AGROTEC zemědělská technika Novinky AMAZONE V Poděbradských blatech vsadili na AMAZONKU

V Poděbradských blatech vsadili na AMAZONKU

30. 03. 2021 , Mgr. Liliana Geisselreiterová

Při návštěvě společnosti Poděbradská blata si nelze nevšimnout všudypřítomných oranžovo-zelených strojů značky AMAZONE. Čisté a dobře uložené vyčkávají na dobu, kdy je obsluhy opět vyvezou na pole.

Spolehlivost strojů je zde prioritou, nadmíru jsou však ceněny vztahy s technickou podporou týmu AMAZONE, která je připravena kdykoli poradit a pomoci, a servisním partnerem společností ZZN Polabí.

Součástí strojového parku farmy jsou dnes dva samojízdné postřikovače Pantera 4001 a 4502, tři rozmetadla minerálních hnojiv (2x ZA-M a 1x ZA-TS) s objemem 4 200 l, diskový podmítač Catros 8 m, kombinovaný stroj na zpracování půdy Centaur 6 m, radličkový kypřič Cenius 6 m a přesný secí stroj EDX.

EDX-6000-TC_low-(1).jpg

Předseda představenstva, Ing. Jan Klepal, si nejvíce pochvaluje práci 6m kypřiče Cenius, na který na farmě nedají dopustit. „Je to stroj, který nemá konkurenci. Díky postavení jednotlivých radlic a vzdáleností mezi nimi se jedná o stroj s úžasnou průchodností materiálu. Stroj si dokáže bezvadně poradit s rostlinnými zbytky, zejména po zrnové kukuřici, a připravit pozemky pro setí pozdních odrůd pšenice nebo na jarní sezónu“.

Cenius-6003-2TX-Super_low.jpg

Pár vrásek na čele se ale objevilo při pořízení přesného secího stroje EDX. Když jej v roce 2016 zprovozňovali, nedařilo se správně nastavit výsevek. Nakonec pomohl přímo výrobce a vyslal specialistu, který problém během několika hodin odstranil. Stroje jsou čím dál sofistikovanější a někdy dokážou i zkušenou obsluhu překvapit. Od té doby stroj funguje bez problémů.

EDX-6000-TC_low.jpg

Naopak s rozmetadly ZA-M a ZA-TS nebyl od začátku jediný problém. „Jsou špičková, mění se pouze lopatky, které se s množstvím vyházených tun hnojiva opotřebují. Jsou řízena přes AmaTron a schopna rozmetat variabilně podle aplikačních map. To nejvíce využíváme při hnojení fosforem a hořčíkem“.

ZA-TS_2_low.jpg

Za bezporuchové jsou považovány i samojízdné postřikovače Pantera. V Poděbradských blatech mají dva stroje, starší s označením 4001 a novější 4502, který umí splnit i požadavek na variabilní rozchod kol. Při výběru postřikovače hrál velkou roli komfort, který může stroj nabídnout obsluze. Za bonus byla považována velká kabina, ze které má obsluha dokonalý výhled. „Obsluhám se snažíme zajistit maximální komfort a techniku pravidelně obměňujeme. Přestože jsou oba stroje bezproblémové, v příštích letech se bude rozhodovat o nahrazení staršího kusu novým“, doplňuje pan Klepal.
Postřikovač Pantera je vlajkovou lodí společnosti AMAZONE, která hodlá v letošním roce představit již jeho 4. generaci.

Pantera_1_low.jpg

Závěrem našeho povídání se pan Klepal zmínil i kombinovaném stroji pro zpravování půdy Centaur. Stroj dokáže spolehlivě promísit rostlinné zbytky s půdou v ideálních podmínkách až do hloubky 20 - 25 cm. „Využíváme ho téměř na celou přípravu pod řepky. Jedinou jeho slabinou jsou pružinové slupice, které za sucha jako bylo například v roce 2018 praskají. Zvažovali jsme nahrazení pružinových slupic pevnými s jištěním, to však díky konstrukci stroje nebylo možné. Dnes přemýšlíme o záměně tohoto stroje za kombinovaný kypřič Ceus, který je vhodný jak pro podmítku, tak i pro hluboké zpracování půdy do hloubky 25 - 30 cm. Ceus, který je navíc vybaven novou výsevní jednotkou Green Drill 501, už v našich podmínkách zkoušíme“. Letos máme s jeho pomocí zasetou třetinu řepky a porosty nevypadají špatně“, dodává pan Klepal.

Catros-8003-2TX_low.jpg
Podebradska-blata-porost_low.jpg

 
V případě jakéhokoliv dotazu nás neváhejte kontaktovat:

Kontakt - Zemědělská a stavební technika
rezacova@agrotec.cz
+420 519 402 191
 
Kontakt - Závěsná technika
poptavka@agrotec.cz
+420 519 402 391

 

Napište nám

Vaše osobní údaje budou zpracovávány v souladu se zásadami ochrany osobních údajů.