AGROTEC zemědělská technika Novinky TEHNOS Okrasnou školkou s mulčovačem TEHNOS

Okrasnou školkou s mulčovačem TEHNOS

18. 07. 2022 , Mgr. Liliana Geisselreiterová

Nedaleko Ostravy v obci Fryčovice můžete narazit na nevšední školku, která vás ať chcete nebo ne donutí, se na chvíli zastavit. Majitelem je pan Petr Filipec, který pokračuje v rodinné tradici, a to v pěstování růží, vánočních stromků a živých plotů.

Růžová školka Fryčovice zde existuje od roku 1976 a velmi si zakládá na včasném dodání a vysoké kvalitě svých produktů. Rostlinky vyžadují znalosti, zkušenosti a neustálou péči. Při tom nemalou měrou pomáhá mechanizace, bez které by se školka neobešla. Nechybí zde ani mulčovač TEHNOS MU 250 R LW, tolik potřebný k údržbě travnatých ploch.  

Že spokojenost jiných zákazníků prodává, se v praxi mnohokrát ukázalo. Nejinak tomu bylo i u pana Filipce, který se měl v zemědělském družstvu v nedalekých Kateřinicích možnost poprvé s mulčovačem TEHNOS seznámit. Místní mulčovač byl agregován se silnějším traktorem a jeho práce byla velmi pěkná. „Nejen samotná práce mulčovače, ale i jeho konstrukce a doporučení ze strany obsluhy družstva rozhodly. U společnosti NAVOS Farm Technic, s.r.o. jsem poptal mulčovač TEHNOS MU 250 R LW. Jediná otázka, kterou zbývalo vyřešit bylo, aby můj slabší a postarší traktor byl pro plný výkon mulčovače dostačující.“ Po projednání veškerých otázek spojených s pořízením nového stroje byl stroj v loňském roce objednán a následně dodán.

„Firma NAVOS stroj dovezla, uvedla do provozu a provedla precizní zaškolení. Původní obavy, že starší traktor mulčovač neutáhne, se záhy rozplynuly. Když je dobře nastaven, pracuje opravdu skvěle. Nejvíce jej využívám k obsekání souvratí, ale díky hydraulickému posuvu do boku i k úpravě ploch kolem samotných rostlin či plotů. Bez problémů zvládá i menší keře i náletové rostliny. Dokonce s ním mulčujeme i malé nepoužitelné vánoční stromky,“ sdělil pan Filipec, který dále dodal: „Oceňuji zejména robustní konstrukci stroje. Je v provozu od loňského roku a zatím funguje zcela bez problémů. Mulčovač dosud nevyžadoval žádnou údržbu ani výměnu dílů.“

V Růžové školce byste ještě dnes našli starší sadovnický vertikální rotorový mulčovač jiné značky, který byl ve školce využíván hlavně k mulčování menších ploch. Výsledná práce však nebyla taková, jakou bych si představoval. Svou práci zvládal, ale obtížně. Vlastně se ve školce vystřídalo více mulčovačů různých výrobců, ale žádný neodváděl tak kvalitní práci jako TEHNOS,“ dodal pan majitel.

Růžová školka hospodaří na přibližně 15 hektarech. Stejně jako jiní zemědělci i ona je závislá na kvalitní sadbě i na počasí. Pořád je ale s čím bojovat. „Například v loňském roce bylo stále bahno, rostlinám tedy odumíraly kořeny a tím trpěla ujatelnost podloží. Jindy zase přijde bouřka a poláme stromkové růže. Na kvalitu rostlin to nemá vliv, ale redukuje se tím celkové množství vypěstovaných rostlin,“ sdělil pan Filipec a dále dodal: „Momentálně byste tu našli 120 odrůd růží, mezi kterými ale nenajdete favoritku. Většinou se jedná o licenční zpoplatněné odrůdy, které jsou na tom po zdravotní stránce dobře. Všem je pak věnována stejná péče, aby byly v co nejlepší kondici.“

Vánoční stromky se zde pěstují na 5 hektarech. Největší podíl v prodeji tvoří Jedle Kavkazská (70 %), pak Borovice černá (10 %) Smrk stříbrný (10 %) a smrk lesní (10 %). Růžová školka je nabízí jak řezané, tak i s balem. Pro živé ploty se pěstuje hlavně Habr obecný a Thuja Smaragd. Vše dodáváno s balem.

Vypěstované rostliny putují do mnoha zahradnictví, zahradních center a školek v rámci ČR a SR. Důraz je kladen na to, aby rostliny u zákazníka vydržely. Pokud jsou kvalitní, zákazníci se vrací a na základě doporučení přibývají další. Ani před případnými problémy se v Růžové školce oči nezavírají. Laická veřejnost se na ni kdykoli může obrátit se žádostí o radu, pomoc či doporučení. A to i v takových případech, když nebyla problematická rostlinka vypěstována přímo v Růžové školce Fryčovice.

Ruzova-skolka-Frycovice_1.jpg
Fotografie (včetně úvodní): Lukáš Král

Ruzova-skolka-Frycovice_3.jpg

Ruzova-skolka-Frycovice_4.jpg

Ruzova-skolka-Frycovice_5.jpg
Fotografie: Lukáš Král
 
V případě jakéhokoliv dotazu nás neváhejte kontaktovat:

Kontakt - Zemědělská a stavební technika
rezacova@agrotec.cz
+420 519 402 191
 
Kontakt - Závěsná technika
poptavka@agrotec.cz
+420 519 402 391

 

Napište nám

Vaše osobní údaje budou zpracovávány v souladu se zásadami ochrany osobních údajů.