AGROTEC zemědělská technika Novinky New Holland Co Déčko naloží, to majitel vyfakturuje.

Co Déčko naloží, to majitel vyfakturuje.

16. 03. 2021 , Ing. Aleš Petr

Značka New Holland Agriculture vylepšila oblíbenou řadu těžkých kolových nakladačů s doplňkovým označením “D”. Inovace jednak zlepšují pracovní prostředí obsluhy stroje, ale především vylepšují pozici stroje v oblasti celkových nákladů vlastnictví TCO a provozní spolehlivosti.

Jasnou výhodou těžkých kolových nakladačů New Holland je “neprůstřelné” hnací ústrojí a jedinečný systém chlazení, který zajišťuje vynikající výkonnost a provozuschopnost. Řada nakladačů New Holland poskytuje nejlepší poměr užitečné hmotnosti k hmotnosti stroje ve své třídě a mimořádně pohodlnou kabinu.

Alain de Nanteuil, odpovědný za stavební techniku New Holland v Europě, na tiskové konferenci značky uvedl že: „Provozovatelé sklizňových linek na pícniny a majitelé bioplynových stanic opravdu milují naše kolové nakladače, protože klademe důraz na vlastnosti a funkce, které jsou pro ně nejdůležitější. Naše stroje bez problému a zastavení 17 hodin denně rozhrnují hmotu na silážní jámě. Stejně tak dobře nakládají hnůj, digestát či biomasu. Máme za to, že W 190 D s novými vylepšeními je nejzajímavější kolový nakladač, jaký kdy New Holland vyrobil.“
  

Déčko řeže náklady majitelů

Značka New Holland představila u nové generace nakladačů dvě hlavní vylepšení zaměřená na snížení spotřeby paliva i nákladů na údržbu. Společně mohou během životního cyklu stroje přinést úsporu až 20 000 EUR. První novinkou je nový provozní režim Smart Work, který přináší až 10% úsporu paliva u stroje, který již nyní vyniká svou úsporností. Dalším významným vylepšením je prodloužení servisních intervalů z 500 na 1 000 hodin, což přináší až 20 % úsporu. Prodloužení servisních intervalů je možné díky absenci systému recirkulace spalin. Palivo ve válcích motoru hoří za opravdu vysokých teplot a všechny nečistoty jsou bezpečně zlikvidovány, takže do celého systému čištění spalin není zařazen ani filtr pevných částic. To dále snižuje provozní náklady stroje.

K celkové výkonnosti stroje přispívá i způsob řešení chlazení. U nakladačů pracujících v zemědělství je systém chlazení velmi důležitý, zvláště při práci na silážní jámě, jenž je plná pylů. Ty jsou lepivé a mají tendenci ulpívat na chladičích a snižovat účinnost chlazení. Nakladače New Holland mají výhodu v tom, že chlazení není umístěné za motorem, ale mezi motorem a kabinou. Motor je tak „více vzadu“ a efektivněji působí jako protizávaží při rozhrnování a zvedání hmoty. Vzhledem k umístění chladičů do „kostky“ je pro chlazení k dispozici větší prostor a jednotlivé chladiče se nepřekrývají. O pravidelné čištění chladičů se stará reverzní ventilátor.

Základem nakladače je výložník.

Značka New Holland svým širokým portfoliem dokáže dlouhodobě spolehlivě uspokojit potřeby zákazníků jak ze stavebního, tak ze zemědělského sektoru. Stroje s klasickou Z kinematikou vynikají značnou vylamovací a rypnou silou a jsou tak vhodné do menších lomů a pískoven. Na druhou stranu zákazníci z oblasti zemědělství, jako jsou velké podniky se živočišnou výrobou a smíšeným zemědělstvím, firmy působící v odpadovém hospodářství a lesnictví vyžadují velkou přídržnou sílu v horní poloze výložníku, která je v těchto sektorech klíčová. Tyto náročné požadavky plní stroje W110D, W130D a W170D s paralelní kinematikou TC (tool carrier).
Paralelní kinematika poskytuje obsluze stroje hlavně výrazně lepší výhled na nářadí, dále lepší rozsah výklopu a záklopu velkoobjemových lopat a stejnou sílu vedení zátěže v celém rozsahu zdvihu výložníku. Obecně platí, že při potřebě zákazníka pracovat ve výškách, jako je nakládka rozmetadel s hnojem, plnění velkoprostorových návěsů a přívěsů, stohování balíků a volné slámy, práce s drapákem na dřevo, atd. je paralelní (TC) kinematika VŽDY VHODNĚJŠÍ. 
  

  

Pracovat s Wéčkem je radost.

Umístění chlazení za kabinou má i další praktický význam – je v ní větší klid. Novinkou je doplnění kabiny o 8 palcový barevný displej s dotykovou obrazovkou pro uživatelsky přívětivější ovládání. Dalším důležitým vylepšením je instalace nových konfigurovatelných tlačítek do bezprostřední blízkosti obsluhy. Umožňují interakci s obrazovkou bez přerušení pracovních operací a třeba i takovou maličkost, jako je základní ovládání telefonu, což obsluhy strojů milují. I standardní výložník je nově vybaven režimem automatického vyrovnávání, což usnadňuje manipulaci s balíky, bednami a obecně jakékoliv nakládání.
  

  
Stroj může být osazen automatickou váhou, která sleduje kolik hmoty bylo strojem naloženo. Systém sledování tlaku v pneumatikách monitoruje každou pneu samostatně a naměřené výsledky zobrazuje na výkonnostním monitoru. Zde je možné také nastavit akceptovatelné procento poklesu tlaku před zazněním výstrahy. Pneumatiky tak jsou vždy optimálně nahuštěné, stroj má požadovanou trakci a snižuje se i spotřeba paliva a opotřebení pneumatik.

Vynikající výhled z kabiny poskytuje jednodílné čelní sklo, přehled o dění kolem stroje je dále vylepšen zadní kamerou a sadou pracovních světel Enhanced Lighting Pack, jenž je ve výbavě na přání. S 43 000 lumenů promění noc na den pro bezpečný a efektivní noční provoz.