AGROTEC zemědělská technika Novinky AMAZONE Zemědělci v Jindřichově jdou cestou inovací v zemědělské prvovýrobě

Zemědělci v Jindřichově jdou cestou inovací v zemědělské prvovýrobě

14. 06. 2021 , Mgr. Liliana Geisselreiterová

Práce v zemědělství není jednoduchá, ale s technikou, která supluje práci mnoha lidských rukou, se zvládá mnohem snáz. A nejinak je tomu i u Ing. Lubomíra Holčáka, který se svou rodinou hospodaří v obci Jindřichov na úpatí Olomouckého kraje.

Podnikání v oblasti rostlinné i živočišné výroby se věnuje od roku 1991. Své místo si u něj našla jak technika Amazone, New Holland, TEHNOS i OPaLL-Agri.  Stroje, na které je spolehnutí a jsou vždy připravené k práci.

V oblasti rostlinné výroby se pan Holčák věnuje pěstování jarní a ozimé pšenice, ozimého ječmene, řepky, kukuřice na zrno a senáž, máku, vojtěšky a jeteliny. Celkem rodina hospodaří na cca 600 ha zemědělské půdy s kulturou orná půda a travní porosty. V oblasti živočišné výroby chová 50 kusů dojnic holštýnského plemene a v budoucnu plánuje stádo rozšířit na plnou kapacitu chléva, tedy 80 ks. V hledáčku farmy je také plemeno Aberdeen Angus, kterému je ze strany rodiny věnována velká pozornost.  

S jarními i podzimními pracemi na poli pomáhá rozmetadlo Amazone ZA-V 3200, které pan Holčák pořídil před dvěma lety. „Je využíváno na předseťovou přípravu při jarním a podzimním přihnojování ledkem a močovinou. Ve srovnání s předchozím rozmetadlem konkurenční značky je mnohem přesnější a nedochází s ním k přehnojování hraničních oblastí polí. Šíře rozhozu je nastavena podle našich kolejových řádků, které jsou 30 metrů“, doplňuje pan Holčák. „S rozmetadlem jezdím sám. Má velmi jednoduché a intuitivní ovládání, samo navádí a upozorňuje, když se na něco zapomene. Je opravdu výborné. Velmi také oceňuji, že s pomocí terminálu Topcon můžeme ovládat jak rozmetadlo, tak i postřikovač Amazone UX 5201 Super. Stačí jen terminál jednoduše přepnout nebo umístit do jiného traktoru.“

Postřikovač UX 5201 Super pan Holčák pořídil před třemi lety a stroj je vytížen celoročně ke kompletní ochraně rostlin. Je vybaven 30m rameny a systémem AmaSwitch, díky kterému lze velmi přesně a automaticky pomocí GPS-Switch spínat jednotlivé trysky na výběžcích pole a na souvratích. „K ochraně rostlin používáme Dam 390 a SAM 290. Díky systému AmaSwitch jsme schopni docílit daleko přesnější aplikace hnojiva. Tím šetříme náklady v rostlinné výrobě za aplikace ochranných přípravků rostlin a v neposlední řadě jsme mnohem šetrnější k životnímu prostředí. Velká nádrž umožňuje velký plošný výkon a řeší problém s nedostatkem lidí, se kterým se i my každoročně potýkáme. Postřikovač je po celou dobu, co ho používáme, zcela bezporuchový,“ dodává pan Holčák.

IMG-20210518-WA0007.jpg

V práci na polích pomáhají také traktory New Holland 215S, T7 245 a nový T7 270. „Úžasná je nová Vario převodovka, která opravdu krásně řadí“, což pan Holčák považuje za velmi dobrý počin výrobce a dále doplňuje. „Od roku 1998 také používáme smykem řízený nakladač New Holland LX465. Byl prvním z naší žluto-modré flotily strojů a dodnes je funkční. Po celou dobu je zcela bezproblémový, má skvělý motor a klobouk dolů před tím, co všechno zvládá. Opravdu úžasný stroj!“ Žluto-modré stroje dále doplňuje nová vytřásadlová mlátička CX880, která patří mezi nejprodávanější mlátičky v ČR a vyniká výkonností, variabilitou nastavení a vysokým komfortem.

Sklizeci_mlaticka_04.jpg

K úpravě polí a cest je využíván mulčovač TEHNOS MB220. „Je výborný na vyžínání okrajů polí a drcení náletových dřevin. Dá se říci, že je u nás krátce, ale už udělal kus práce, která se v předchozí době dělala ručně. Dále je využíván i v rámci údržby ploch, které jsou v areálu farmy“, pochvaluje si práci stroje pan Holčák. Pro práci na polích je pak využíván plošný mulčovač značky LandPride se záběrem 6 m. „S tímto robustním strojem mulčujeme už 6 let a prakticky vyměňujeme jen nože. Jedná se o podzimní práce, kdy se travní porost seče již po provedených povinných sečích. Dále je stroj využíván při rozmělňování rostlinných zbytků na orné půdě včetně kukuřičných zbytků. Výčet techniky by nebyl kompletní, pokud bychom opomněli zmínit i cambridge válce Vega od OPaLL-AGRI se záběrem 8,3 m.

Mulcovac-TEHNOS.jpg

Pan Holčák se inovací nebojí a pro své pokrokové myšlení dokáže ocenit práci výrobců, kteří se snaží svou techniku stále zdokonalovat. Rád testuje žhavé novinky, které dodavatelé uvádí na trh. Díky spolupráci s firmou AGROTECHNIC MORAVIA má možnost zkoušet stroje přímo ve svých podmínkách. Spolupráce probíhá již řadu let, proto se mezi ním a zástupci firmy vytvořily přátelské vztahy, které se v zemědělství nadmíru cení. „Závěrem bych chtěl dodat, že stroj je stroj a není bez poruchy. Pokud však tato skutečnost nastane, servis stroje je rychlý a v případě delšího času na opravu, je k dispozici náhradní. A to je další velké plus, kdy já mohu ve spolupráci s firmou AGROTECHNIC MORAVIA provádět zemědělské operace na poli beze strachu“.

IMG-20210509-WA0009.jpg
V případě jakéhokoliv dotazu nás neváhejte kontaktovat:

Kontakt - Zemědělská a stavební technika
rezacova@agrotec.cz
+420 519 402 191
 
Kontakt - Závěsná technika
poptavka@agrotec.cz
+420 519 402 391

 

Napište nám

Vaše osobní údaje budou zpracovávány v souladu se zásadami ochrany osobních údajů.