AGROTEC zemědělská technika Novinky New Holland Moderní převodovka také ve verzi Methane Power

Moderní převodovka také ve verzi Methane Power

15. 12. 2022 , Ing. Aleš Petr

Traktor s pohonem na bioplyn T6.180 Methane Power dostal dvouspojkovou převodovku Dynamic Command™.


Značka New Holland Agriculture pokračuje ve své práci na urychlení tempa rozumné dekarbonizace zemědělství. Potvrzuje se tak postavení značky New Holland jako lídra v oblasti čisté energie, s více než desetiletou aktivní podporou trvale udržitelných technologií v zemědělství.
  
  • New Holland uvádí na trh traktor T6.180 Methane Power s převodovkou Dynamic Command, která zajišťuje vyšší účinnost, dojezd i další snížení emisí CO2.
  • T6 Methane Power získal nejen novou převodovku, ale také přístup k technologiím pro vzdálenou správu strojového parku a systémy precizního zemědělství poskytované prostřednictvím portálu PLM Connect, což umožňuje ještě vice šetřit přírodu i peníze majitelů.
  • Značka New Holland získala podíl ve společnosti Bennamann, která přináší praktický obchodní model oběhového hospodářství založený na lokální výrobě biometanu. Energeticky nezávislá farma je nyní dostupná I prakticky.

  

Traktor T6.Methane Power dostal novou převodovku DynamicCommand s osmi stupni řazenými pod zatížením a spoustou dalších automatizačních funkcí   

Osm stupňů pod zatížením

Nejnovějším počinem je rozšíření řady traktorů T6 Methane Power o model s dvouspojkovou převodovkou Dynamic Command. Tento bezkonkurenční traktor s rozvorem náprav 2,6 m a celkovou hmotností 10,5 t kombinuje vysoký výkon osvědčeného šestiválcového motoru NEF na zemní plyn (NG) s exkluzivní převodovkou 24x24 Dynamic Command, jenž byla vyvinuta přímo techniky značky New Holland. V současné době ji najdete v traktorech řady T5&T6 Dynamic Command, kde se stala jasně preferovanou možností. Moderní převodovka s osmi stupni řazenými pod zatížením lépe umožňuje převést výkon na podložku, což vede k úspoře paliva až 9% oproti modelu T6.180 Methane Power s převodovkou ElectroCommand. Vyšší účinnost traktoru pak samozřejmě přináší delší dojezd, ale take nižší emise CO2.

Velkou výhodou převodovky DynamicCommand je její uživatelská variabilita. Traktor si můžete nakonfigurovat jako výrazně mechanický stroj, který využívá zejména řazení osmi stupňů pod zatížením. Nebo si můžete svůj T6.180 Methane Power vybavit monitorem s nejnovějším software, který přináší řadu automatizačních funkcí včetně “CVT Like” režimu, kdy se dvouspojková převodovka ve výsledku chová jako převodovka plynulá. To pomáhá obsluze udržovat si vysokou produktivitu práce po celý pracovní den. Nově je v traktoru take integrovaná telematika, jenž umožňuje prostřednictvím služby MyPLM™ Connect sledovat důležité provozní údaje traktoru a díky dokonalému přehledu o celé flotile strojů zlepšit organizaci práce.
  

Traktory s pohonem na plyn se hodí také do komunální sféry
  

Cesta k uhlíkově neutrálnímu zemědělství: dlouhodobý závazek značky New Holland

Příběh traktorů T6 Methane Power začal prvním prototypem představeným v roce 2013, jenž ihned získal několik ocenění na mezinárodních výstavách. Zajímavostí je, že tento prototyp dorazil I do České Republiky a odslouzil si několik týdnů ve stájích v obci Fryšták. Po něm následoval předvýrobní koncept, který byl v roce 2021 představen v USA. V roce 2022 byla spuštěna sériová výroba a dnes je traktor T6.180 Methane Power k dispozici s uznávanou převodovkou Dynamic Command™ a pyšní se prestižním oceněním “Ohleduplný” traktor roku.

Zájem značky o trvalou udržitelnost zemědělství není novinkou. New Holland zahájil svou strategii "Clean Energy Leader" v roce 2006. Prvotní orientace směřovala k biopalivům a systémům na opravdu efektivní snižování emisí. Dále značka New Holland upírala pozornost k technologiím pro trvale udržitelné zemědělství a to dávno před Pařížskou dohodou, která stanovila globální přístup k řešení změny klimatu. O sedm let později představila první prototyp traktoru poháněného metanem, čímž učinila první kroky na cestě k energeticky nezávislému, uhlíkově neutrálnímu zemědělství.
  

Energeticky nezávislá farma funguje i prakticky

Značka New Holland jde v oblasti trvalé udržitelnosti ještě dál a směřuje k tomu, aby zemědělcům poskytla nástroje k vytvoření "energeticky nezávislé farmy". Za tímto účelem investovala do partnerství se společností Bennamann, britským start-upem zaměřeným na inovace v oblasti sběru, zpracování a skladování metanu. Společným cílem nyní je zpřístupnit praktické výhody cirkulární ekonomiky všem zamědělcům a dovést je k energetické nezávislosti. 

Biometan vzniká přirozeně na farmách s živočišnou výrobou v jímkách na kejdu. Vyskytuje se zde v hojném množství, kdy vzniká biologicky anaerobním rozkladem organických látek bakteriemi. V atmosféře se metan chová 80 krát agresivněji než CO2 a přitom je schopen pohánět spalovací motory. Společnost Bennamann vyvinula a má patentovaný system, který umožňuje zachycovat, zpracovávat, zušlechťovat a skladovat biometan pocházející z kejdy, jenž je následně možné použit pro výrobu energie na farmě. Svým řešením značka New Holland a společnost Bennamann pomáhají snižovat ekologickou zátěž ze zemědělství, ale především poskytují cenný zdroj energie a umožňují tak stabilizovat provozní náklady farem.

Společnost Bennamann vytvořila technologii, která dokáže bioplyn nejen stlačit, ale převést i do formy LNG. V tomto "skupenství" je plyn zmražen na - 163 °C, není jej nutné uchovávat v tlakových nádobách a zároveň jeden litr LNG osahuje zhruba stejné množství energie jako litr klasické nafty. Na LNG jsou tedy schopné racionálně fungovat i těžké traktory v náročných tahových pracech. Třeba T7, ale o tom až příště :-). 
  

Přehled techniky na CNG ze sortimentu CNH
  
V případě jakéhokoliv dotazu nás neváhejte kontaktovat:

Kontakt - Zemědělská a stavební technika
rezacova@agrotec.cz
+420 519 402 191
 
Kontakt - Závěsná technika
poptavka@agrotec.cz
+420 519 402 391

 

Napište nám

Vaše osobní údaje budou zpracovávány v souladu se zásadami ochrany osobních údajů.