AGROTEC zemědělská technika Novinky Strautmann Elektrický samojízdný krmný vůz Strautmann

Elektrický samojízdný krmný vůz Strautmann

26. 10. 2022 , Mgr. Liliana Geisselreiterová

Při příležitosti veletrhu EuroTier 2022 představí firma Strautmann absolutní světovou novinku - samojízdný krmný míchací vůz s elektrickým pohonem.

Bateriový elektrický pohon u samojízdných krmných vozů eSherpa a ePrimus 400 snižuje emise (např. hluk, výfukové plyny) na minimum. Zároveň umožňuje zemědělci efektivně využívat dostupnou vlastní energii (fotovoltaika, bioplyn), čímž pomáhá efektivně snižovat náklady na energie a dále přispívat k udržitelnému zemědělství. Obě verze jsou standardně vybaveny vertikálním míchacím šnekem s kapacitou vany 11-16,5 m³ v závislosti na modelu.

Bateriový elektrický samojízdný krmný míchací vůz oproti konvenčním koncepcím vyniká decentralizovanou koncepcí pohonu a zvyšuje tak výkon a efektivitu celého systému. Z hlediska funkčnosti zde není žádné omezení oproti dieselhydraulické verzi tohoto stroje.

Systém je vybaven modulární, kapalinou chlazenou vysokonapěťovou baterií s inovativním bateriovým systémem. Tři ze čtyř elektromotorů slouží k elektrifikaci spotřebičů náročných na spotřebu – pohon šneku, trakční pohon a pohon frézy. Pomocné spotřebiče jsou nadále napájeny elektrohydraulicky (např. řízení, ovládání výhozu). Tím dochází k vyšší celkové účinnosti.

Jedno nabití akumulátoru umožňuje naložit, promíchat a vyložit až 16 t krmné dávky. V přepočtu se jedná o 3 až 4 směsi pro celkem až 300 dojnic. Aby bylo možné stroj operativně dobít, je vybaven palubní nabíječkou pro rychlé nabíjení (CCS2).

Strautmann-elektricky-krmny-michaci-vuz_1_low.jpg
Na první funkční model byl přestavěn Strautmann „Sherpa 140“.

Za předpokladu, že FV systém spotřebovává vlastní elektřinu, se může baterie dobít v průběhu dne (např. přes poledne), kdy je produkováno největší množství elektřiny.

Obousměrné nabíjení umožňuje využít baterii také jako úložiště energie pro večerní nebo noční využití, např. pro dojící roboty nebo systémy chlazení mléka. Energii lze odebírat ze zásobníku energie, dokud kapacita baterie dovolí a bude postačovat pro plánované krmení následující den. To skýtá možnost využití stroje jako přídavného zařízení pro ukládání energie za účelem zvýšení podílu spotřebované vlastní energie. Elektrický samojízdný model se tak stává spolehlivým pomocníkem a partnerem při každodenním používání na farmě, a to i pro malé rodinné firmy. Pravidelná údržba a servisní práce jsou redukovány na minimum, protože tak kompletně nahradí motorovou jednotku.

Elektrický samojízdný model Strautmann
Díky elektrickému pohonu nevznikají ze stroje žádné emise (výfukové plyny, hluk). Z hlediska dobrých životních podmínek zvířat, ale také z hlediska bezpečnosti práce, je to bod, který by neměl být opomíjen. Po rozsáhlé testovací fázi prototypů eSherpa a ePrimus v roce 2023 je spuštění sériové výroby plánováno na rok 2024.

Strautmann-elektricky-krmny-michaci-vuz_2_low.jpg
Prototyp bude vystaven na stánku EuroTier F16 v hale 27 v Hannoveru od 15. - 18. 11. 2022.


 
V případě jakéhokoliv dotazu nás neváhejte kontaktovat:

Kontakt - Zemědělská a stavební technika
rezacova@agrotec.cz
+420 519 402 191
 
Kontakt - Závěsná technika
poptavka@agrotec.cz
+420 519 402 391

 

Napište nám

Vaše osobní údaje budou zpracovávány v souladu se zásadami ochrany osobních údajů.