AGROTEC zemědělská technika Novinky AMAZONE Pět samochodů AMAZONE Pantera v jednom podniku

Pět samochodů AMAZONE Pantera v jednom podniku

15. 04. 2021 , Mgr. Liliana Geisselreiterová

Při návštěvě akciové společnosti AGRO Radomyšl si nelze nevšimnout všudypřítomného pořádku a zástupu techniky, kterému vévodí pět krásek – pět samojízdných postřikovačů AMAZONE Pantera.
 

Špičkový podvozek, extrémně stabilní ramena, maximální komfort, spolehlivost, tak postřikovače charakterizuje předseda představenstva Martin Sokol.

AGRO Radomyšl a.s. působí v oblasti Strakonic, Písku, Prachatic a Klatov a v rámci služeb pečuje přibližně o 15 tisíc ha orné půdy. První samojízdný postřikovač, který se podnik v roce 2001 rozhodl zakoupit, nebyl sice od AMAZONE, ale přesto stál na počátku nové etapy provozování postřikovačů. Byl totiž v podniku prvním s odpovídající světlou výškou podvozku, a navíc se záběrem 24/18 m. Nahradil tak jeden ze čtyř stávajících 18 m postřikovačů na podvozcích nákladních aut IFA L60. Pozitivní odezvy zákazníků na sebe nenechaly dlouho čekat, a tak byly v roce 2003-4 pořízeny další 2 samochody se záběrem 24/18 m. Další důležitý milník nastal v roce 2010. Tehdy byl do podniku pořízen první samojízdný postřikovač se záběrem ramen 30/24 m a o rok později byl stávající postřikovač 24/18 zrenovován a upraven taktéž na záběr 30/24 m. Od té doby je záběrem ramen 30 m ošetřována více než ½ ploch. Dalším rokem, který předznamenal velké změny, byl rok 2013. To když byla pořízena první Pantera.

„Panteru od AMAZONE jsme měli možnost poprvé vyzkoušet na podzim v roce 2012 v Klatovech. Velmi nás zaujal špičkový tandemový podvozek, extrémně stabilní ramena, přehledná kabina i intuitivní ovládání. Postřikovač splňoval také naše požadavky na světlou výšku a celkový komfort. Navíc měla značka AMAZONE v České republice vybudované pevné servisní zázemí. Ani tak však nebyl výběr snadný a když padlo rozhodnutí právě pro Panteru, byli jsme plni očekávání, co tato volba přinese. Naše první Pantera 4001 se záběrem 24 m, kterou provozujeme od jara 2013, nás však nejen nezklamala, ale naprosto přesvědčivě reprezentovala v poskytování služeb takovou úroveň, která nás přiměla o rok později pořídit ještě jednu opět se záběrem 24 m. A tak jsme od roku 2014 provozovali celkem čtyři samojízdné postřikovače, z toho dva značky AMAZONE“, sděluje pan Sokol. Na jaře 2017 pak byla flotila rozšířena o Panteru 4001 se záběrem 30 m a od té doby již nachází v podniku své uplatnění 5 postřikovačů. Na jaře 2019 vyjela do polí nová Pantera 4502 se záběrem 30/24 a dosud posledním přírůstkem je Pantera č. 5, rovněž 4502 se záběrem 30/24 m, kterou provozujeme od jara 2021. Obě nahradily starší postřikovače jiných značek.

Největší podíl zaměstnanců AGRO Radomyšl a.s. pracuje ve službách, a proto se podnik snaží zajistit pro práci takové zázemí, aby lidé se stroji rádi jezdili. A o zaměstnance je opravdu dobře postaráno. „Jeden z našich zaměstnanců dostal novou Panteru ke svému 50letému životnímu jubileu, o pět let na to dostal stroj nový. Dalšího kolegu právě Pantera přesvědčila o tom, aby odmítl nabídku jiného zaměstnavatele a zůstal u nás.“ sděluje pan Sokol a dále dodává: „Zaměstnanci tráví ve strojích většinu pracovního času. Proto je pro nás důležité, aby měli při práci maximální možný komfort a práci se strojem vnímali i jako prestižní záležitost. Současně se snažíme vytvářet odpovídající podmínky pro dosahování vysokého výkonu.“

