AGROTEC zemědělská technika Novinky New Holland AGROTEC a.s., spolehlivý a inovativní partner vinařů a sadařů.

AGROTEC a.s., spolehlivý a inovativní partner vinařů a sadařů.

31. 05. 2022 , Ing. Aleš Petr

Jsme velice rádi, že se nám podařilo získat partnerství dvou významných vinařských akcí, které se konají v roce 2022. Jedná se o evropský fotbalový šampionát vinařů AGROTEC VINO EURO 2022, kde jsme v pozici generálního partnera a výstavu vinařské techniky s aktivním předváděním KÁZÁNÍ VE VINICI, kde je AGROTEC a.s. hlavním partnerem.

Cílem obou akcí je propojit vinaře mezi sebou a posunout celý obor zase o kus vpřed, k novým technologiím, které činí pěstování vinné révy hospodárnější i šetrnější k našemu životnímu prostředí a přírodě.

Značka New Holland je dlouhodobě aktivní při vývoji alternativních pohonů, což prezentuje sloganem Clean Energy Leader. Hmatatelným výsledkem tohoto snažení je traktor T6.180 Metan Power, který jako palivo využívá (bio)metan. Společnost AGROTEC a.s. se v tomto směru inspirovala a do svého sortimentu také zařazuje stroje s moderním alternativním pohonem, zejména elektrickým. Jednotlivá řešení vám nyní v krátkosti představíme.

Světová novinka, autonomní vinařský robot firmy VITIBOT, součástí sortimentu AGROTEC a.s.

Na výstavě SIA 2022 firma Vitibot poprvé představila široké veřejnosti svého vinohradnického robota Bakus®, který je v rámci světové konkurence nejvíce připravený na komerční provoz. Tento nový společník vinaře představuje krásný průnik špičkové techniky, potřebné robustnosti i přesnosti a zbavuje uživatele namáhavých úkolů na vinici. Bakus® nabízí světu vinařství řešení, které dává na stejnou váhu ekonomiku a ekologii provozu při reálných bezpečnostních podmínkách. Je schopný reagovat na současné výzvy vinařství z hlediska udržitelného rozvoje. Bakus® je 100% elektrický a nabízí řadu inovativních nástrojů pro kultivaci půdy a fytosanitární ošetření porostu, jež splňují nejpřísnější agroenvironmentální požadavky.
 
Bakus® je výsledkem pětiletého výzkumu a vývoje týmu mladých inženýrů, kteří sdílí nadšení pro robotiku a ekologii. Cílem projektu je nabídnout nové a mnohem šetrnější postupy pěstování vinné révy, což je ve prospěch vinařů a obyvatelstva. Jsme hrdí, že jsme vám tuto novinku budeme moci ukázat naživo na Kázání ve vinici.

  

   

Elektro herbicid XPower od společnosti ZASSO ničí systémově plevele

Odklon od používání chemických prostředků k ochraně rostlin je zřejmý, a proto je třeba hledat nové možnosti. K dispozici jsou například mechanická řešení, která umí chemické prostředky ochrany rostlin částečně nahradit, ale mají i své nevýhody. Velmi zajímavým systémem je proto tzv. „elektro herbicid“ XPower, který se také představil na Kázání ve vinici.
XPower má nejblíž k neselektivnímu, systémovému herbicidu, přičemž jehož základním principem je aplikace smrtící dávky elektrické energie na rostliny a kořeny prostřednictvím elektrod, které jsou
v kontaktu s rostlinami. Systém funguje jako uzavřený elektrický obvod, kdy vysokonapěťová
elektřina je generována lokálně z mechanické energie traktoru. Aplikovaná elektrická energie způsobuje prasknutí buněčných stěn a membrán. Primárně ničí cévní svazky, hlavní tepny pro zásobování vodou a živinami každé rostliny až do kořenů, a také znemožňuje proces fotosyntézy. Způsob účinku lze nejlépe srovnat se systémovými chemickými herbicidy, jako je glyfosát, ale bez jakýchkoliv negativních dopadů na okolní přírodu.
 
