Radar v kombajnu, kdo z vás to má!

16. 12. 2021 , Ing. Aleš Petr

Značka New Holland získala stříbrnou medaily výstavy AGRITECHNICA za systém, který pomocí dvourozměrného (2D) radaru sleduje množství posklizňových zbytků a tvar obrazce jejich rozhozu za mlátičkou. Patentovaný algoritmus následně automaticky upravuje nastavení systému pro práci s posklizňovými zbytky OptiSpread.

Výstava zemědělské techniky AGRITECHNICA, která se tradičně koná v německém Hannoveru, je vždy slavnostní údálostí, na které výrobci představují nejdůležitější novinky. Z pochopitelných důvodů se nadcházející ročník Agritechnica 2022 bohužel nauskuteční, nicméně zlaté a stříbrné medaily byly uděleny i letos. Značka New Holland tradičně nevyšla naprázdno a odnesla hned dvě ocenění.
  

Radar v kombajnu

První stříbrná medaile byla značce New Holland udělena za systém, který pomocí dvourozměrného (2D) radaru sleduje množství posklizňových zbytků a tvar obrazce jejich rozhozu za mlátičkou. Součástí systému je i patentovaný algoritmus, který vyhodnocuje zjištěná data z radaru a automaticky upravuje nastavení metačů OptiSpread™ tak, aby posklizňové zbytky byly rozprostřeny rovnoměrně do celého záběru lišty kombajnu. Inovace vyvinutá pro sklízecí mlátičky New Holland v centru sklizňové excelence v Zedelgemu byla oceněna nezávislou odbornou komisí. Tu jmenuje DLG, tj. Německá zemědělská společnost u příležitosti výstavy AGRITECHNICA. Automatizační systém posouvá rozmetání posklizňových zbytků na novou úroveň, která majitelům techniky New Holland usnadní práci při sklizni a zvýší efektivitu provádění následných pracovních operací na poli.

Jednoduše a chytře

Náš systém automatizace rozmetání posklizňových zbytků odstraňuje potřebu neustále dohlížet na jejich rovnoměrnou distribuci a v proměnlivých podmínkách průběžně dolaďovat nastavení metačů OptiSpread™. Radar i přes oblak prachu určí přesnou polohu a rychlost letících částic posklizňových zbytků těsně před jejich dopadem na zem. To znamená, že na rozdíl od systémů, které předpovídají tvar obrazce rozmetání, nepotřebuje k dosažení vysoké přesnosti žádné vstupní údaje o síle a směru větru, vlhkosti nebo velikosti posklizňových zbytků. Oceněný systém pak zahrnuje také patentovaný algoritmus, který podle radarem zjištěné přesné polohy zbytků, upraví nastavení sytému metačů a drtiče. Změna nastavení se samozřejmě promítne do změny tvaru obrazce rozmetání, která je opět detekovaná radarem a vyhodnocená algoritmem. Tím vzniká v reálném čase uzavřený okruh, který průběžně mění nastavení systému OptiSpread™ tak, aby posklizňové zbytky za kombajnem byly rovnoměrně rozprostřené do celého záběru a to celý den bez jediného zásahu obsluhy. Rovnoměrné rozprostření posklizňových zbytků pak zvyšuje efektivitu provádění následných půdozpracujících operací a pomáhá zajistit nejlepší půdní podmínky pro následující plodinu. Výsledné rovnoměrné osevní lůžko vede k rovnoměrnému vzcházení semen plodin a plevelů, což umožňuje snížit a správně načasovat použití prostředků pro výživu a ochranu rostlin, zvýšit výnos následující plodiny a vylepšit hospodaření farmy. Rovnoměrně pokryté strniště posklizňovými zbytky má také příznivý dopad na životní prostředí. Snižuje se riziko vzniku eroze a je třeba méně přejezdů pro kvalitní obdělání půdy, což snižuje utužení a spotřebu paliv.
  

  

Automatická sklizeň, rozmetání zbytků i řízení mlátičky

Systém automatického rozhozu posklizňových zbytků vhodně doplňuje systém automatické sklizně, za který značka New Holland získala ocenění na minulém ročníku výstavy Agritechnica. Více si o něm můžete přečíst v samostatném článku o systému Intellisense a dalších vylepšeních u mlátiček CR. Kombajny New Holland samozřejmě umí využívat systém automatického řízení dle GPS, takže míra automatizace sklizňových prací se již blíží svému maximu. 

Sami se těšíme, jak si systém ve žních vyzkoušíme, přidáte se k nám? 
 
V případě jakéhokoliv dotazu nás neváhejte kontaktovat:

Kontakt - Zemědělská a stavební technika
rezacova@agrotec.cz
+420 519 402 191
 
Kontakt - Závěsná technika
poptavka@agrotec.cz
+420 519 402 391

 

Napište nám

Vaše osobní údaje budou zpracovávány v souladu se zásadami ochrany osobních údajů.