„Spolehlivost Panter je vysoká, přestože je potřeba s nějakými drobnými poruchami během sezóny počítat. Zatím však vždy šlo o drobnosti, které byly neodkladně vyřešeny. Důležité je poruchám předcházet zodpovědnou předsezónní přípravou, což považuji za zásadní. Příkladem může být například dodržování servisních intervalů. Demontáž vstřikovačů motoru, seřízení a zpětné uvedení do provozu zabere 14 dní až jeden měsíc. To je pravda v sezóně nepředstavitelné, ale během předsezónní přípravy přes zimu zcela možné, a přitom je jisté, že nás tato oprava v následujících 2-3 sezónách nepotká. O tom, jak spolehlivý postřikovač bude tedy nerozhoduje jenom stroj jako takový nebo obsluha, ale také pečlivý přístup a plánování techniků. Za dobu provozu Panter jsme již poznali některá úskalí, na která je potřeba se zaměřit, ale žádné z nich nezastíní nesporné přednosti těchto vynikajících strojů. Zatím si neumím představit, že bychom obsluze Pantery jako nástupnický stroj nabídli něco jiného než produkt AMAZONE“, sděluje pan Sokol.

„Při specifikaci nových postřikovačů AMAZONE víme, že již nemusíme řešit komfort obsluhy ani spolehlivost a zaměřujeme se na doplňkovou výbavu dle přání a potřeb zemědělských podniků. Každý pořízený nový stroj by měl nabídnout novou přidanou hodnotu, kterou však zároveň musí zákazník využít a ocenit a být ochoten za takovou službu připlatit. Tak lze udržet vysoký standard poskytování této náročné služby a zároveň částečně ospravedlnit zatím vždy rostoucí pořizovací cenu. Jsem přesvědčen, že přibližně za 2 roky, kdy plánujeme obměnit první Panteru, se postřikovač bez možnosti variabilního dávkování na souvratích, v zatáčkách i v ploše s využitím aplikačních map neobejde. Nastavení dávky postřikovače jednotně pro celý záběr ramen bude nahrazeno dávkou řízenou pro každou trysku zvlášť“, sděluje pan Sokol. „Samojízdné postřikovače Pantera jsou díky zpětné vazbě z trhu a naslouchání zákazníků stále zdokonalovány. Někdy jsou dokonce prováděny úpravy i na starších strojích na doporučení a náklady výrobce. To je jedna z obrovských předností firmy AMAZONE. Naopak standardizované pracovní procesy tak velkého výrobce příliš neumožňují vyrobit něco na zakázku dle individuálního přání zákazníka“, uvádí pan Sokol.

„V našem podniku si samojízdné postřikovače udržujeme a opravujeme většinou svépomocí. V případě nutnosti kontaktujeme přednostně dlouholetého partnera společnost ARBO, spol. s r.o., která poskytuje opravdu špičkový servis. S touto firmou spolupracujeme od roku 1995 a naše vztahy jsou za ta léta nadstandardní. Někdy, zejména při nedostatku času, využíváme také servis společnosti K V A R T O , spol. s r.o.“, doplňuje pan Sokol.

V podniku AGRO Radomyšl a.s. pracuje celkem 28 zaměstnanců. Má dceřinou společnost ve Volyni. Podnik je zaměřen na poskytování služeb a na výrobu a obchod s hnojivy a pesticidy v rámci rostlinné výroby. V rámci rozsáhlého komplexu budov narazíte na velké skladovací prostory pro 10 tisíc tun pevných a 3,5 tisíce tun kapalných hnojiv. Na vlastních polích podnik nehospodaří, ta pronajímá. Součástí strojového parku společnosti jsou i 3 silniční vozy VOLVO na přepravu komodit, 6 vozů TATRA se systémem výměnných nástaveb, traktor i 2 řezačky New Holland, šnekový aplikátor vápna, rozmetadlo hnoje Strautmann a návěsné rozmetadlo průmyslových hnojiv. Podniku pomáhá v činnosti také několik čelních nakladačů a automobilový jeřáb.

Pantera-Agro-Radomysl_4.jpg

Pantera-Agro-Radomysl_21-(1).jpg

Pantera-Agro-Radomysl_19.jpg

20210402_102310.jpg

Pantera-Agro-Radomysl_16.jpg

Pantera-Agro-Radomysl_8.jpg

Pantera-Agro-Radomysl_13.jpg

20201222_161718.jpg


 
V případě jakéhokoliv dotazu nás neváhejte kontaktovat:

Kontakt - Zemědělská a stavební technika
rezacova@agrotec.cz
+420 519 402 191
 
Kontakt - Závěsná technika
poptavka@agrotec.cz
+420 519 402 391

 

Napište nám

Vaše osobní údaje budou zpracovávány v souladu se zásadami ochrany osobních údajů.