Systém XPower působí rychle a dlouhodobě. Nevznikají žádná residua a plevele lze likvidovat téměř za každých povětrnostních podmínek. Snad jediným limitující faktorem je stav nasycení půdy vodou.
Na používání XPower se nevztahuje žádná omezující legislativa a lze jej aplikovat všude, a to i blízko vodních toků. Často jsou chemické prostředky pro ochranu rostlin nahrazovány mechanickým řešením likvidace plevele. Oproti nim má systém XPower výhodu v tom, že nezkypřuje půdu, zanechává ji kompaktní a tím pádem předchází riziku eroze i dalšímu vysemeňování plevele.
Důležité je také systémové působení až ke kořenům: ostatní metody nevyužívají chemii nejsou systémové, protože umožňují další růst plevelů. Půda, voda ani hmyz nejsou působením XPower
ovlivněny (pokud není půda výrazně nasycena vodou v okamžiku aplikace). Z praktického hlediska je velkou výhodou i fakt, že na rozdíl od chemických přípravků nemá na účinnost aplikace žádný vliv
ani případný následný déšť.

  

  

 Prototyp nové generace vinařských speciálů

A nejlepší na konec. Na Kázání ve vinici AGROTEC a.s. získal prototyp nové generace vinařských speciálů s tradičním označením T4 F/N/V. Jednalo se o předvýrobní kus, který je určen pouze pro výstavy, a tak nemohl být předveden aktivně. Co je tedy nového.
Nová generace T4 F/N/V nabízí vyšší výkon a je rozšířena o nový nejvýkonnější model s výkonem 118 koní. Výkonný motor, vyspělá hydraulika a velmi dobré technické parametry zabalené do mimořádně kompaktního traktoru, to je stručná charakteristika nejnovější řady, která je skutečnou revolucí v segmentu speciálních traktorů. Většina modelů je osazena 3,6litrovým, 4ventilovým motorem a systémem následné úpravy výfukových plynů Compact HI-eSCR2 s DOC a SCRoF.

Kompaktní traktory byly vždycky hbité a vyznačovaly se dobrou obratností. Nová řada tuto vlastnost ještě umocňuje díky přepracované kapotě. Ačkoliv se pod ní ukryl celý systém úpravy spalin, její výška je nejnižší, jaká kdy u speciálů New Holland byla a poskytuje tak skvělý výhled z kabiny a snižuje riziko  poškození větví nebo hroznů. Traktor lze osadit novým hydraulickým čerpadlem o průtoku 100 litrů za minutu a až pěti vnějšími okruhy hydrauliky. Průtok je tak dostatečný i pro současnou práci několika nářadí.
Kabina traktorů řady T4 F/N/V byla od základu přepracována, přičemž inspirace zkušenostmi získanými při vývoji patentované kabiny New Holland Blue Cab™ 4 jsou jasně zřetelné. Velkou změnou je ve standardu rovná podlaha. Nové pracovní prostředí dále zahrnuje prvky z kabin traktorů vyšších výkonových řad – zajímavým způsobem byla do kabiny integrovaná také určitá loketní opěrka. Patří mezi ně nový multifunkční displej VIS umístěný nad přístrojovou deskou, který poskytuje nejdůležitější provozní informace o traktoru a usnadňuje intuitivní nastavení funkcí. Komfort a plynulou jízdu přináší odpružená přední náprava. Traktory navíc mohou být vybaveny hybridní pneumatikou Pneutrac, která komfortní svezení ještě vylepšuje a co víc, snižuje měrné zatížení půdy.  


    

O všech novinkách si můžete více přečíst v našem speciálním čísle časopisu PARTNER

Časopis Partner - speciál pro vinaře pdf / 2,7 MB Stáhnout


  

V případě jakéhokoliv dotazu nás neváhejte kontaktovat:

Kontakt - Zemědělská a stavební technika
rezacova@agrotec.cz
+420 519 402 191
 
Kontakt - Závěsná technika
poptavka@agrotec.cz
+420 519 402 391

 

Napište nám

Vaše osobní údaje budou zpracovávány v souladu se zásadami ochrany osobních údajů.