AGROTEC zemědělská technika Novinky AMAZONE Amazone UX 7601 Super a UX 8601 Super – kompaktní a pohyblivý

Amazone UX 7601 Super a UX 8601 Super – kompaktní a pohyblivý

10. 03. 2022 , Mgr. Liliana Geisselreiterová

Tažené postřikovače UX 8601 Super a UX 8601 Super rozšiřují dosavadní sortiment již tak bohaté nabídky postřikovačů Amazone. Výrobce představuje zcela nově vyvinuté stroje o celkovém objemu 8000 l, resp. 9000 l.

Zcela nový rám je protažen do sériové oje do spodního závěsu. Rám je nově tvarován tak, aby bylo rozložení hmotnosti postřikovače ideální. Optimálně je rozložena na nápravu i oj. Současně je těžiště stroje velmi nízko a jeho stabilita zvláště při otáčení a na svazích je velmi dobrá. K tomu přispívá i úzký tvar hlavního zásobníku a uložení zásobníku na čistou vodu dole na rámu vpravo i vlevo. Díky propojení rámu s ojí v jednom dílu se stroj odlehčil a jeho maximální celková hmotnost je 14 t. Oj může být volitelně pevná nebo otočná až do 28°. Sériově je podvozek pevný, volitelně může být vybaven hydropneumatickým odpružením.

Všechny zásobníky jsou stejně jako u menších postřikovačů UX 4201 Super, 5201 Super a 6201 Super vyrobeny z kvalitního polyethylenu. Jejich velkou výhodou je zakulacený tvar a hladký povrch z vnitřní i vnější strany. Čištění zásobníku tak probíhá snadno a rychle při výborném efektu. Úzký a protažený tvar navíc přispívá ke stabilitě stroje. Pokud je naplněn jen z části, působí rázy náplně při jízdě v terénu i na svazích mnohem méně než u krátkého zásobníku.    

Postřikovače jsou vybaveny membránopístovými čerpadly, pro postřik 250 l/min. a na míchání 350 l/min. Tato čerpadla umožňují dosahovat vysokého tlaku v ramenech např. 8 barů i přitom míchání probíhá stále ve stejné intenzitě. Tato výkonnost je podpořena i krátkými cestami okruhů. Čerpadla mohou být poháněna kardanem nebo hydraulicky. Hydraulické čerpadlo je regulováno automaticky podle potřeby, pohon je integrován do celého hydraulického systému.

Pro dosažení maximálního výkonu i při vysokých rychlostech mohou být oba postřikovače vybaveny systémem HighFlow+. Tento systém zajistí plný výkon postřiku i při dávce 400 l/ha a při plnohodnotném míchání.

 

Jednoduché ovládání

Ovládací centrum SmartCenter je uloženo u obou postřikovačů na levé straně stroje a zakryto víkem s inteligentním ovládáním. Zde se také nachází přimíchávací nádrž na pesticidy o objemu 60 l, která je vybavena prstencem trysek pro omývání stěn, tryskou na čištění kanystrů, míchací tryskou pro rozpouštění granulátů, dále tlakovou pistolí na čištění nádrže a víkem s odkládací plochou a možností čištění vnitřku nádrže při zavřeném víku.

Ovládací centrum je k dispozici ve třech úrovních. První je zcela mechanické, druhé se nastavuje přes TwinTerminal 3.0, který obsahuje automatické zastavení sání nebo tlakového plnění, dálkově ovládá čistící program a reguluje intenzitu míchání podle naplnění zásobníku. Nejvyšší stupeň je Comfort-Packet plus, který přes dotykový terminál sdružuje všechny funkce.

Amazone-postrikovac-UX_1.jpg
Tažený postřikovač UX 7601 Super má inteligentní podvozek bez samostatné oje, který má velmi nízké těžiště.

Amazone-postrikovac-UX_2.jpg
Nově vyvinuté membránopístové čerpadlo má hydraulický pohon.

Amazone-postrikovac-UX_3.jpg
Přístup k víku hlavního zásobníku je zajištěn přes velkou podestu.

Amazone-postrikovac-UX_Comfort-Pack.jpg
Ovládací centrum s Comfort-Paketem obsahuje automatické zastavení plnění a dálkově ovládá regulaci míchání   


Zdroj: časopis eilbote, článek Kompakt und wendig