AGROTEC zemědělská technika Novinky Strautmann Strautmann v živočišné výrobě nastavuje laťku vysoko

Strautmann v živočišné výrobě nastavuje laťku vysoko

13. 02. 2023 , Mgr. Liliana Geisselreiterová

Společnost 1. Hradecká zemědělská a.s. se zaměřuje především na zemědělskou výrobu, a to jak rostlinnou, tak i živočišnou. 

Ve středisku Branka u Opavy pečuje v rámci živočišné výroby o cca 920 ks holštýnského skotu, z toho 520 dojnic, u kterých se ke každodennímu zakládání krmiva využívá tažený krmný vůz Strautmann Verti-Mix 2401 Double, který nahradil svého předchůdce s horizontálním míchacím systémem. Stroj zde pracuje od prosince 2016 a obsluha jej hodnotí jako prakticky bezúdržbový, bezporuchový a s kvalitnější přípravou krmiva. Stroj má odpracovaných 12 tisíc Mth a každoročně připraví 12 tisíc tun krmiva. 

Obsluha krmného stroje pan Eduard Fleischer pracuje ve společnosti už 11 let a za dobu, co se Strautmannem jezdí, už má vše v rukou. Se strojem krmí jednou denně, za dopoledne zvládne v rámci střediska připravit 9 vozů. Samotné promíchání krmné dávky je otázkou pár minut. 

Samotná vana Verti-Mixu 2401 Double je doplněna nerezovou výstelkou, která slouží k prodloužení životnosti stroje. Stejně tak i nejvíce namáhané části míchacích heavy-duty šneků jsou opatřeny lehce-vyměnitelnými nerezovými pláty (INNODUR) a stěrkami, s jejichž pomocí lze snadno nastavovat mezeru mezi šnekem a dnem vany. Šneky jsou navíc opatřeny silnými magnety pro zachycení kovových předmětů v krmné směsi, chrání tak zvířata před možným poraněním nebo úhynem. Ty se v praxi mnohokrát dobře osvědčily. Verti-Mix je bez zastýlací frézy, bez dopravníku, pouze se dvěma výpadovými otvory po obou stranách v přední části a s jednou nápravou.

Běžnou údržbu a výměnu si v podniku řeší svépomocí. Po pěti letech provozu však první velkou údržbu a kontrolu stroje provedla společnost NAVOS Farm Technic, která Verti-Mix do společnosti dodala. Technici na stroji vyměnili nože na šnecích, innodurové pláty, kryty okolo magnetů a prověřili tloušťku míchací vany. Stěny sice vykazují jistou míru opotřebení, ale díky výztuhám jsou ve velmi dobrém stavu. 

„Ve srovnání s předchozím krmným vozem s horizontálním míchacím systémem Verti-Mix připravuje krmnou dávku kvalitněji. Míchací šneky ji nerozbíjí, nemačkají, ale naopak čechrají a dobře promíchají,“ doplnil pan Fleischer. 

V současné době 1. Hradecká zemědělská a.s. uvažuje o pořízení stroje nového s vyšším objemem. „Strautmann co se týče údržby a poruchovosti nastavil laťku tak vysoko, že se ani nepřemýšlí o nákupu krmného vozu jiného výrobce,“ doplnil zootechnik David Lysák. V každém případě se v budoucnu sníží četnost přejezdů v rámci areálu a zrychlí se doba krmení. Uvažovalo se i o samojízdném krmném vozu, ale s ohledem na výšku stájí se opět řeší pořízení obdobně vybaveného taženého krmného vozu Verti-Mix, ale tentokrát i s nástavky, které zvýší kapacitu vozu.  Rovněž se uvažuje i o vážicím zařízení, které umožnuje sledování krmení v reálném čase a bude spolupracovat se softwarem pro dojení.
 

O společnosti:

Společnost 1. Hradecká zemědělská a.s. hospodaří na bezmála 2000 hektarech půdy, na nichž je z hlavních plodin pěstována pšenice, ječmen, triticale a řepka olejná. Značný podíl obhospodařované půdy zaujímá pěstování kukuřice, řepky, pšenice, ječmene a trávy na krmení. Její sklizeň slouží jak pro výrobu siláže, tak i na zrno, a to především pro potřeby živočišné výroby – především pro chov krav s tržní produkcí mléka. 
Celkově 1. Hradecká zemědělská a. s. chová 520 dojných krav, čímž se řadí k významným producentům mléka v rámci opavského okresu. Mléko z uvedeného chovu zákazníci naleznou na pultech obchodů ve výrobcích společnosti OLMA a.s., která je odběratelem veškeré mléčné produkce.
Ve společnosti je zaměstnáno cca 50 pracovníků. 
Strautmann-VM_2.jpg

Strautmann-VM_3.jpg
Krásně připravené a nadýchané krmivo, které krávy nemohou selektovat

 
V případě jakéhokoliv dotazu nás neváhejte kontaktovat:

Kontakt - Zemědělská a stavební technika
rezacova@agrotec.cz
+420 519 402 191
 
Kontakt - Závěsná technika
poptavka@agrotec.cz
+420 519 402 391

 

Napište nám

Vaše osobní údaje budou zpracovávány v souladu se zásadami ochrany osobních údajů.