AGROTEC zemědělská technika Novinky PICHON OPTI-SENSOR: INOVACE PRO ANALÝZU PEVNÝCH STATKOVÝCH HNOJIV

OPTI-SENSOR: INOVACE PRO ANALÝZU PEVNÝCH STATKOVÝCH HNOJIV

17. 01. 2023 , Mgr. Liliana Geisselreiterová

Společnost Samson Group vyvíjí první NIR (near-infra-red) senzor pro měření suchých materiálů a hodnot NPK*) v pevných organických hnojivech (hnůj, kompost atd.) v reálném čase.
 

Počáteční projekt vedený společnostmi Samson Group, INRAE a Photon Lines si dal za cíl vyvinout integrovaný spektroskopický systém pro kvantifikaci živin obsažených v hnoji. V tomto projektu spojily své zkušenosti a silné stránky každá ze společností:

- INRAE pomohla vybudovat databázi z 500 ekologických produktů shromážděných od různých hospodářských zvířat
- Photon Lines vyvinula senzor
- Samson Group určila provozní omezení a nainstalovala senzor na stroj

 

Opti-Sensor: Kompaktní a autonomní vestavěný senzor

Opti-Sensor je zabudován do bočního panelu kejdové cisterny. Využívá blízkou infračervenou spektroskopii (metodu s osvědčenými výsledky v zemědělství), zejména pokud jde o senzory NIR používané na kejdu. Vzorky se odebírají v pravidelných intervalech a výsledky se následně porovnávají s databází EPSOLYS. To pomáhá určit míru výskytu suchých materiálů a amoniakálního dusíku, stejně tak uhlíku, fosfátu a draslíku. Obsluha stroje může na displeji v kabině sledovat měření v reálném čase.
 

Ještě přesnější při aplikaci pevných statkových hnojiv

Hnůj je vysoce heterogenní materiál, takže zatím není možné zaručit jeho zcela rovnoměrnou aplikaci. Kvantitativní analýza živin však umožní kontrolovat rozmetání podle jedné vybrané komponenty. S pomocí Opti-Sensoru tak bude obsluha moci používat plný potenciál, který organická hnojiva poskytují a současně zabránit přehnojení nebo naopak nedohnojení. Tato inovace sníží nejen náklady na minerální hnojiva, ale i dopad aplikace hnojiv na životní prostředí. 

________________________________________________________________________________________________________________________________

*) Hodnota NPK udává hmotnostní procento tří základních složek živin, které by měla mít rostlina k dispozici pro optimální růst a vývoj:
-    N značí dusík, který je pro růst rostlin zcela nepostradatelný.
-    P značí fosfor, který podporuje tvorbu kořenů, vývoj pupenů a květů.
-    K značí draslík, který zajišťuje pevnost rostliny, zlepšuje její odolnost a chrání rostlinu před možnými infekcemi.

 
V případě jakéhokoliv dotazu nás neváhejte kontaktovat:

Kontakt - Zemědělská a stavební technika
rezacova@agrotec.cz
+420 519 402 191
 
Kontakt - Závěsná technika
poptavka@agrotec.cz
+420 519 402 391

Nebo nám můžete poslat zprávu pomocí formuláře "Napište nám"

Napište nám

Vaše osobní údaje budou zpracovávány v souladu se zásadami ochrany osobních údajů.