To opět znamená omezení negativního vlivu vyplavování, potažmo ztrát dodaných živin. Návratnost nákladů vložených do organických hnojiv je tak vyšší než u minerálních hnojiv. K hnojení polí se také požívají různé druhy kompostu. Kompostovací materiál se skládá z živin obsažených v rostlinných zbytcích a z humusových a půdotvorných látek, ve kterých jsou obsaženy půdní mikroorganismy. Rozmetadla organických hnojiv se také využívají k aplikaci vápenatých hnojiv.
 

Rozmetadla pro profesionály

Vysokým nárokům na přesnost rozmetání výše zmíněných hnojiv vyhovují rozmetadla Pichon Muck Master. Tyto stroje jsou v nabídce výrobce od roku 2006. Při uvedení na trh se Pichon okamžitě zaměřil na výbavu rozmetadel určených pro profesionály. Šlo zejména o velkou kapacitu, aplikaci hnojiva do vzdálenosti až 24 metrů či špičkové příslušenství pro jeho přesnou aplikaci. V současné době čítá nabídka Pichon skoro dvacet modelů s objemem korby od 8 do 24 m3 s jednonápravovým nebo dvounápravovým podvozkem (natáčecí náprava). Kapacitu korby lze zvýšit instalací nástavců: pozinkovaných nebo dřevěných. Významnou předností konstrukce rozmetadel Muck Master je její kompletní žárové pozinkování a pětiletá záruka výrobce na mechanickou stabilitu, tyto stroje zajišťují vysoce kvalitní rozmetání včetně sypkých materiálů. Na českých polích je již je v provozu více než 150 kusů těchto rozmetadel. Nejžádanějším modelem je M1350 s kapacitou 13 m3.
 

Odolná konstrukce a kvalitní dílenské zpracování

Vedle rovnoměrného rozmetání hnojiva po poli je zapotřebí, aby rozmetadlo, které je většinou provozováno v obtížných podmínkách, disponovalo silnou konstrukcí a bylo opatřeno odolným podvozkem. Podvozek rozmetadel Muck Master je vyroben z oceli o tloušťce 6 mm s řadou vyztužených míst. Prakticky všechny prvky jsou pokryty vrstvou zinku. Pouze podlahový dopravník, náprava a podlahový pohon jsou chráněny červenou barvou. Samotné dílenské zpracovaní rozmetadel je na vysoké úrovni.

Popisovaná rozmetadla využívají úzkou korbu a vysoký zadní rám. Toto řešení má zabránit přetížení rozmetadla hnojem. I když je rozmetadlo plně naloženo a jede z kopce, přísun hnojiva k válcům je rovnoměrný. Podlahový dopravník díky tomu nespotřebovává příliš energie. O rozmetání hnojiva se starají dva velké válce. Podávání materiálu k nim zajišťuje podlahový dopravník složený z profilů s řetězy o velkém průměru a s vysokou odolností, které se používají i pro lodní průmysl.

Díky konstrukci korby je možné použít kola velkého průměru. Ty přijdou vhod při podzimním rozmetání hnoje v náročném terénu. Větší kola poskytnou větší trakci a lepší vyvážení stroje s traktorem, mimo to eliminují utužování půdy v suchých podmínkách. Rozmetadla Muck Master se hodí pro provoz v kopcovitém terénu, neboť mají nejnižší těžiště mezi rozmetadly nabízenými v této objemové kategorii na trhu. Lze je také nakládat menší manipulační technikou. Ve standardní výbavě těchto rozmetadel nalezneme pozinkovanou odpruženou oj maximalizující účinnost odpružení – na nerovném povrchu dobře tlumí rázy přenášené na spodní závěs traktoru. Hydraulická oj patří do volitelné výbavy.
 

Lepší drcení a rovnoměrná aplikace

Rozmetací ústrojí tvoří standardně dva vertikální válce – je možné objednat i variantu s horizontálními rozdružovacími válci a rozmetacími disky. Průměr válců a tloušťka šneku se liší podle modelu, patří mezi největší na trhu). Reverzní nože jsou odnímatelné a pohání je masivní monobloková převodovka. Tuto koncepci Pichon zvolil z důvodu lepšího drcení a také proto, že zajišťuje rovnoměrnou aplikaci materiálu a umožňuje rychlé vyprazdňování korby.

Pokud chcete rozmetat materiál při nízkých dávkách, je možné snadno přenastavit zadní část rozmetadel a použít dvojici horizontálně umístěných válců se spodními disky. Využít lze i další příslušenství, jako jsou hydraulické gilotinové dveře umožňující nastavení dávky rozmetání podle výšky otevření, zadní deflektory pro omezení směru rozhozu materiálu a zadní hydraulicky ovládaný rozmetací kryt pro případnou manipulaci s lehkými materiály. Rozmetadla se mohou díky této výbavě pyšnit certifikátem „ekologické aplikace hnojiv“ pro precizní a rovnoměrnou aplikaci.

Bočnice s kónickým tvarem jsou na podvozku namontované pomocí nerezových šroubů a jsou demontovatelné. Standardní výbava zahrnuje napínání řetězu podlahového dopravníku. Rozmetací válce zůstávají čisté a nevyžadují téměř žádnou údržbu. K zamezení přetížení s důsledkem v podobě poškození frézovacích válců jsou rozmetadla vybavena pojistkou proti přetížení. Ta funguje na principu vačkové a volnoběžné spojky, které zajišťují volný doběh rozmetacích válců. Centrální mazání je u všech rozmetadel taktéž standardem.
 

Aplikace správného množství dusíku

Pichon ke strojům nabízí kompletní řadu elektrohydraulických ovládacích jednotek a ovládacích dotykových displejů. K dispozici je jednoduchý panel CAN, jenž dovoluje ovládat všechny funkce rozmetadla ručně. Pomocí standardně zabudovaného potenciometru lze ovládat rychlost podlahového dopravníku. Pokročilejší funkce nabízí dotykový terminál Master Control Pro, který díky možnosti nastavení regulace dávky umožňuje aplikovat správné množství dusíku. Zabudován je i systém vážení. Nastavuje rychlost dopravníku podle zaznamenaných údajů. Veškeré informace se zobrazují na barevném displeji a údaje lze ukládat třeba na USB flash disk. Master Control Pro je kompatibilní s ISOBUS systémem.

Od roku 2019 se značka PICHON stala součástí dánské skupiny Samson Agro. Pichon v současné době disponuje prodejní sítí ve více než 50 zemích světa. V České republice a na Slovensku má oficiální zastoupení společnost AGRI CS, která prostřednictvím svých autorizovaných středisek poskytuje kompletní prodejní a servisní služby.

Zdroj: https://www.agroportal24h.cz/clanky/v-cem-tkvi-prednosti-rozmetadel-pichon-muck-master-a-jaky-maji-vliv-na-aplikaci-hnojiv
 
V případě jakéhokoliv dotazu nás neváhejte kontaktovat:

Kontakt - Zemědělská a stavební technika
rezacova@agrotec.cz
+420 519 402 191
 
Kontakt - Závěsná technika
poptavka@agrotec.cz
+420 519 402 391

 

Napište nám

Vaše osobní údaje budou zpracovávány v souladu se zásadami ochrany osobních údajů.