AGROTEC zemědělská technika Novinky Strautmann V ZD Mořina už téměř 10 let pomáhají samojízdné krmné vozy Strautmann

V ZD Mořina už téměř 10 let pomáhají samojízdné krmné vozy Strautmann

30. 07. 2021 , Mgr. Liliana Geisselreiterová

Zemědělské družstvo Mořina se stará o 1150 dojnic. Stádo je krmeno dvakrát denně s pomocí krmných vozů tažených i samojízdných. Tři samochody tu zastupuje pouze jediná značka, a to Strautmann Verti-Mix 1401SF Double.

Dva stroje jsou v plném nasazení 365 dnů v roce. Třetí, v pořadí nejstarší, odsloužil již úctyhodných 16 330 Mth. Dnes už tedy nekrmí, slouží pouze jako záloha.

Smlouva o nákupu prvního samojízdného krmného vozu uzavřelo Zemědělské družstvo Mořina v dubnu 2012 na veletrhu Techagro, kde byl stroj vystaven. V letech 2015 a 2019 pak doplnily strojový park další dva samochody Verti-Mix 1401 SF od Strautmanna. Hlavní zootechnik Družstva Ing. Martin Sosna stručně shrnul dosavadní zkušenosti: „Samochody Strautmann v Mořině zdomácněly a zatím nebyl důvod testovat obdobnou techniku od jiných výrobců. Stroje Verti-Mix SF maximálně vyhovují našim požadavkům, kterými jsou snadná ovladatelnost, spolehlivost, v případě potřeby rychlé nařezání a homogenní promíchání komponentů určených ke krmení. Navíc dojde-li k záměně obsluh na jednotlivých střediscích, není třeba se si zvykat na jiné ovládání stroje a práce je stále bezvadná.“

„Na farmě provozujeme oba typy krmných vozů, jak horizontální, tak i vertikální. Z vlastní zkušenosti však mohu říct, že v horizontálním míchacím systému dochází k přílišnému rozmělnění krmné směsi a tím i k narušení strukturální vlákniny tolik nezbytné k činnosti bachorové mikroflóry dojnic. Oproti tomu je technologie vertikálního míchání zcela bezproblémová. Směs je velmi rychle namíchána a od začátku výhozu až po vyprázdnění krmného vozu je konstantně homogenní. Tím je zajištěno fyziologicky optimální krmení celého stáda, vyšší dojivost s lepší skladbou obsažených látek, méně metabolických onemocnění a poruch plodnosti,“ dodává pan Sosna.

Strautmann-Verti-Mix_ZD-Morina_3_low.jpg

„V pořadí druhý (8 150 Mth) a třetí ze samochodů Strautmann (2 566 Mth), které byly pořízeny v letech 2015 a 2019, pracují ve velkokapacitních kravínech Kozolupy a Liteň a krmí dojnice 2x denně. Každou krmnou dávku, která sestává z vojtěškové senáže, travní senáže, kukuřičné siláže a krmné směsi, je každý ze samojízdných krmných vozů schopen nabrat, namíchat a vyložit do 20 minut. Zaměstnancům družstva tak usnadňují práci, šetří čas a v neposlední řadě i náklady. Navíc krávy už nemohou selektovat jednotlivé komponenty v krmné směsi, což významně ovlivňuje výši celkové dojivosti. V jarním období nadojíme cca 30 tis. l mléka denně, v podzimním pak výše dojivosti klesá na cca 25 tis. l,“ upřesňuje pan Sosna.

Strautmann-Verti-Mix_ZD-Morina_4_low.jpg

Všechny samojízdné krmné vozy Verti-Mix 1401SF Double jsou vybaveny šestiválcovým motorem John Deere s výkonem 137 kW/186 HP a pohonem 4x4, buď s mechanickým nebo pneumatickým odpružením náprav. Volba motoru je ze strany Zemědělského družstva Mořina považována za velmi zdařilou. Ten je umístěn v přední části stroje, což umožňuje téměř všechny možnosti výhozu a současně i lepší rozložení hmotnosti stroje při plném zatížení. Nakládací agregát tvoří 2m široká fréza se zahnutými a rovnými noži s průměrem 670 mm a odebírací výškou 5,1 m. Výkonnost nakládacího agregátu je až 4,5 t siláže/min, resp. 1,5 t senáže/min.

„U nejstaršího ze samochodů jsme frézovací hlavu měnili už 3x, ale při frekvenci, s jakou je stroj v provozu, je opotřebení akceptovatelné,“ sděluje pan Sosna. Stroje jsou dále vybaveny dvoušnekovým míchacím systémem s hydrostatickým pohonem, dvěma VARIO šneky se stavitelnými noži, vanou s tloušťkou dna 20 mm a stěnami o tloušťce 8 mm. Nechybí ani programovatelné vážící zařízení CCD pro pohodlné vážení jednotlivých komponent krmných směsí včetně ovládání stroje přes multifunkční joystick a dotykový terminál. Všechny samojízdné vozy Strautmann pracují v jízdním režimu 0-40 km/h.

Strautmann-Verti-Mix_ZD-Morina_2_low.jpg

„Z provozního hlediska není pravidelná údržba strojů příliš náročná. S náročnějšími opravami se pak obracíme na společnost KVARTO, spol. s r.o., od které jsme stroje zakoupili,“ doplňuje pan Sosna a dále dodává: „Z pohledu zootechnika musím konstatovat, že volba značky Strautmann i typu samojízdného krmného vozu byly dobrou volbou. S přípravou i zakládáním krmiva jsem dlouhodobě velmi spokojen.“

Zemědělské družstvo Mořina se řadí mezi větší zemědělské podniky. Zaměstnává 180 pracovníků. Střediska rostlinné výroby, mezi které patří Mořina, Hudlice, Tlustice, Sytno a Chyňava, hospodaří na celkové ploše 7000 ha. Struktura pěstovaných plodin je sestavena z tržních plodin, jako jsou obiloviny, řepka a mák. Současně se pěstují i krmné plodiny, jako jsou kukuřičná siláž, vojtěšková a travní senáž. Ty jsou využívány pro vlastní potřebu ve velkokapacitních kravínech v Kozolupech, Litni a Chyňavě nebo pak ve vlastních BPS v obcích Mořina a Záluží u Hořovic.
 
V případě jakéhokoliv dotazu nás neváhejte kontaktovat:

Kontakt - Zemědělská a stavební technika
rezacova@agrotec.cz
+420 519 402 191
 
Kontakt - Závěsná technika
poptavka@agrotec.cz
+420 519 402 391

 

Napište nám

Vaše osobní údaje budou zpracovávány v souladu se zásadami ochrany osobních údajů.