AGROTEC zemědělská technika Novinky New Holland Čelní nakladač je všestrannější, než si myslíte..

Čelní nakladač je všestrannější, než si myslíte..

01. 04. 2020 , Ing. Alžběta Filová

Čelní nakladač je všestrannější, než si myslíte! Je tu další článek z časopisu PROFI, který odkrývá vychytávky a tipy jejich majitelů. Tentokrát se dočtete o univerzálnosti čelních nakladačů a jejich dalších výhodách.

Čelní nakladač je všestrannější, než si myslíte..

Čelní nakladače jsou univerzálními součástmi soupravy. Seznam přídavných zařízení, která lze přímo připojit k Euro závěsu, je zdánlivě nekonečný, a to ještě předtím, než k němu začnete přidávat lžíce, vidle, kartáče a další nástroje vyladěné nebo vyrobené od samého počátku jejich vynalézavými majiteli.
    

Držák pojistných kolíků

Nakladač se často připojuje k různým traktorům, proto v minulosti končily jeho kolíky obvykle v nesprávné bedně na nástroje. Zde je jednoduché řešení pro uživatele: k ramenu jsou přišroubovány dvě trubky, které vytvářejí praktické úložiště na samotném nástroji. Nyní zůstávají kolíky vždy uložené na správném nakladači.
   
Obr-1-(2).jpg
     

Přídavná zařízení ze smykem řízených nakladačů se hodí i pro traktorový nakladač

Chcete použít stejná přídavná zařízení na svém traktoru jako na smykem řízeném nakladači, ale spojovací body jsou odlišné? Majitel tohoto stroje přivařil k přídavnému zařízení další pár spojovacích bodů, takže nyní lze pracovat s různými systémy rychloupínače.
   
Obr-2-(2).jpg
   

Dodatečné odpružení

Ne všechny čelní nakladače se mohou pochlubit dobrým zavěšením ramen. Tento majitel použil zásobník a několik šroubů k dodatečnému připojení dusíkového tlumiče ke zdvihacím ramenům, zatímco běžný kulový ventil zásobník uzavírá. Všechny součásti jsou k dostání u strojírenských firem, ačkoli vzniknou i určité pochybnosti ohledně kapacity tlumiče.
    
Obr-3-(3).jpg
     

Trychtýřovitá lžíce

Práce se sypkým materiálem je na denním pořádku u většiny čelních nakladačů. Běžné lopaty jsou však pro plnění úzkých násypek často příliš široké. Než aby použil menší lžíci, která by snížila nosnost, tento uživatel namontoval nástavec na běžnou lžíci. Trychtýřovitý tvar směřuje veškeré osivo do násypky, aniž by docházelo k nechtěnému úletu mimo násypku.
   
Obr-4-(2).jpg
   

Násypka na kolech

Další možností plnění zásobníků je tato chytře zhotovená jednotka. Kola zaručují její snadný pohyb skrze úzké průchody, zatímco otvor drapákového koše poskytuje přesné dávkování.
    
Obr-5-(2).jpg
    

Postrčení balíků

Napíchnuté kulaté nebo hranaté balíky někdy nechtějí sklouznout z nosných hrotů. Toto krátké rameno problém řeší. Na konci pístu má ocelovou patku, která balík postrčí.
   
Obr-6.jpg
   

Ochrana ok velkých vaků

Paletizační vidle mohou narušit oka velký vaků. Aby se snížilo riziko přeříznutí ok, natáhněte přes vidlice plastové trubky. Násady z trubek na obrázku se snadno nasazují a sundávají.
   
Obr-7.jpg
   

Pákový indikátor

Jsou spodní zajišťovací kolíky otevřené nebo uzavřené? Protože je obsluha neviděla, připojila k hydraulickému mechanismu svislou lištu, která sleduje pohyb ramene. Nyní už nejsou o poloze kolíků žádné pochybnosti.
   
Obr-8.jpg
   

Snadná manipulace se závěsnými stroji

Použití čelního nakladače k posunu tažených strojů je s tímto zařízením rychlejší a bezpečnější. Deska je vyrobena z těžké drážkované oceli a dva svařované plechy ji připevňují k Euro závěsům nakladače.
   
Obr-9.jpg
   

Bezpečnější manipulace se slámou

Než riskovat, že balík přistane na kapotě nebo kabině, přibyla u tohoto manipulátoru balíků další součást rámu. To znamená, že lze zcela bezpečně pohybovat dvěma nebo třemi balíky na sobě. V rámu můžete také uložit alternativní délky hrotů pro různé typy balíků.
   
Obr-10.jpg
   

Hydraulický nástavec

Abyste zvýšili výšku vzadu u všech svých přídavných zařízení, vezměte starý rám vysokozdvižného vozíku a poté namontujte dozadu Euro konzole a dopředu rychloupínací podpěry. Pokud používáte klec pro obsluhu (níže), ujistěte se, že plně odpovídá všem příslušným bezpečnostním požadavkům vaší země.
   
Obr-11.jpg

Další článek z PROFI    
V případě jakéhokoliv dotazu nás neváhejte kontaktovat:

Kontakt - Zemědělská a stavební technika
rezacova@agrotec.cz
+420 519 402 191
 
Kontakt - Závěsná technika
poptavka@agrotec.cz
+420 519 402 391

 

Napište nám

Vaše osobní údaje budou zpracovávány v souladu se zásadami ochrany osobních údajů.